banner6

Sadece elektrik değil, ekmeğimiz de kesiliyor

banner37

Yeterli üretim yapılamadığı gerekçesiyle KIB-TEK’in ülke genelinde dönüşümlü elektrik kesintilerine gitmesi, esnafı çileden çıkardı. Zaten dükkan kirasından fazla elektrik faturası ödediklerini söyleyen esnaf, kesintiler nedeniyle iş yapamadıklarını, ürünlerinin bozulduğunu, bir darbe de buradan yediklerini belirtti:

Sadece elektrik değil, ekmeğimiz de kesiliyor
banner8

Ahmet UÇAR

“SÜNNETÇİ KORKUSU VERMEYE ÇALIŞIYORLAR”… Pandemi ve ekonomik kriz nedeniyle zar zor da olsa ayakta durmaya çalıştıklarını söyleyen esnaf, elektrik kesintilerinin yaralarına tuz biber ektiğinden yakındı. Dükkan kirasından fazla elektrik faturası ödediklerini belirten esnaf, kesintiler nedeniyle iş yapamadıklarını, mevcut müşterinin kaçtığını, cihazlarının arızalandığını, ürünlerinin bozulduğunu anlatan esnaf, sadece elektriğin değil, ekmek paralarının da kesildiğini vurguladı. Üstelik şimdi bir de ay sonu faturasını ödemeyenlerin elektriğinin kesileceğinden bahsedildiğini kaydeden esnaf, “bize sünnetçi korkusu vermeye çalışıyorlar” ifadesini kullandı.

Ülkemizdeki elektrik üretiminin tüketimi karşılayamadığı gerekçesiyle KIB-TEK tarafından ülke genelinde başlattığı birer saatlik dönüşümlü elektrik kesintisi, zaten pandemi ve ekonomik kriz nedeniyle zar zor ayakta durmaya çalışan esnafı çileden çıkardı.

Kesintiler nedeniyle iş yapamadıklarını, olan müşterinin de kaçtığını, cihazlarının arızalanıp, ürünlerinin bozulduğunu, bu nedenle bir darbe de buradan yediklerini anlatan esnaf, “sadece elektriği değil, ekmek paramızı da kesiyorlar” diyerek içinde bulundukları çaresizliği dile getirdi.

Dükkan kirasından fazla elektrik faturası ödediklerini ancak buna karşın yine de elektriksiz kaldıklarını anlatan esnaf, şimdi bir de ay sonu faturasını ödemeyenlerin elektriklerinin kesileceğini söyleyerek esnafa sünnetçi korkusunun verilmeye çalışılmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

KIBRIS’a konuşan esnaf, elektriklerin kesilmesiyle üretimlerinin durma noktasına geldiğini, büyük mağduriyet yaşadıklarını söyleyerek, yetkililerin sorumluluklarını yerine getirmesini ve bu soruna acilen bir çözüm üretmesini istedi.

Esnaf ne dedi?... Esnaf ne dedi?... Esnaf ne dedi?...

Haydar Tozkıran:

Elektriklerin kesilmesi hiç iyi değil. Donmuş ürünlerim, dondurmalarım elektrik kesilince zarar görüyor. Bu zararı da biz kendimiz karşılamaya çalışıyoruz. Zaten düzgün iş de yok. Bu kesintiler olacaksa bari gündüz, sıcak vakitte yapılmasın. Yetkililere buradan sesleniyorum bu duruma bir el atsınlar.

Haydar Ünlü:

Devletin bu soruna bir çözüm bulması lazım. Santraller mi yenilenmeli yoksa başka bir çözüm mü bulunmalı bilmiyorum ama o çözüm bulunmalı. Zaten doğru düzgün iş yapamıyoruz bari bizi elektriksiz bırakmasınlar. Kira, su, elektrik faturaları zaten bizi zorluyor, bunu üzerine bir de karanlıkta kalmak istemiyoruz.

Hakan Ak:

Bir ton sıkıntıyla boğuşurken bir de elektrik sorunu yaşıyoruz. Tam iş yapacağımız sırada elektrik kesintisi yaşanıyor, ne iş yapabiliyoruz ne başka bir şey. Sorumluların sorumluluklarını yerine getirerek bu sorunu çözmesini istiyoruz. Bu sıcaklarda hem bizi sıkıntı yaşıyoruz hem de işlerimiz aksıyor.

Abdi Karol:

Elektrik kesilince ekmek paramız da kesiliyor. Elektrik olmayınca çalışamıyoruz. Anahtar işinde kullandığım tüm aletler elektrikle çalışıyor. Elektrik olmayınca hiçbir iş yapamam. Zaten işler altüst durumda, bir umut burada bekliyoruz, belki bir insan gelir de para kazanırız diye elektriklerin gidip durması bu umudumuzu da elimizden alıyor. Bu sorunun ortadan kalkmasını istiyorum.

Bekire Tatarlar:

Elektrik kesintisi tüm işlerimize darbe vuruyor. Ben burada piliç tavuk satıyorum. Elektrik kesilince hem tavuklarım bozuluyor, hem sıcaktan ölüyorum. Biz borcumuzu ödüyoruz, isteyen ismimizi sorgulatıp görebilir, elektriğini ödeyemeyen kişilerin elektriğini kessinler. Baştakiler sadece kendini düşünüyor, hepsi koltuk kavgasında. Kurultay için çalışıyorlar, vatandaşı düşünen yok.

Ekram Tayfur:

Dükkanımda artık kandil yakacağım. Böyle bir şey olamaz. Elektrikler kesilince dükkanın için kapkaranlık oluyor, vantilatör sönüyor. Müşteri potansiyelim zaten çok az bu durumda gelen müşteriler de kaçıyor. Üretim olmadığı için elektrik kesiyorlarmış, peki, ben ne yapacağım, benim de müşterim az. Herkes kendini düşünüyor.

Murat Aydın:

Elektrik kesintisi büyük mağduriyetler yaşatıyor. Geçen gün 3 saat elektrik kesintisi yaptılar 14 eve takmamız gereken klimaları takamadık, işçiler çalışamadı, dükkanı kapatmak zorunda kaldım. Bu kadar sıkıntının içinde bir de elektrik kesintisi hepsinin üstüne tuz biber ekiyor. Yetkili kimse buna bir çözüm üretmeli.

Numan Bolat:

Geçtiğimiz günlerde yine elektrik kesildi, 1 saat gelmedi. Biz çiçekçilik yapıyoruz, elektrikler kesilince

banner134

buzluktaki çiçekler zarar görüyor, bu sıcakta dükkanda da durulmuyor. Yılın en sıcak günlerini yaşıyoruz.

Mesela geçtiğimiz gün çiçeklerin üzerine yazı yazmamız gerekiyordu ama elektrik olmadığı için bu işlemi

dışarıda halletmeye çalıştık.

Funda Özsakınç:

Biz taze ve donmuş tavuk satışı yapıyoruz. 24 saat buzluklarımız çalışıyor ve çalışmak da zorundadır. İş yerinin kepenklerini açtıktan sonra en az 13-14 saat da klima çalışıyor. Zaten küçük esnaf olarak darboğazdayız. İş yok, ayın yarısından çoğunu sıfırla açıp sıfırla kapatıyoruz. Dükkan kirasından fazla elektrik parası ödüyoruz. Malum, dünyanın en yüksek elektrik fiyatlarıyla cebelleşiyoruz. Bir de bu gidip gelen elektrik yüzünden dolap içerisindeki buzu çözülmüş gıda ürünlerini vatandaşa satamayacağımız için çöpe atmak zorunda kaldık. O da yetmezmiş gibi bu git gellerden buzluğumun biri bozuldu. Daha ne sayayım, ha bir de yeni moda çıkarttılar, her ayın başında elektriğini ödemeyenlerin elektriği kesilecek diye bir sünnetçi korkusu yaşatmaya başladılar insanlara. Küçük esnafı düşünen yok. Zaten iş yapamazdık hepten zarara girmemiz için ellerinden geleni yapıyor sevgili hükümetimiz. Biz bu hayatı yaşayamıyoruz, direniyoruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88