banner6

Sağlık Bakanlığı, aşılanmayı artıracak girişimler yapmalı

banner37

Mikrobiyoloji Uzmanı Rogers, halkın kapalı alanları daha sık tercih edeceği kış döneminde salgın yönetiminin çok daha önemli olduğunu söyledi; aşılamanın önemine işaret etti:

Sağlık Bakanlığı, aşılanmayı artıracak girişimler yapmalı
banner99

Ali ÇATAL

Halkın Partisi (HP) milletvekili ve Mikrobiyoloji Uzmanı Jale Refik Rogers, sağlık açısından kritik bir durumda olduğumuzu söylerken, kış aylarında vatandaşların kapalı alanları daha çok tercih edeceği gerçeğinden hareketle, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) vaka sayılarının artabileceği bir sürecin bizi beklediği uyarısını yaptı.

Covid-19’un Delta varyantı nedeniyle, yaz döneminin dahi ‘hiç de beklenmediği şekilde’ farklı ve zorlayıcı bir sürece sahne olduğunu kaydeden Rogers, günlük vaka sayılarındaki artışı da görmeye başladığımızı söyledi.

Kaynağı bilinmeyen pozitif vakaların ise ‘pozitif olduğunu bilmeyen kişilerin’ etrafımızda olduğunu gösterdiğini kaydeden Rogers, seçime odaklanan hükümetin, Covid-19 salgınını kontrol altında tutma gibi bir görevinin de olduğuna dikkat çekti.

Tekrar kapanma gibi bir durumu, ülkenin mali yapısı da göz önünde bulundurulduğunda kimsenin göze alamayacağını da belirten Rogers, “Aşı bolluğumuz bu denli yüksekken kapanmayı konuşmak, abesle iştigaldir. Aşıya hâlâ ulaşamamış bir sürü ülke var ve biz, tanınmamışlığın da avantajını kullandık ve hemen her aşıya erişim sağladık fakat ‘buldukça bunadık’ ve bazı aşıları son kullanım tarihi geçene kadar kullanmadık. Sağlık Bakanlığı’nın da kışa girişte aşılanmayı artırmak için ‘artık’ girişim yapması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Aşı karşıtlığına dayalı ciddi bir bilgi kirliliğinin de özellikle sosyal medya mecralarında uzunca bir dönemdir dolaştığını fakat Sağlık Bakanlığı’nın, halkı bilgilendirme adına bugüne kadar eksik kaldığını da söyleyen Rogers, “Aşının hayat kurtardığı,dünyadaki pek çok ülkenin istatistiki verilerine de bakıldığında gayet net. Söz gelimi, ABD’deki Hastalık Kontrol Merkezi CDC’nin çeşitli eyaletlerden derleyerek hazırladığı grafiklere göre, aşısızların Covid-19’a yakalanma oranı, aşılılara nazaran altı kat fazla. Keza, aşı olmayanların Covid-19’dan hayatını kaybetme oranı da aşılılara göre 12 kat yüksek” ifadelerini kullandı.

Aşılanmanın hem hastalığı ağır geçirmeyi hem hastaneye yatışı hem yoğun bakıma girişi hem de ölümleri önlediğini kaydeden Rogers, “Toplumu aşıya teşvik etme ve bilinçlendirme noktasında bakanlığa çok iş düşüyor ancak bir önceki Sağlık Bakanı, halka ‘Gidin ve aşı olun’ demekten öteye geçemedi” dedi.

“Yanıltıcı bilgi yayanlara önlem şart”

Jale Refik Rogers, aşılı ve aşısızların ‘hastaneye yatış, yoğun bakıma giriş ve vefat’ gibi yüzdelik verilerinin bütün dünyada net şekilde açıklanırken, KKTC’de bu verilere ulaşmanın imkansızlığının da ‘kesinlikle kabul edilemez’ olduğunu söyledi.

Doğanın boşluk kaldırmadığı gerçeğinden hareketle, resmi rakamların paylaşmadığı bilimsel verilerden kaynaklanan boşluğu ‘hurafenin’ doldurduğunu da aktaran Rogers, aşı karşıtlığı yapan kişi ve grupların, bu durumu tepe tepe kullandıklarını ve ülkedeki ‘aşı çekincesini’ körüklediklerini belirtti.

Koruyuculuğu ve koruma süresi son derece yüksek AstraZeneca aşılarına yönelik kamuoyunda ‘dolaştırılan’ söylentiler nedeniyle 50 bin doz aşıyı heba ettiğimize dikkat çeken Rogers, sadece 35 yaş altı kadınlar için geçerli ‘milyonda üçlük’ bir pıhtı atma riskinin dallanıp budaklanarak işi buralara kadar getirdiğini söyledi.

Erkek, 35 yaş üzeri ve sağlıklı yani ‘tam da AstraZeneca olmaya uygun’ bireylerin dahi eldeki AstraZeneca aşılarının son kullanım tarihi yaklaştığı halde ‘sağlık personelinin yönlendirmesiyle’ Sinovac olmak durumunda kaldığı bilgisini de paylaşan Rogers, Covid-19 salgını döneminde ‘hizmet içi eğitim’ faaliyetlerinin her zamankinden de önemli hale geldiği gerçeğine parmak bastı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ), pandemi sözcüğünden türettiği infodemi yani ‘yanıltıcı bilginin toplumda yayılması’ durumunun ‘en az pandemi kadar’ tehlikeli olduğunu da vurgulayan Rogers, Kuzey Kıbrıs’ta bu işin başını çekenler arasında sağlıkçıların da bulunduğunu fakat modern hiçbir ülkede olmayacak şekilde, bu kişilere müsamaha gösterildiğini aktardı. Rogers, “Yanıltıcı bilgi yayanlara önlem şart” ifadelerini kullandı.

‘Hatırlatma aşısı’ olarak bilinen üçüncü doz aşılar hakkında da konuşan Rogers, Sinovac başta olmak üzere, ikinci doz aşısının üzerinden üç aydan fazla geçen kişilerin ‘kış arifesinde’ üçüncü doz aşı olmalarının uygun düştüğünü kaydetti.

banner134

Üçüncü dozun, ilk iki dozla aynı aşıdan yapılabileceği gibi farklı bir aşı üzerinden de gerçekleştirilebileceğini belirten Rogers, yapılan araştırmaların da karma aşıların ‘oldukça iyi’ sonuç verdiğini gösterdiğini söyledi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104