Sağ salim yurda geldiler

banner37

İngiltere’de eğitim gören Kıbrıslı Türk öğrenciler dün iki ayrı uçakla KKTC’ye geldi. İlk uçakla gelen öğrenciler karantinada olacakları yurttaki hijyen koşulları nedeniyle River Side Otel’e nakledildi, ikinci uçakla gelenler ise River Side ve Palm Beach otellerine yerleştirildi

banner87
Sağ salim yurda geldiler
banner90
banner99

OTELLERE YERLEŞTİRİLDİLER… Günlerdir yapılan hazırlıkların ardından 168 yolcuyla İngiltere’den ayrılan ilk uçak dün sabah saat 01.30 sıralarında Ercan’a indi. Otobüslerle 14 gün karantinada olacakları yurda götürülen öğrencilerin, yurdun hijyen koşullarını yeterli bulmayarak tepki göstermesinin ardından Alsancak’taki River Side Hotel’le anlaşıldı ve öğrenciler otele yerleştirildi. 168 kişilik ikinci uçak ise öğleden sonra saat 16.00 sıralarında Ercan’a indi ve öğrencilerin bir kısmı River Side Hotel’e, bir kısmı ise Gazimağusa’daki Palm Beach Hotel’e yerleştirildi. İlk uçakla gelen ve ateşi yüksek olan bir öğrenci ise hastanede karantina altına alındı.


Doğan SAMER


Koronavirüs salgını nedeniyle ülkelerine dönmek isteyen İngiltere’de eğitim gören toplam 336 Kıbrıslı Türk öğrenci, kiralanan iki ayrı uçakla dün KKTC’ye getirildi.


Günlerdir yapılan hazırlıkların ardından 168 yolcuyla İngiltere’den ayrılan ilk uçak dün sabah saat 01.30 sıralarında Ercan’a indi. Otobüslerle 14 gün karantinada olacakları yurda götürülen öğrencilerin, yurdun hijyen koşullarını yeterli bulmayarak tepki göstermesinin ardından Alsancak’taki River Side Hotel’le anlaşıldı ve öğrenciler otele yerleştirildi.


168 kişilik ikinci uçak ise öğleden sonra saat 16.00 sıralarında Ercan’a indi ve öğrencilerin bir kısmı River Side Hotel’e, bir kısmı ise Gazimağusa’daki Palm Beach Hotel’e yerleştirildi.


İlk uçakla gelen ve ateşi yüksek olan bir öğrenci ise hastanede karantina altına alındı.

Yurt odalarını beğenmediler


İngiltere’den charter uçuşla dün sabah erken saatlerde ülkeye getirilen 168 Kıbrıslı Türk öğrenci, 14 günlük karantina süreci için götürüldükleri yurt binasının hijyenik şartlara uygun olmadığını iddia ederek karantina süreci için ayarlanan yurtta kalmayı kabul etmedi.


Öğrencilerin durumu ailelerine bildirmesinin ardından bölgeye akın eden veliler, yurdun önünde soğukta bekleyen evlatlarını görünce çileden çıktı.


Öğrenciler, yurt binasında hijyen koşullarının sağlanmadığı, tuvaletlerin kullanılamaz halde olduğunu, odalarda çarşaf, ışık, yastık, yorgan, perde dahi olmadığını iddia etti.


Uzun süre yurt önünde soğukta bekleyen öğrencilere Lefkoşa Türk Belediyesi tarafından yiyecek temin edildi, ardından öğrenciler otobüslerle 14 gün boyunca karantinada olacakları Alsancak’taki River Side Otel’e nakledildi.


Velilerin çağrısıyla Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ile CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman sabahın erken saatlerinde söz konusu yurda giderek, öğrenci ve velilerle görüştü.


Başbakan Ersin Tatar da İngiltere’den ülkeye getirilen öğrencilerin yerleştirilmek istendiği Dikmen'deki öğrenci yurdunu ziyaret etti ve yetkililerden bilgi aldı.

Özersay: Sizden özür diliyorum


Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, İngiltere’den gelen öğrencileri Ercan Havalimanı’nda karşılayarak, “Memleketin de, ailelerin de gözü aydın, evlatlarımız Londra’dan memlekete vardı… Birlikte başardık, emeği geçen herkesin emeğine sağlık” ifadelerini kullandı.


Sabah oluşan yurt krizinin ardından bölgeye intikal etmesiyle veliler tarafından tepkiye maruz kalan Özersay, burada yaptığı açıklamada, yaşanan sıkıntıdan dolayı öğrencilerden özür dileyerek, Riverside Otel’in ayarlandığını, sağlıkçılar, polis ve Girne Kaymakamının oraya gittiğini, gerekli denetimin yapıldığını kaydetti.


Özersay, iki internet firmasının da otele çağrıldığını ve öğrencilerin eğitim hayatı aksamasın diye gerekli kurulumun yapılmakta olduğu da vurguladı.

Tatar: Herkesi sağduyulu olmaya çağırıyorum


Başbakan Ersin Tatar, herkesi böylesi zor bir dönemde sağduyulu olmaya çağırarak, “Halkımızı sağduyuya çağırıyorum. Bugün birlik olma günüdür, siyaset yapma günü değildir, asla kışkırtmalara gelmeyelim” dedi.


Başbakan Ersin Tatar, dün sabah İngiltere’den ülkeye getirilen öğrencilerin yerleştirilmek istendiği Dikmen'deki öğrenci yurdunu ziyaret etti.


Tatar, kaç gündür Vakıfların malı olan ve bir sendikaya kiralanan Dome Otel ile görüştüğünü ancak otelin kendilerine verilmediğini ifade etti.


Dün yaptığı görüşmede otelin bir kısmının ancak bugüne verilebileceğinin söylendiğini, bunun yanında bir takım otellerle görüştüklerini ancak herkesin kendine göre bir takım sıkıntıları olduğunu anlatan Tatar, ancak dün Dikmen’deki öğrenci yurdu ile ilgili “kışkırtmalar olduğunu ve bunların yakışıksız olduğunu” kaydetti.


Buraya büyük bir yatırım yapan aileye de haksızlık yapıldığını ifade eden Tatar, bu konuda Cumhurbaşkanı’nı eleştirdi. 


“Herkesi sağduyuya çağırıyorum. Bu büyük yatırıma haksızlık yapıldı. Ayıptır. Zaman siyaset yapma zamanı değildir. Buraya gelip insanları kışkırtmak hiç yakışık değil” diyen Tatar, şu şekilde devam etti:


“Ben olayı sabah sabah çözüp buraya geldim. Bu bir oyundur, bir kışkırtmadır, bu işin içinde pis ve beni üzen bir siyaset olduğunu müşahede ettim. Halkımız değerlendirsin. Olacak iş değil üzülüyorum. Böyle bir ortamda uçak selametle geldi, teşekkür edeceklerine acayip mesajlar, hükümete, Başbakana hakaretler, ben özür dilemiyorum, birileri özür dilemiş bizim adımıza, ben kabul etmiyorum, özür dilenecek bir durum yok, ben teşekkür bekliyorum. İsteyen istediğini söylesin.” 

Akıncı: Varsın sıfatımıza kışkırtıcılık da eklensin


Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yurt dışından gelen öğrencilerin yerleştirildiği yurdun koşullarının sağlıksız olması nedeniyle ailelerin kendisine ulaşması üzerine gittiği olay yerinde yaşananlara ilişkin değerlendirmede bulundu.


“Unutulmasın, ben Cumhurbaşkanı olabilirim ama daha önce bir insan ve ben de bir babayım” diyen Akıncı, “Gençleri ve ailelerini teskin ederek sürece yardımcı olmaya çalışmak kışkırtıcılık yapmaksa, varsın sıfatlarımıza bu da eklensin” dedi.


Cumhurbaşkanı Akıncı, şu açıklamada bulundu:


“Sabahın erken saatlerinde evlatlarının gailesi içinde tedirgin olan anneler ve babalar, başka telefonlar açılmadığı için, bana ulaşmak zorunda kalmışsa, bana ne yapmak düşerdi acaba?


Unutulmasın, ben Cumhurbaşkanı olabilirim ama daha önce bir insan ve ben de bir babayım. Gençleri ve ailelerini teskin ederek sürece yardımcı olmaya çalışmak kışkırtıcılık yapmaksa, varsın sıfatlarımıza bu da eklensin. Ben yine de, bu zor günleri elbirliğiyle aşabilmemiz için dayanışma içinde olmamız gerektiğine olan inancımı koruyorum”.

Ataser, tepki gösterdi


Öğrencilerin karantina altında tutulacağı Riverside Otel’in bulundu bölgeden sorumlu Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser, bölge seçiminin yanış olduğunu iddia ederek karantina nedeniyle rahatsız olduklarını söyledi.


Ataser, “Biz öğrencilerimize karşı değiliz. Biz bu kadar otel boş iken neden şehrin tam ortasında, yerleşim alanlarına çok yakın ve hiçbir özel güvenliği olmayan bu otelin seçildiğini sorgulamak istedik” dedi.

Pilli: Bu çocuklar hasta değil, gözetim altındadır


Sağlık Bakanı Ali Pilli de Riverside Otel’e taşınan öğrenciler hakkında yaptığı açıklamada, “bu çocuklarımız hastadır diye değil 14 gün gözetim altında tutulması gerektiği için buraya yerleştirilmiştir” dedi.


Bölge halkına tedirgin olmamaları çağrısı yapan Pilli, virüsün havadan bulaşmadığını, gençlerin de maskelerini takarak ve tüm önlemler alınarak odalarına yerleştirildiğini söyledi.

Erhürman’dan Tatar’a yanıt


CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Başbakan Ersin Tatar’ın Dome Hotel’in kullanılması ile ilgili açıklamalarına kişisel sosyal medya hesabı üzerinden yanıt verdi.


Erhürman, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:


“Sayın Ersin Tatar’ı şaşkınlıkla izledim. ‘Neredesin ya Tufan Erhürman… Dome Otel’i alamadım’ şeklindeki açıklamalarını duyunca kulaklarıma inanamadım. Sözünü ettiği Dome Otel’in kullanılmasıydı. Her şeyden önce Dome Otel’in kullanılması isteniyorsaydı doğrudan otelin aranması gerekirdi. Buna karşın Sayın Tatar beni aradı ve bu konuda yardım istedi” dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2020, 11:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108