Sağlık karnesi verilmesi uygulaması son buldu

banner37

Sağlık karnesi verilmesi uygulaması son buldu
banner99

KKTC Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Sigortalar Dairesi tarafından verilen sağlık karnesi uygulamasının son bulduğunu duyurdu. KKTC vatandaşları kimliklerini vatadaş olmayanlar ise pasaportarını ibraz etmek süretiyle sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek.

Bakanlık tarafından yapılan açıklama ise şöyle:

Ülkemizde yaşanan korona virüs vakalarının yayılmasının engellenmesi ve halkımızın sağlığını korumak adına, sigortalılar ile onların geçindirmekle yükümlülerinin kamu sağlık kurumlarından sağlık hizmeti alabilmeleri için gerekli olan provizyon işlemleri elektronik ortam içerisinden gerçekleştirileceğinden 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren Sosyal Sigortalar Dairesi tarafından verilen sağlık karnesi uygulamasına son verilmiştir .

banner134
 Bu tarihten itibaren Sosyal Sigortalar Dairesi’nden gelir ve aylık alan sigortalılar dahil tüm sigortalılar ve onların geçindirmekle yükümlülerinin sağlık karnesi hakkı olup olmadığı Daire  ile Sağlık Bakanlığı arasındaki elektronik veri paylaşımına olanak sağlayan yazılım sistemi üzerinden sorgulanacak ve onaylar bu sistem üzerinden gerçekleştirilecektir.

 Kamu sağlık kurumlarına yapılacak başvurularda, vatandaş olanlar kimlik kartlarını, vatandaş olmayanlar ise pasaportlarını ibraz etmek suretiyle sağlık hizmetlerinden yararlanabileceklerdir.

Öte yandan geçindirmekle yükümlü statüsündeki eş ve çocuklarını Sosyal Sigortalar Dairesi’ne bildirmemiş sigortalıların bilgi güncellemelerini yaptırmaları, elektronik sorgulamalar esnasında mağduriyet yaşamamaları için büyük önem arz etmektedir.

1 Nisan 2021 tarihinden itibaren,  sağlık karnesi için  Sosyal Sigortalar Dairesi’ne başvuru yapılmasına gerek duyulmadığı tüm sigortalılarımıza  önemle duyurulur.

KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2021, 16:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75