Sağlık sistemimiz pandemi sürecine 1 yıl bile dayanamadı

banner37

Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı Özgenç, ülkemizde sürdürülebilir sağlık sistemi olmadığını, buna bir de pandemi eklenince sağlık hizmeti konusunda hem vatandaşın hem de sağlık çalışanlarının mağduriyet yaşadığını vurguladı:

Sağlık sistemimiz pandemi sürecine 1 yıl bile dayanamadı
banner90
banner99

Ahmet UÇAR
“AKSAKLIKLAR YAŞANDI”… Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı İbrahim Özgenç, pandemi sürecinde hastaların ilaçlara ulaşamadığını, Ayaktan Tanı bölümünün pandemi merkezine çevrildiğini, nöroloji bölümünün ortopedi bölümüne taşındığını söyledi. Özgenç, bu noktada nöroloji servisinde hizmet alan MS hastalarının aksaklık yaşadığını, nöroloji servisinin ortopedi bölüme taşınmasının faydalı bir işlev görmediğini açıkladı. Pandemiden önce de sağlık sisteminde ciddi sorunlar bulunduğunu hatırlatan Özgenç, pandemi döneminde bu durumun daha da ciddi bir boyut kazandığını ve sağlık sisteminin 1 yıl bile dayanamadığını vurguladı.

Sağlık sistemindeki eksiklikler ve aksaklıklar, pandeminin hayatımıza girmesiyle daha net ortaya çıktı.

Bu süreç hem hastaları hem de sağlık çalışanlarını perişan etti.

Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı İbrahim Özgenç, pandemi sürecinde hastanelerin sağlık hizmetlerinde yaşanan sorunların 3 şekilde ele alınabileceğini belirterek, bunları personel, vatandaş ve sistem açısından yaşanan aksaklıklar olarak sıraladı.

Bu süreçte sağlık hizmetinde yaşanan sıkıntıların başında sağlık sistemindeki sorunların yer aldığını dile getiren Özgenç, vatandaşların ne olursa olsun sosyal devlet gereği 24 saat sağlık hizmeti alma hakkının bulunduğunu ifade etti.

Özgenç, unutulmaması gereken bir diğer noktanın sağlık çalışanlarının da bu ülkenin birer vatandaşı olduğuna işaret ederek, sağlık sistemindeki aksaklıkların personelleri de etkilemesi nedeniyle eylem yaptıklarını anımsattı.

Pandemiden önce de sağlık sisteminde ciddi sorunların bulunduğunu hatırlatan Özgenç, pandemi döneminde bu durumun daha da ciddi bir boyut kazandığını ve sağlık sisteminin 1 yıl bile dayanamadığını vurguladı.

Özgenç, sağlıkçıların yaptıkları eylemlerin vatandaşlar tarafından tepki gördüğünü anlatarak, “Vatandaşlar bekledikleri sağlık hizmetini alamadı. Bu 1 aylık süreçte parası olanlar özel kliniklere gitti, parası olmayanlar ise devlet hastanesinin polikliniğine gitse de hizmet alamadı” şeklinde konuştu.

banner134
Pandemi sürecinde hastaların ilaçlara da ulaşamadığını, Ayaktan Tanı bölümünün pandemi merkezine çevrildiğini, nöroloji bölümünün ortopedi bölümüne taşındığını anlatan Özgenç, bu noktada nöroloji servisinde hizmet alan MS hastalarının aksaklık yaşadığını, nöroloji servisinin ortopedi bölüme taşınmasının faydalı bir işlev görmediğini açıkladı.

Özgenç, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ndeki servislerin kapasitesinin dolması nedeniyle hastaların Mağusa Devlet Hastanesi’ne veya diğer servislere gönderildiğini belirterek, hastaların ciddi sıkıntılar yaşadığını kaydetti.

Personel sisteminde sorun yaşandığını dile getiren Özgenç, 17 Ocak’taki kamu sınavı sonucunda 196 hemşirenin başarılı olduğunu, bunlardan 105’inin sözleşmeli olarak işe alındığını ancak kadroluya geçemediğini ifade etti.

Özgenç, şu an ihtiyaç duyulan hemşire sayının yaklaşık bin 200- bin 300 civarında olduğuna dikkat çekerek, mevcut olan hemşire sayısının ise 900 kişiye yaklaştığını söyledi.

17 Ocak’taki sınav sonucunda işe alınan hemşirelerden 80 kişinin Acil Durum Hastanesi’ne gönderildiğini söyleyen Özgenç, personel eksikliği nedeniyle pandemi sürecinde hemşirelerin zor günler yaşadığını ve bu zor günlerin vatandaşlara da yansıdığını bildirdi.

Özgenç, pandemi sürecinde sağlık hizmetlerinde sorun noktasında sürdürülebilir sağlık sisteminin olmamasının pandemiyle de birlikte hem vatandaşın hem sağlık çalışanlarının mağduriyet yaşamasına yol açtığını vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75