Sağlığımızla oynuyorlar!

banner37

Gazimağusa Limanı’ndaki gümrük çalışanları ikinci kez isyan etti. Tulumsuz, maskesiz ve eldivensiz bir şekilde, limanda görev yapmaya zorlandıklarını savunan gümrük çalışanları, daha da vahimi, 14 günlük karantina süresi dolmayan bir yük gemisini, sırf maliye gelir elde etsin diye tahliye etmek zorunda bırakıldıklarını belirterek, hükümete ateş püskürdü:

banner87
Sağlığımızla oynuyorlar!
banner90
banner99

“LİMAN ÇALIŞANLARINA ‘MECBURSUNUZ’ DENİLDİ” Kamu-İş Genel Başkanı Ahmet Serdaroğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nı, “Gazimağusa Limanı’nda 14 günlük karantina süresinde olan bir geminin 4. gününde, liman çalışanlarına gemiyi almaları için talimat vermekle” suçladı. Serdaroğlu, “Liman çalışanları ve oradaki sorumlular da karantina süresinin dolmadığını ve bunun riskli olduğunu söylemeleri üzerine bakanlık hemen yazılı talep yapıyor ve liman çalışanlarına mecbursunuz gibi tavırlar içerisine giriyor. Bu da yetmezmiş gibi edindiğim bilgiye göre limanda çalışan yetkili kişiyi de görevden almakla tehdit ediyor” dedi

“PARA İÇİN SAĞLIĞIMIZI RİSKE ATIYORLAR”… GÜÇ-SEN Mağusa Çevre Sorumlusu Hüseyin Müezzin, hükümet yetkililerinin, maliyenin kasasına para girişini artırmak amacıyla gerek gümrük çalışanlarının, gerekse liman işçilerinin sağlığını çekinmeden riske attığını savundu. Müezzin, “Hükümet, ısrarla, ülkeye virüsü sokma gayretindedir. Bu tür anlayışı şiddetle kınıyoruz. Tedbirlerin artırılmasını istiyoruz” dedi.

“SIKI DENETİM İSTİYORUZ”… GÜÇ-SEN Başkanı Derviş Dağman,  ülke ithalatının yüzde 80’inin, ihracatın da yüzde 95’inin sağlandığı Gazimağusa Limanı’ndaki tüm çalışanların risk altında olduğunu belirtti. Çalışanların bu savaşta korunaksız olduğuna vurgu yapan Dağman, Gazimağusa Limanı’na girişlerin bir an evvel sıkı denetim altına alınmasını ve işi olmayan kişilerin limana sokulmamasını istedi.

Sedef BOŞNAK

   Ülkemizin en büyük deniz ulaşım kapısı olan Gazimağusa Limanı’nda görev yapan gümrük çalışanları, öldürücü Koronavirüs’e karşı alınan tedbirlerin yetersizliğinden şikayet ederek, ilgililere son kez uyarıda bulundu.

   Yarı personelle, risk altında, korunaksız bir şekilde görev yaptıklarını belirten çalışanlar, Gazimağusa Limanı’na girişe sıkı denetim istedi ve hükümete “Virüse geçit verme” çağrısı yaptı.

   Gümrük Çalışanları Sendikası (GÜÇ-SEN) Mağusa Çevre Sorumlusu Hüseyin Müezzin, hükümet yetkililerinin, maliyenin kasasına para girişini artırmak amacıyla gerek gümrük çalışanlarının, gerekse liman işçilerinin sağlığını çekinmeden riske attığını savundu ve “Hükümet, ısrarla, ülkeye virüsü sokma gayretindedir. Bu tür anlayışı şiddetle kınıyoruz. Tedbirlerin artırılmasını istiyoruz” dedi.

   Gümrük çalışanları, 14 günlük karantina süresi dolmayan bir yük gemisini, sırf maliye gelir elde etsin diye tahliye etmek zorunda bırakıldıklarını da belirterek, hükümete ateş püskürdü.

Hükümet baskı yapıyor”

   Hüseyin Müezzin, Bakanlar Kurulu’nun kararlarını keyfi uyguladığını belirterek, çalışanlara, gemilere, 14 günlük bekleme süresi dolmadan, halkın acil ihtiyacı olan temel gıda, ilaç, tıbbi malzeme ve temizlik maddeleri dışındaki yüklere de işlem yapması için baskı yaptığını öne sürdü.

   Müezzin, geçen hafta, İngiltere’den yüklenip, İspanya’dan yakıt alarak ülkemize gelen gemiyi, 14 günden önce tahliye etmemek için bir günlük uyarı eylemi yapmalarına karşın, dün, 5 gün önce İsrail’den yola çıkan ve içerisinde 13 Türk mürettebat bulunan kuru yük gemisine işlem yaptıklarını anlattı.

“Çalışanlar risk altında”

   Bahse konu gemiye arpa yüklendiğini ifade eden Hüseyin Müezzin, özellikle gümrük çalışanlarının bu geminin altında korunaksız görev yaptığına vurgu yaptı ve tüm taleplerine karşın ilgililerin, 100’e yakın risk altında görev yapan çalışanlara, son 2 gündür, ne tulum, ne maske, ne eldiven, ne de temizlik malzemesi gönderdiğini söyledi.

   Güç-Sen’in kurulduğu 1994’ten bugüne, ülkenin her türlü sıkıntısında görev alıp, görüş beyan etmeyi kendine görev bildiğini söyleyen Müezzin, şöyle devam etti:

   “İlk çevre eylemimizi 2006’da limana dökülen beyaz kum sebebiyle yaptık.

   Ardından, liman ve Mağusa’yı etkileyen birçok çevre sorunuyla ilgili eylemler düzenledik. Birçok hükümetle mücadele ettik. Kum nedeniyle yapılan eylemde, bakanlık sendika ile görüştüğünde, bize ‘Limanda çalışmak bir ayrıcalıktır ve bunun bedeli ağırdır’ demişti.

   O günden bugüne ne yazık ki bu bakış açısında bir değişiklik olmadı.

   Limanın kötü altyapısı, yük boşaltımı esnasında kullanılan ilkel aletlerin yarattığı olumsuzluklar, gerek tüm liman çalışanlarını, gerekse Mağusa’yı tehdit etti.

   Bu tedbirsizlikler, hem hava kirliliği, hem de sağlık açısından ciddi tehdit yarattı.

   Bugün içinde bulunduğumuz salgın nedeniyle Güç-Sen, fikir beyan etmekten hiç çekinmedi.

   Bakanlar Kurulu, salgın karşısında aldığı tedbirler çerçevesinde, maliyeye gelir elde etmek amacıyla elzem hizmetleri yürütmek adına personeli yüzde 50’ye indirdi.

  Yalnızca, insan sağlığı için ilaç, temizlik için malzeme ve hayvanlar için gıda girişine karşı hizmet verileceği kararlaştırılırken, maliyenin kasasına para girişini artırmak adına kararlara ters davranıldı.

   Şöyle ki, limana demir, çimento, yutong ve birçok araba ithalatını gerçekleştirmek için çalışanlara baskı yaptı ve bunun sonucu çalışanlar görev başına geçti.

   Bu anlayışın son bulmasını istiyoruz, önlem ve tedbir istiyoruz.”

Dağman: Girişler sıkı denetlenmeli

   Gümrük Çalışanları Sendikası (Güç-Sen) Başkanı Derviş Dağman da ülke ithalatının yüzde 80’inin, ihracatın da yüzde 95’inin sağlandığı Gazimağusa Limanı’nda çalışan tüm çalışanların risk altında olduğunu belirtti.

   Tüm dünya ülkeleri gibi ülkemizin de pandemi olarak ilan edilen Koronavirüs’e karşı savaş verdiğini belirten başkan Derviş Dağman, çalışanların bu savaşta korunaksız olduğuna vurgu yaptı.

   Gazimağusa Limanı’na girişlerin bir an evvel sıkı denetim altına alınmasını isteyen Derviş Dağman, işi olmayan kişilerin limana sokulmamasını istedi.

   Derviş Dağman, şöyle konuştu:

   “Hükümete ve halkımıza açık çağrımızdır.

   Ülkenin, acil ihtiyacı olan gıda, ilaç, tıbbi malzeme ve dezenfektanların yüzde 90’ı Gazimausa Limanı’ndan ülkeye girmektedir.

   Liman, ekonominin çarklarının döndüğü ana merkez durumundadır. Hükümete açık çağrı yapıyoruz.

   Limana girişleri acil olarak denetim altına alın! İşi olmayan limana girmesin! Yalnızca, gümrük ve liman çalışanları ile paydaşlar giriş yapabilsin.

   Ayrıca halkımıza da açık çağrı yapıyoruz. Mağusa Limanı, gezme veya araba görme yeri değildir. Herkes sabırlı olsun, işlemler tamamlandığı zaman herkesin malı, görevliler tarafından teslim edilmesi gereken kişi ve işletmelere teslim edilecektir.

   Mağusa’nın gümrük ve liman sahasında olabilecek bir korona vakası, ülkenin ana damarına bıçak saplamakla eşdeğer olacaktır. Gerekli önlemleri alalım ve lütfen duyarlı olalım.”

Serdaroğlu: Keyfi uygulamalardan vazgeçin

  

   Öte yandan, Kamu-İş Genel Başkanı Ahmet Serdaroğlu da, hükümeti, Bakanlar Kurulu kararlarına uymamakla suçladı.

   “Keyfi uygulamalardan vazgeçin” diyen Kamu-İş Genel Başkanı Ahmet Serdaroğlu, hükümeti, Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararlara uymamakla eleştirdi ve keyfi uygulamalardan vazgeçmelerini, karantina süresine uyarak çalışanları zor durumda bırakmamalarını istedi.

   Serdaroğlu yazılı açıklamasında, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nı, “Gazimağusa Limanı’nda 14 günlük karantina süresinde olan bir geminin 4. gününde, liman çalışanlarına gemiyi almaları için talimat verilmekle” suçladı ve şunları ileri sürdü:

   “Liman çalışanları ve oradaki sorumlular da karantina süresinin dolmadığını ve bunun riskli olduğunu söylemeleri üzerine bakanlık hemen yazılı talep yapıyor ve liman çalışanlarına mecbursunuz gibi tavırlar içerisine giriyor. 

   Bu da yetmezmiş gibi edindiğim bilgiye göre limanda çalışan yetkili kişiyi de görevden almakla tehdit ediyor.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75