Sağlık için maske takın, sosyal mesafeyi koruyun

banner37

Covid-19 tedbirleri kapsamında sokağa maskesiz çıkmak yasak, sosyal mesafeyi kurmak da zorunluluk. Koronavirüs’ten korunmak için alınması gereken en önemli tedbirlerden olan bu iki kurala, ne yazık ki çok sayıda kişi uymuyor. Seçim gezilerinin de başladığı bu dönemde, bu kurallara uymak daha da önem arz ediyor

Sağlık için maske takın,  sosyal mesafeyi koruyun
banner90
banner99

“TEHLİKE GEÇTİ SANILMASIN”…Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Ali Çaygür, sosyal mesafe ve maske kurallarının, Kovid-19 salgınında ikinci dalga riskini hissettiğimiz şu günlerde çok önemli olduğunu söyledi. Çaygür, halkın, uzmanların bu konudaki öneri ve uyarılarını dikkate alması gerektiği çağrısında bulundu. KIBRIS’a konuşan avukatlar ise, maskesiz sokağa çıkmanın yasak olduğunu ancak kuralın ihlali durumunda uygulanacak cezanın belli olmadığını belirtti.

Ali ÇATAL

   Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında, KKTC’de sokağa maskesiz çıkmak yasak.

Söz konusu karara aykırı davranılması durumunda uygulanacak cezai yaptırımın ne olduğu merak ediliyordu.

   Güney Kıbrıs, kamusal alanda maske zorunluluğu kararının ihlali durumunu ‘300 Euro para cezası’ kesileceğini açıklarken; Kuzey Kıbrıs’ta da zorunlu tutulan maske takma uygulamasının çiğnenmesi halinde uygulanacak cezaya dair resmi bir açıklama yok.

   KIBRIS Gazetesi’ne konuşan avukatlar Öykü Akcan ve Mehmet Kaptan Bensen, ilgili yasağın Bakanlar Kurulu kararı olduğunu yani yasa tahtında bir yaptırımın olamayacağını kaydetti.

   Seçim gezilerinin de başladığını ve sosyal mesafe ile maske kuralının nasıl denetleneceğinin de belirsiz olduğunu söyleyen hukukçular, cezai yaptırım için ‘hukuksal altyapı’ şartı olduğunu söyledi.

   Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Ali Çaygür ise sosyal mesafe ve maske kurallarının, Kovid-19 salgınında ikinci dalga riskini hissettiğimiz şu günlerde çok önemli olduğunu söyleyerek halkın, uzmanların bu konudaki öneri ve uyarılarını dikkate alması gerektiği gerçeğine dikkat çekti. Çaygür, kamusal alanda maskesiz bulunma yasağı kararının ihlali durumunda uygulanacak cezaya yönelik bir bilgisinin olmadığını söyledi.

Akcan: Yasa tahtında yaptırımı yok

   Avukat Öykü Akcan, kamusal alanlarda maskesiz bulunmayı yasaklayan kararın, Bakanlar Kurulu tarafından alındığını; dolayısıyla, yasa tahtında herhangi bir cezai yaptırımın söz konusu olamayacağını belirtti.

   Akcan, cezai yaptırımın, 1 Haziran itibarıyla yürürlükten kaldırılan Yasa Gücünde Kararname’de mevcut olduğunu ancak şu an için herhangi bir cezai yaptırımın söz konusu olmadığını söyledi.

   Akcan, Bakanlar Kurulu’nun bahse konu kararının, KKTC Resmî Gazete’de yayımlanmadığını da hatırlattı.

Bensen: Yasasız suç olmaz

   Avukat Mehmet Kaptan Bensen de bu konuda herhangi bir yasanın yapılmadığını kaydederken, maske takma yasağının ihlal edilmesi ve/veya seçim gezilerinde sosyal mesafe kuralına uyulmaması gibi durumlarda ne gibi bir cezai yaptırımla karşılaşılacağını ise kendisinin de bilmediğini söyledi.

   ‘Suçta ve cezada kanunilik ilkesi’ olduğunu kaydeden Bensen, kanunla sabitlenmemiş suç ve cezanın olmayacağını; diğer bir deyişle ve bunun da ötesinde, suçta ve cezada kanunilik ilkesinin, devletin cezalandırma yetkisini sınırsız ve keyfi bir biçimde kullanmasını önleyerek, bireye ‘devlet müdahalesine karşı’ güvence sağladığını belirtti.

   “Kanunsuz suç ve ceza olmaz ilkesi gereği, hiç kimse, kanunun açıkça suç saymadığı bir fiilden dolayı cezalandırılamaz; hiç kimse, bir fiil için kanunda gösterilen ceza dışında bir ceza ile veya kanunda gösterilen cezadan daha ağır bir ceza ile cezalandırılamaz” şeklinde konuşan Bensen, bahse konu ilkenin, Latince olarak, Alman ceza hukukçusu Anselmo Feuerbach tarafından “Nullum crimen, nulla poena sine lege” şeklinde formüle edildiği bilgisini de paylaştı.

   Bensen, kanun yapma yetkisinin, yasama organına ait bir yetki olduğundan, suç ve ceza içeren kuralların ancak yasama organı tarafından meydana getirilebileceğini de aktarırken; ‘kanunsuz suç ve ceza olmaz’ ilkesinin doğal bir sonucu olarak, idarenin düzenleyici işlemlerle suç ve ceza içeren kural koyma yetkisinin olmadığını söyledi.

“Yasasız suç olmaz” diyen Bensen, sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı: “Bu konuda hiçbir yasa yapılmadı. Bu nedenle, kamusal alana maskesiz çıkmak her ne kadar yasak da olsa, aslında suç değil. Suç yoksa, ceza da yok demektir çünkü suç sadece yasayla olur. Buna da hukukta ‘kanunsuz suç olmaz prensibi’ denir”.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75