banner6

Sağlık bütçesi çökmek üzere

banner37

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Kenan Arifoğlu, yılda yaklaşık 15 milyon TL civarında olan yurtdışı sevklerin, yurtiçindeki hastanelere yönlendirilmesiyle, masrafların ‘60- 70 milyon TL’ye ulaştığına dikkat çekti.

Sağlık bütçesi çökmek üzere
banner99

Emine UYSAL

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Kenan Arifoğlu, yılda yaklaşık 15 milyon TL civarında olan yurtdışı sevklerin, son yıllarda yurtiçindeki özel hastanelere yönlendirildiğini bu nedenle, devletin ödediği faturanın ‘60- 70 milyon TL’ye ulaştığını belirterek, ülkenin sağlık bütçesinin çökmek üzere olduğunu ileri sürdü.

Sağlık Bakanlığı bütçesinin 332 milyon TL olduğunu hatırlatan Arifoğlu, istifalar nedeniyle devlet hastanelerindeki hekim sayısının azalması nedeniyle sevklerin artacağını söyledi.

KIBRIS’a konuyla ilgili açıklamada bulunan Dr. Arifoğlu, son yıllarda yurtdışındaki sağlık kurumlarına yapılan sevklerin faturasının 15 milyon TL civarında olduğunu anımsattı. Arifoğlu, sevklerin yurtiçine yönlendirildiğine işaret ettiği açıklamasında, sevklerin hem kolaylaştığına hem de arttığına ancak, masrafların da katlandığına vurgu yaptı.

Arifoğlu, “Bu sistemle, baş etmek mümkün değil. Eskiden devlet kriterleri vardı. Masrafları, hasta ve devlet ortak öderdi. Artık sevklerin tümünü devlet karşılıyor. Bu kriter de ortadan kalktı. Bu sevk politikasıyla işler yürümüyor. Bu tarza bir sağlık sistemi batar. Sabah devlet hastanesindeki hekim hastayı sevk ediyor, öğleden sonra sevk ettiği kurumda, hastaya bakıyor. Bütçe giderek, aşağıya gidiyor. Genel Sağlık Sigortası, hayata geçirilmeli ki, bu sorunlar ortadan kalksın. Başka da çözüm yolu yok”  şeklinde konuştu.

Ülke, sağlıktan yana sıkıntılı

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Arifoğlu, 14 Mart Tıp Haftası nedeniyle düzenlediği basın toplantısında da sağlıktaki sorunlara dikkat çekti.

Kenan Arifoğlu, ülkenin sağlık açışından sıkıntılı bir dönemden geçtiğini ifade etti. Sağlık sisteminde önemli değişiklikler yapılması gerektiğini söyleyen Arifoğlu, “Belli bir süreye sıkıştırılmış bu değişikliklerin sağlıklı ve düzgün bir şekilde yapılması çok önemlidir” diye konuştu.
“Yeni gelen hekimlerin düşük maaşlarla kamuda çalıştırılmaları bu hekimlerin kamuya ilgisini azaltmaktadır” diyen Arifoğlu konuyla ilgili şunları kaydetti:
“Yeni gelen arkadaşlarımız mecburi hizmetleri varsa yaptıktan sonra çoğu kamuda kalmayı istememektedirler. Ya özelde kendi olanakları ile ya özel hastanelerde daha yüksek maaşlarla çalışmakta ya da ülkeyi terk etmektedirler. Bu da kamuda geriye kalan hekimler üzerinde yükü artırmaktadır. Nöbet ve on-call sayıları giderek artmaktadır. Bunun neticesinde emekliliği gelmiş hekimler de kamuda fazla kalmayı istemeyip emekli hakkı elde etmişler de ayrılmaktadırlar. Son zamanlarda sonuçlanan dava neticesinde sayıları oldukça fazla olan hekimler kliniklerini kapatma ya da kamudan ayrılma alternatifleri ile karşı karşıya kalmışlardır. Bu dönemde özlük haklarında ciddi değişiklikler yapılmaz ise genç hekimlerim devam etmeyeceği ve emeklilik hakları kazananların kamudan ayrılacakları ile ilgili öngörülerimiz ve duyumlarımız vardır.”
“Sevke harcanan para arttı”

Arifoğlu, hekimlerin sayısının azalması ile beraber sevklerin artacağını dile getirerek, şu anda bile sevke 60-70 milyon Türk Lirası harcandığını belirtti. Arifoğlu, “Eskiden yurtdışına yapılan sevklerde zaman zaman düzgün ödemeler yapılamadığı için bazı hastanelerin sevklere kapandığını biliyoruz. Dolayısıyla bu tarz bir yaklaşım kamu sağlık hizmetlerinin geriye gitmesi ile beraber sürdürülebilir değildir, eninde sonunda bu borçlarla ilgili sorunlar da çıkacaktır. Unutulmamalıdır ki kamu sağlık hizmetleri anayasaya göre ücretsiz olmalıdır” dedi.

SGK’lı rahat, vatandaş sıkıntılı

Dr. Arifoğlu, Türkiye’den gelen Sosyal Güvenlik Kurulu (SGK) kapsamındaki hastaların ülkemizdeki sağlık hizmetlerinden çok rahat faydalandığını da anlatarak, şunları söyledi:

“Ülkemizde SGK’lı hastalar sevkini yaptığımız hastanelere direkt gidebilirlerken, vatandaşlarımızın böyle bir hakkının olmaması doktor seçme açısından ciddi bir anomalidir. Bir SGK’lı hastaya bir EEG maliyeti 100 TL civarında iken vatandaşımızın böyle bir işlem için 700-800 TL vermesi başka bir paradokstur. Ülkemizdeki sağlıktaki anomaliler her geçen gün artmaktadır.”
Kamu sağlık hizmetlerinin zayıflamasının sağlık sistemi üzerine ciddi bir yük oluşturmaya başladığını dile getiren Arifoğlu, özel hastanelerle rekabet edebilecek kamu hastaneleri yapılmasına ihtiyaç olduğunu dile getirdi.
“Genel sağlık sigortası bir an önce hayata geçmeli”

banner134

Genel sağlık sigortasının bir an önce hayata geçirilmesi ve hastaların istedikleri hastanede istediği doktora muayene olmasının sağlanması gerektiğini anlatan Arifoğlu şöyle devam etti:
“Kamu hastanelerinde döner sermaye ve performans uygulamalarıyla beraber, özel ve kamu rekabet ederek sağlık hizmetlerindeki kalitede artırılmış olacaktır. Bu sebeple Sağlık Bakanlığı’nın kamuyu geliştirme yönünde ciddi adımlar atması gerekmektedir. Sağlık hizmetlerinin özelden satın alınması sürdürülebilir bir durum değildir.
Genel sağlık sigortasının çok iyi bir şekilde organize edilmesi ve denetlenmesi şarttır, aksi takdirde kısa bir sürede iflas edip devam ettirilebilecek bir halde çıkacaktır. Özel klinik ve hastanelere giden hastaların da ödemelerinin düzgün bir şekilde sıkı denetimle yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde özel sektörde klinik çalıştıran hekimlerimiz mağdur olacaklardır.
Bu durumda Sağlık Bakanlığı, ilgili sendikalar, birlikler ve meclise önemli görevler düşmektedir. Kamuda çalışan hekimlerin özlük hakları, çalışma koşulları düzeltilmeli, hekimlere kıdemli hakimlere uygulanan eşit koşullarda uygulamalar yapılmalı ve gerekli tedbirler alınarak kamu hizmetlerindeki dağınıklık giderilmelidir.
Genel sağlık sigortası uygulamalarının da özeldeki hekimleri mağdur etmeyecek, adaletli bir şekilde düzenlenmesi, kamu ve özelin rekabet edecek şekilde yapılanması ve bundan dolayı da kalitenin artması sağlanmalıdır.”

 

 

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2017, 10:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88