banner6

Sağlık Bakanı Altuğra, Mehmetçik Sağlık Merkezi’ni ziyaret etti

banner37

Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra, bugün Havva Yekta Kurteli Mehmetçik Sağlık Merkezi’ni ziyaret ederek Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen Kanser Tarama programı uygulamasını yerinde inceledi.

Sağlık Bakanı Altuğra, Mehmetçik Sağlık Merkezi’ni ziyaret etti
banner99

Bakan Altuğra, Kanser Tarama Programı uygulamasını yerinde inceleyerek merkezin sorumlusu Dr. Fatma Çimen Tuğlu’dan bilgiler aldı.

Bakan Altuğra, incelemelerine ilişkin olarak yaptığı açıklamada kanser hastalığında erken tanının hayat kurtardığını vurgulayarak meme kanseri farkındalık ayı çerçevesinde Sağlık hizmetine ulaşımda dezavantajlı olan kadınlara ücretsiz olarak rahim ağzı(smear) mamografi ve gaita da gizli kan taramalarının yapıldığını söyledi.

Altuğra, 1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık ayı çerçevesinde bakanlık olarak Güzelyurt, Lefke ve İskele de ücretsiz kanser taraması yaptıklarını anlatarak amaçlarının sağlık hizmetine ulaşmada dezavantajlı olan kişilerin böylesi hizmetlerden zorluk çekmeden yararlanması olduğunu belirtti.

Güzelyurt, İskele ve Lefke de ücretsiz olarak rahim ağzı, meme ve Gaita da gizli kan taramalarının yapıldığını ve şimdiye kadar 3 kadında rahim ağzı kanseri tespit edildiğini belirtti.

3 kadının kanser olduğunu bilmeden hayatlarına devam ettiklerini ancak bu hastalıktan metastaz yapmadan erken tanı ile kurtulabileceklerini anlatan Bakan Altuğra, kanserde erken tanının hayati önem taşıdığını vurguladı.

Sağlık Merkezi ziyaretinde Bakan Altuğra'ya kanser taramasına katılan kadınlar da uygulamadan memnuniyet duyduklarını ifade ettiler.

Bakan Altuğra'ya ziyaretinde Özel Kalem Müdürü Halide Kurtarıcıoğulları ve Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Vesile Erdoğan eşlik etti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104