banner6

Sadece KHYD’ye kayıtlı 14 bin kanser hastası var

banner37

Sadece KHYD’ye kayıtlı  14 bin kanser hastası var
banner151 banner143

Cemre CEMALİ

   Dünyada olduğu gibi ülkemizde de kanser vakaları her geçen gün artarken, kanser hastalıklarıyla mücadelede önemli bir yeri olan Kanser Bildirim Zorunluluğu Yasası, 2 yıldır uygulanmıyor. Bu yasaya göre, kanser türlerinin bölgesel olarak epidemiyolojik (hastalık verileri) haritasının çıkarılması ve buna göre hastalığın yaygınlaşmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

   KIBRIS’a konuşan Kanser Hastalarına Yardım Derneği (KHYD) Başkanı Raziye Kocaismail, derneğe günde 2 yeni vakanın mutlaka geldiğine dikkat çekerek, her yıl 700 yeni kanser hastasının aralarına katıldığını vurguladı.

   1993 yılından bu yana derneğe 21 bin kanser hastasının kayıt yaptırdığını söyleyen Kocaismail, bu hasta sayısının içerisinde yer alan 7 bin civarı kişinin çeşitli kanser hastalıkları nedeni ile hayatını kaybettiğini ve yine bu sayıda iyileşenlerin de olduğunu belirtti. Kocaismail, ülkemizde her yıl 700’den fazla kişiye kanser teşhisi konulduğuna dikkat çekerek, derneğe üye 14 binden fazla kanser hastası olduğunu açıkladı.

Kocaismail, ülkemizdeki kanser vakalarını azaltmak için tek çarenin Kanser Bildirim Zorunluluğu Yasası olduğunu vurgulayarak, pandemi döneminden bu yana yasanın ülkemizde uygulanmadığını ifade etti.

   Kanser Hastalarına Yardım Derneği olarak teşhis almış hastalara birçok noktada yardımcı olduklarını söyleyen Kocaismail, kanser hastalarının sayısının durmadan arttığını ve bu nedenle hizmetlerinin yeterli gelmediğini belirtti.

Her yıl 700’den fazla kanser teşhisi konuluyor”

   KHYD Başkanı Raziye Kocaismail, derneğe üye 14 binin üzerinde kanser hastası olduğunu, her yıl 700’den fazla kanser teşhisi konulduğunu ve sayının gittikçe artığını vurguladı.

Bu verilere göre “Her gün 2 kişi aramıza katılıyor” diyen Kocaismail, kadınlarda meme, erkeklerde prostat kanserinin en yaygın kanser türlerinden olduğunu ve geçmiş yıllara oranla her iki cinsiyet grubunda da akciğer kanserinin de görülme oranının arttığını ifade etti.

“Beslenme alışkanlıkları bazı kanser türlerini yaygınlaştırdı”

   Kocaismail, insanların beslenme alışkanlıklarının yıllar içerisinde değişiklik gösterdiğini işaret ederek bu değişikliklerin bazı kanser türlerini yaygınlaştırdığını kaydetti. Acılı yemeklerin yanı sıra fast-food gibi hazır gıdaların hayatımızdaki etkisinin arttırdığına dikkat çeken Kocaismail, buna bağlı olarak ülkemizde çok sık görülmeyen kolon ve mide kanseri türlerinin de ortaya çıktığını belirtti.

   Kocaismail, Kanser Hastalarına Yardım Derneği’nin kanser hastalar için ‘üye hizmetleri formu’ olduğunu kaydederek, şöyle devam etti:

   “Kanser teşhisi almış hastalara birçok noktada yardımcı oluyoruz.

Özel hastanelerde yapılan kemoterapi hizmetlerine katkı sağlıyoruz. Özel eczanelerden alınması gereken ilaçlar oluyor, hastalar bu ilaçları aldığına dair faturasını getirdiği zaman ilaç paralarını karşılıyoruz.

Yurtdışında tedavi olmak isteyen hastalar oluyor, bu hastaların uçak giderleri ve konaklama ücretlerini   karşılıyoruz. Ayrıca fizik tedavi uzmanlarımızın hastaların kullanmasını uygun gördüğü korse, yatak, tekerlekli sandalye gibi ihtiyaçları oluyor, bütün bu hizmetleri hastanın talebine ve ihtiyacına göre ücretsiz sağlıyoruz.”

“Kanser teşhisi alan hastalar durmadan artıyor”

   Bakıcı talep eden kanser hastaları olduğunu vurgulayan Kocaismail, hasta yakınlarını dinlendirmek amaçlı ev işleri ve hastaya bakım vermede yardımcı olmak adına bu kişilere haftanın 3 günü hasta bakıcı hizmeti sağladıklarını da anlattı.

   Kocaismail, pandemi döneminde ciddi sıkıntılar yaşadıklarını belirterek, kanser teşhisi alan hastaların durmadan arttığını, bu nedenle hizmetlerinin yeterli gelmediğini bildirdi.

“Tek çare yasanın uygulanması”

   Hangi bölgelerde, hangi kanser türlerinin yaygınlaştığını tespit etmek için epidemiyolojik haritanın ortaya çıkarılması gerektiğinin altını çizen Kocaismail, ülkemizdeki kanser vakalarını azaltmak için tek çarenin bu olduğunu vurguladı. Kocaismail, bu çalışmanın gerçekleştirilebilmesi için Kanser Bildirim Zorunluluğu Yasası’nın uygulanmasının çok önemli olduğuna dikkat çekerek, yıllarca gösterdikleri çabalar neticesinde yasanın kabul edildiğinin altını çizdi.

“Pandemi döneminden bu yana yasa uygulanmıyor”

   Hasta bildirimlerinin uygulanmaya başlandığı ilk yıl çalışmaların çok iyi ilerlediğini kaydeden Kocaismail, pandemi döneminden bu yana yasanın uygulanmadığını yineledi.

Kocaismail, yasaya göre hastaya kanser teşhisi nerede konulmuş olursa olsun Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin Onkoloji Merkezi için açılan havuzda bu bildirimin yapılması gerektiğini söyledi.

   “Vaka bildirimi yapmayan özel hastanelere ceza uygulaması yapılacağını kararlaştırdığımız halde pandemiden bu yana açtığımız bu havuza bildirimler yapılmadı” diyen Kocaismail, bu nedenle teşhis konulmadan önce yapılan müdahalelere katkı koyamadıklarını ifade etti.

   KHYD Başkanı Raziye Kocaismail, şunları kaydetti:

   “Hastaya kanser teşhisi konulduğu günden, kanserin türüne, hastalığın kaçıncı evresinde olduğuna, yaşadığı yer ve çalıştığı işe kadar bütün bilgiler bu havuzda yer almalı.

   Kanser araştırmalarında mesleki risk grubunu ortaya koyabilmek adına teşhis alan hastaların meslek bilgisi de çok önemli. Bu istatistiklerin belirlenmesi için bildirim yasası çok önemli bir çalışmadır.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104