banner6

“Sağlık hizmetlerine eşit ve adaletli erişimi sağlamak istiyorum”

banner37

UBP Girne Milletvekili adayı Prof. Dr. Ferhat Erişir, sağlık alanındaki bilgi ve birikimlerini ülke insanımızın yararına kullanmak amacıyla aday olduğunu belirtti

“Sağlık hizmetlerine eşit ve adaletli erişimi sağlamak istiyorum”
banner150 banner150 banner151

Aliye ÖZENCİ

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Girne Milletvekili adayı Prof. Dr. Ferhat Erişir, sağlık alanında yıllarca yurt dışında edindiği tecrübelerini artık ülke insanına hizmet için kullanmak istediğini söyledi.


İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı mezunu olan Erişir, akademik alanda yaptığı kariyerlerle de 2001’de profesörlüğe yükseldi.

2012 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden emekli olduktan birkaç yıl sonra KKTC’ye dönen Erişir, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Başkanı olarak göreve başladı.


Siyasete girme nedenini anlatan Erişir, şöyle dedi:


“Kıbrıs Türkü olarak bilgi ve birikimlerimi ülkeme aktarmak amacıyla bu yola çıktım. Küresel anlamda dünyayı etkileyen bu zor dönemleri yalnızca bilim ve akıl ışığı ile hareket ederek atlatabileceğimizi biliyorum. Aklımda yıllardır halkım için neler yapabileceğim ile alakalı düşünceler vardı. Bunları hayata geçirmek için aday oldum. Ulusal Birlik Partisi'nde Ersin Tatar ile başlayan ve Dr. Faiz Sucuoğlu ile devam eden bir değişim olduğunu düşünüyorum.  Bu değişim günün sonunda halka hizmet olarak siyasete yansıyacaktır. Aday olduğum parti bir parti kadro partisidir. Partimin vizyonuna katkı sağlayabilmek, dürüst, şeffaf ve ilkeli siyaset temelinde vatanımıza katkı sağlayacak politikalar üretebilmek ilk hedefim.


Bunların yanında şahsi vizyonuma uygun olarak sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi, genel sağlık sigortası ile tüm halkımın sağlık hizmetlerine eşit ve adaletli erişimi için çalışmalar yapmak niyetindeyim. Bununla birlikte yeni nesillerin ne kadar büyük bir potansiyel taşıdığını biliyorum. Bu potansiyeli vatanın faydasına değerlendirebilmek aydınlık geleceğimiz için olmazsa olmazdır. Beyin göçünü en aza indirecek politikalar üretmeliyiz. İnovasyon ve girişimcilik ekosisteminin gelişmesine katkı sağlamalıyız”.

Ferhat Erişir kimdir?


Baf kasabasının yaklaşık 23 km kuzeybatısında yer alan Arodez köyünde 1953 yılında doğan Erişir,

orta halli çiftçi bir ailenin çocuğu.


Çocukluğunu, Kıbrıs Türk halkının sosyal ve ekonomik sıkıntılar yaşadığı günlerde geçiren Erişir, o dönemlerde hem çalıştı hem de okudu.


Ortaokul yıllarında doktor olma hayalini kendine hedef olarak belirleyen Erişir, öğrencilik ve mücahitlik görevini yerine getirdikten sonra 1972’de Türkiye’ye giderek İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde eğitime başladı ve 1979 yılında da mezun oldu.


Tıp fakültesinden mezun olduktan sonra 2 yıl yurt dışında çalışan Erişir, 1982’de tekrar Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne dönerek ‘Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı’nda ihtisasına devam etti. Erişir, uzmanlık eğitiminden sonra akademik kariyer yapmaya karar verdi ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı’nda baş asistan olarak çalıştı. 1995 yılında doçent ve 2001’de de aynı fakültede profesörlüğe yükseldi.

Özel ilgi alanları arasında olan yüz estetik cerrahi ve uyku apnesi hakkında birçok çalışmalar yapan Prof. Dr. Ferhat Erişir, Türkiye’de kurulan Yüz Estetik Cerrahi Derneği’nin ilk kurucuları arasında yer alıyor. 2012 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden emekli olarak Kıbrıs’a kesin dönüş yapan Prof. Dr. Ferhat Erişir’in, 100’e yakın ulusal ve uluslararası bilimsel yayını bulunuyor.


Kıbrıslı bir Türk olarak bilgi ve birikimlerini ülkesine aktarmak amacıyla bir gün adaya geri döneceği fikriyle başarıdan başarıya koşan Erişir, 2018’de KKTC’ye dönerek Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Başkanı olarak görev aldığını, vatanı ve halkı için neler yapabileceği düşüncesiyle de çalışmalarına devam ediyor.


Prof. Dr. Ferhat Erişir, Kıbrıs Türk halkının ekonomik ve sosyal yönden birçok sıkıntı yaşadığı günlerde büyüdüğünü dile getirerek iyi bir eğitimle kendini geliştirmenin önemini çok erken yaşta kavradığını söyledi.


Erişir şöyle devam etti:


“Hedeflerim için çok çalışmak zorunda olduğumu biliyordum. Bugün geriye dönüp baktığımda kariyerim adına, profesyonel anlamda tüm hedeflerime ulaştım. Öğrencilerim ile paylaştığım sırrım şudur; ‘Hedefiniz olsun. Yapabileceğinize inanın. Cesur ve kararlı olun. Sorumluluk ve genele fayda sağlama bilinci bir an olsun aklınızdan çıkmasın.


Tıp fakültesinde okurken yaz tatillerinde her yıl İngiltere’ye giderdim. Orada garsonluk veya bulaşıkçılık yapardım. Üç ay içerisinde biriktirmiş olduğum parayla tekrar Türkiye’ye döner ve onunla tüm yıl geçinmeye çalışırdım. Arada Kıbrıs’a geldiğim de olurdu. O zamanlarda Türkiye’de bulunmayan ürünleri alır, Türkiye’de satar ve geçimimi temin etmeye çalışırdım. Böylece ailemin yükünü de hafifletmiş olurdum. Çünkü, o zamanın şartlarında yalnızca akademik anlamda çok çalışmak yetmiyordu. 1974 yılında Kıbrıs’la bağlantı tamamen kesildiği zaman pazarlarda işportacılık yaparak tahsilimi devam ettirdim ve 1979 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden mezun oldum.


Kıbrıslı Türklere ihtisas yıllarında maaş verilmediği için ihtisas yapabilmek için birikimim olması gerekiyordu. Bu nedenle kendime, yurtdışına gidip birkaç yıl çalışıp bir miktar birikim yaparak sonra tekrar Türkiye’ye dönüp ihtisasını tamamlama hedefi çizdim.  Doktor olduktan sonra iki yıl yurtdışında pratisyen hekim olarak çalıştım ve kazanmış olduğu parayla 1982 yılında İstanbul’a dönüp Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Kulak Burun Boğaz ihtisasına başladım.


1989 yılında ihtisasını tamamladıktan sonra akademik kariyer için Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde kaldım. Sırasıyla 1989’ da Öğretim Görevlisi Başasistan; 1995’te Doçent; 2002 yılında da Profesör oldum”.

banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110