Sağlıkta birçok hizmet ve ameliyat erteleniyor

banner37

Sağlık eski Bakanı Besim, devlet hastanelerinin yoğun bakım ünitelerinde yatak kapasitelerinin yetersiz olduğunu, bunu artırmak için başlatılan çalışmaların tamamlanmadığını, bu nedenle sevk sayısının artacağına işaret etti:

banner87
Sağlıkta birçok hizmet ve ameliyat erteleniyor
banner99

2019’UN MALZEMELERİ HENÜZ ALINMADI… Sağlık eski Bakanı Besim, devletteki yoğun bakım yatak kapasitesinin 12’ye çıkarılmasına yönelik başlatılan çalışmaların bitirilmediğini söyledi. Geçen yıl Mağusa Hastanesi ve Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin gerekli cihazları için çıkılan ihalenin hâlâ sonuçlandırılamadığına dikkat çeken Besim, Sağlık Bakanlığı’nın, ihtiyaç duyulan malzemeleri almaması durumunda sevklerin daha da artacağı endişesini paylaştı; “Birçok serviste maalesef henüz 2019 malzemeleri alınmadı ve birçok hizmet ve ameliyat erteleniyor” dedi

Serap ŞAHİN

Sağlık eski Bakanı Filiz Besim, devlet hastanelerinin yoğun bakım ünitelerinde yatak kapasitelerinin yetersiz olduğunu, bunu artırmak için başlatılan çalışmaların tamamlanmadığını, bu nedenle hasta sevklerinin artacağını söyledi.

KIBRIS’a konuşan Sağlık eski Bakanı Besim, Bakanlar Kurulu’nun açıkladığı “Sağlık Bakanlığı servislerinde yoğun bakım ünitesinin yetersiz kalması durumlarında, hastaların mağdur edilmemesi için bakanlığın dışarıdan yoğun bakım hizmeti alabilmesini sağlayacak bir protokole onay verildi” kararının yeni bir durum olmadığını, özel hastanelerle protokollerin zaten mevcut olduğunu ifade etti.

Yatak kapasitesinin artırılmasına yönelik ihtiyaç duyulan cihaz ve malzemelerin alınmadığını iddia eden Besim, birçok hizmetin ve ameliyatın bu nedenle ertelendiğini vurguladı.

“Yoğun bakım servisleri artan nüfusa cevap veremiyor”

Sağlık eski Bakanı Filiz Besim, hastanelerde alt yapı sorunu olduğuna işaret ederek, yoğun bakım servislerinin artan nüfusa ve hastalıklara cevap veremez durumda olduğunu kaydetti.

Dörtlü hükümet döneminde, kış aylarında yoğun bakımlarda ciddi sıkıntı yaşandığını ve bu nedenle yatak kapasitesinin artırılmasına yönelik ihalelere çıkıldığını hatırlatan Besim, bu ihalelerin hâlâ sonuçlandırılmadığına dikkat çekti.

Besim, birçok serviste henüz 2019 malzemelerinin alınmadığının altını çizerek, birçok hizmet ve ameliyatın da ertelendiğini söyledi.

Hastanelerde önemli ve ciddi boyutta yoğun bakım sıkıntısı olduğuna dikkat çeken Besim, bu yıl aynı sorunların yaşanmaması için tespitin geçen yıl yapıldığını söyledi.

Yoğun bakım hastalarının pahalı hizmetler gerektirdiğini ifade eden Filiz Besim, “Hasta sevkleri, devletin sırtında büyük yüktür. Yatak kapasitesini artırmaya yönelik çalışılmalı” dedi.

“İhaleler neden sonuçlandırılmadı?”

Geçtiğimiz yıl yoğun bakımlarda yaşanan büyük sıkıntı nedeniyle devletin bu merkezlerdeki yatak kapasitesini artırma kararı aldığını hatırlatan Besim, bunun için de yıllardır alt yapısı hazır olan ancak bir türlü açılmayan Mağusa Hastanesi yoğun bakımını açma kararının alındığını ve yoğun bakım monitörleri için ihaleye çıkıldığını belirtti; bunun hâlâ sonuçlandırılmamasının nedenini sordu.

Yine aynı amaçla Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde, birinci katta yedek bir yoğun bakım ünitesi için hazırlıkların yapıldığını ve onun cihazları için de ihaleye çıkıldığını anımsatan Besim, “O cihazların da ihalesi devam ettirilmedi” dedi.

Bu iki üniteyle birlikte devletteki yoğun bakım yatak kapasitesinin 12’ye çıkacağına dikkat çeken Besim, “Bu şekilde yoğun bakım sevklerini büyük ölçüde bitirecektik” şeklinde konuştu.

Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde, dörtlü hükümet döneminde açılan çocuk yoğun bakım ünitesinin, hekim ve hemşireleriyle birlikte sisteme katıldığını ve birçok çocuğu sevk etmeden çözüm bulunduğuna işaret eden Besim, şunları kaydetti:

“Hasta sevkleri, Sağlık Bakanlığı’nın ve aslında devletin sırtında çok büyük bir yüktür. Bu yükten kurtulmak için yapılması gereken projelerin devam ettirilmesi, devletteki sağlık alt yapılarının, cihaz ve personel eksikliklerinin giderilmesi gerekir.

Sağlık Bakanlığı ihtiyaç duyulan cihaz ve malzemeleri almamayı sürdürürse, sevklerin sayısı çok artacaktır. Birçok serviste maalesef henüz 2019 malzemeleri alınmamıştır ve birçok hizmet ve ameliyat ertelenmektedir.”

“Ortada herhangi bir çalışma yok”

Kalp hastanesi projesinin de yarım kaldığını vurgulayan Besim, “Oranın yapılması da, diğer kalp hastalarının yoğun bakımları ile ana binadaki yoğun bakımlar artacaktı. Kalp hastanesi ile ilgili de ortada herhangi bir çalışma yok” dedi.

Yeni protokoller yapmak yerine devletin kendi yatak kapasitesini artırmaya yönelik çalışmalar yapmasının daha doğru olacağını ifade eden Besim, sevkler ile ilgili bu yıl bütçeye konulan rakamın 95 milyon olduğunu kaydetti.

Kalp hastanesinin maliyetinin 70 milyon olduğuna dikkat çeken Besim, “95 milyona onkoloji gibi yeni bir bina yapılabilirdi. Bu konuda sağlık bakanlığının ciddi çalışması gerekir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108