banner6

Sağlık Bakanlığı, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından alınan kararları açıkladı

banner37

Sağlık Bakanlığı, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından alınan kararları açıkladı
banner151

Komite'den yeni kararlar: Tam aşılı ve temaslı kişiler belirti göstermediği sürece karantinaya girmeyecek

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi yeni kararları duyurdu. Yeni kararlara göre karantina süreleri yeniden düzenlendi. Koronavirüs pozitif kişi ile temas eden tam aşılı kişiler, semptom takibi yaparak maskeli olarak güncel hayatlarına devam edecek. Bu kişiler semptomları olmaması halinde 5. gün ,semptomları olması halinde daha erken antijen testlerini yaptıracak.


Sağlık Bakanlığı, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından alınan kararları açıkladı.

45/2018 Bulaşıcı Hastalıklar Yasası Kapsamında Toplanan Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi Tarafından Alınan Kararlar

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından alınan ve aşağıda belirtilen kurallara uyulmaması halinde 45/2018 Bulaşıcı Hastalıklar Yasası 43 (6) maddesi uyarınca cezai işlem uygulanacak.

Uygulanacak kurallar İlçe Emniyet Kurulları, belediyeler ve Polis Genel Müdürlüğü tarafından denetlenecek.

Açıklanan yeni kararlara göre;

Yaşlı bakım evlerini ziyaret edecek kişiler son 24 saatlik covid-19 testlerini ibraz etmek zorundadırlar.

Mevcut koşullar dikkate alındığında karantina sürelerinin yeniden düzenlenmesine karar verilmiştir. Buna göre Covid 19 pozitif kişi ile temas eden tam aşılı kişiler (jansen için 2 doz diğerleri için 3 doz) semptom takibi yaparak maskeli olarak güncel hayatlarına devam edecektir.Bu kişiler semptomları olmaması halinde 5. gün ,semptomları olması halinde daha erken antijen testlerini yaptıracaklardır.

Eksik aşılı veya aşısız kişiler ise 7 gün izole olacak ve 7.günün sonunda PCR testini yaptıracaklardır.Sonucun negatif olması durumunda izolasyonları sona erecektir. Pozitif olması halinde pozitif hasta takip süreci başlayacaktır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Aytaç Çağın
Aytaç Çağın - 9 ay Önce

Ben ve eşim Şerif Hanım Çağın, dört aşılıyız. Temaslı ve bileklik takılı olarak, semptom yok, pcr Negatif ama altı gün dolduğu halde bize sağlık bak. Tarafından yeniden pcr testi yapma ve bileklikten kurtulma direktifi gelmedi. Bunu hassaten bekliyoruz. 1102 numara kesinlikle cevap vermiyor.

banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110