banner6

Sağlığınız için klimaları aşırı soğuğa ayarlamayın!

banner37

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Erkal, kavurucu sıcakların etkili olduğu şu günlerde, serinlemek için kullanılan klimalarla ilgili halkı uyardı:

Sağlığınız için klimaları aşırı soğuğa ayarlamayın!
banner8

Erol KANLIADA

Ülkemizde kavurucu sıcaklar hüküm sürüyor. Sıcaktan çok bunalan vatandaşlar, gerek evlerinde, gerek iş yerlerinde, gerekse de araçlarında klimalarını çalıştırıyor. Uzmanlar ise klimaların aşırı soğuk olacak şekilde ayarlanmasının hastalıklara davetiye çıkarabileceğini söylüyor.

banner134

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Güven Erkal, yaz döneminde yaşanan hastalıkların büyük bir kısmının bilinçsiz klima kullanımı nedeniyle yaşandığını, klimaların gerektiğinden fazla soğuk vermesi için ayarlanması halinde hastalıkların kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Erkal, ev içerisinde kullanılan klimaların aşırı soğuğa ayarlanmadan kullanılmasının insan sağlığı açısından büyük önem taşıdığını belirtti.

“Klimalar direkt insan vücuduna vurmamalı” diyen Erkal, klimadan gelen esintinin, insan vücuduna vurması halinde boğaz ağrısı, gribal enfeksiyon, adale ve kas tutulması gibi hastalıkların ortaya çıkabileceğini kaydetti.

Vatandaşların gece uykuları sırasında çoğu zaman iyi örtünmediğini belirten Erkal, klimaların bu sırada verdiği soğuk havanın insan vücuduna etki ettiğini ve bunun da hastalığa davetiye çıkardığını söyledi.

“Araçlardaki klimalar yüzümüze esmemeli”

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Güven Erkal, araçlarında klima kullanan vatandaşları da uyararak, özellikle klimadan gelen esintinin, insanların yüz kısmına gelmemesi gerektiğini söyledi.

Erkal, insan yüzüne gelen soğuk esintinin, diğer hastalıkların dışında yüz felcine de neden olabileceğinin altını çizdi.

Erkal, sıcak havada araçların içine girildiğinde ilk olarak camların açılması gerektiğini, camdan gelen esintinin ardından klimanın yavaş bir şekilde devreye alınmasının daha sağlıklı olduğunu vurguladı.

Sıcak havalardan bunalan vatandaşların soğuk içeceklere de dikkat etmesini öneren Erkal, “Soğuk su tabii ki içilebilir fakat tamamen buz gibi içmek de çok zararlı. Hastalarımıza her zaman aşırı sıcak veya aşırı soğuk içeceklerden kaçınmalarını öneriyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ali esendağlı
ali esendağlı - 2 ay Önce

teşekkürler doktor

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88