banner6

Sağlık sisteminin yapılandırılmasına katkı sağlayacağım

banner37

CTP Gazimağusa Milletvekili Adayı Ceyhun Ümiter, seçimi kazanması halinde hedefini açıkladı:

Sağlık sisteminin yapılandırılmasına katkı sağlayacağım
banner99

Sedef BOŞNAK

Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP) 23 Ocak’ta KKTC’de yapılacak Erken Genel Seçimleri’nde, Gazimağusa’dan milletvekili adayı Ceyhun Ümiter, seçimi kazanması halinde hedefini açıkladı.

Ceyhun Ümiter, uzun yıllardır sağlık alanında kamu görevlisi ve bürokrat olarak çalıştığını, sivil toplum örgütlerinde aktif olarak görev yaptığını belirterek, sağlık sisteminin, yeniden yapılandırılmasına katkı sağlamak için aday olduğunu söyledi.

Ümiter, KKTC’deki sağlık sisteminin çöktüğünü ve günü birlik çözümlerle yönetildiğine dikkat çekerek, “Bilgi ve deneyimlerimi, sosyal yaşamın her alanındaki kişi ve kitlelere ulaştıracağım” dedi.

Ümiter, şöyle konuştu:

“2007’den bu yana Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde İdare Amiri olarak görev yapıyorum. Dünyada ve ülkemizde, pandeminin ortaya çıkması yaklaşık 2 yıl oldu. Bu süreç içerisinde iyi yönetilmeme nedeni ve günü birlik çözümlerle sağlık sistemimiz çöktü. Hem sağlık hizmetini sunan sağlık emekçileri, hem de sağlık hizmeti almak isteyen hastalar mutsuz duruma gelmiştir. Tıbbi cihazlar arızalı olup, tamir edilmemektedir. Aşılama yetersiz. İlaçları ve sarf malzemeleri eksiktir. Tüm bu olumsuzluklar, personelin moralini bozmaktadır. Sağlıktaki sorunların iyi bir yönetimle, organize olunarak çözülebileceğine inanmaktayım.”

“Önceliğimiz sağlık”

Ceyhun Ümiter, partisi CTP ve kendisinin önceliklerinin başında, KKTC’deki sağlık sisteminin geldiğini vurguladı.

Ümiter, sağlık sisteminin, yapılandırılarak sağlık çalışanlarının huzurlu ve kaliteli hizmet verebileceği, hasta odaklı bir yapıya kavuşturulacağını anlattı ve “Sistemi kurarken, sistemin ana hatları olan finansman, bakanlığın  re-organizasyonu, koruyucu sağlık hizmetlerini (Halk Sağlığı) güçlendireceğiz” dedi.

Ümiter, şöyle devam etti:

“Ülkedeki sağlık sisteminin yanı sıra birçok sektör çöktü. Ekonomi, tarım, eğitim, kültürel ve çevresel yaşam alanları iyi yönetilmemesinden dolayı kötü bir süreç içerisinde. Ancak yaşanmakta olan bu sorunlarımızı birbirinden ayırmak mümkün değildir. Bu sebepten dolayı önce nüfusumuzu bilmeliyiz ki plan, proje ve programlarımızı hazırlayarak daha iyiye gidelim. Unutulmamalıdır ki sağlık alanında yapılan tüm kalıcı icraatlar,  CTP dönemlerinde yapılmıştır. Bunların bazıları Onkoloji Hastanesi, Mağusa Devlet Hastanesi, Ayaktan Tanı Merkezi, Çocuk Yoğun Bakımı, Bulaşıcı Hastalıklar Yasası, hemşire kadrolarının 500’e çıkarılması gibi birçok icraata imza attı.”

Ceyhun Ümiter kimdir?

1975 yılında Mağusa’da doğdu. Lise eğitimini Namık Kemal Lisesi’nde tamamladı.

Hacettepe Üniversitesi Sağlık İdaresi Bölümü’nden mezun oldu. 2002-2007 yılları arasında Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde ve polikliniğinde hastane idare amiri olarak görev yaptı.

2007 yılından itibaren Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde hastane idare amiri olarak görev yapıyor.

MTG Spor  Kulübü’nde  Sağlık Şube  Sorumluluğu, Genel Sekreterlik ve As Başkanlık görevlerini yürüttü.

Sağlık İdarecileri Derneği Kurucu üyesi ve genel sekreterlik görevini yaptı.

2010-2018 yılları arasında KTAMS yönetim kurulunda bulundu.

4’lü hükümet döneminde Sağlık Bakanlığı’nda bakanlık müdürü olarak görev yaptı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104