Sağlıkta da sorunları çözmeyi başaramadık!

banner37

Hükümetin öncelik verdiğini açıkladığı eğitim ve trafik gibi sağlık sistemi de dökülüyor… Ne Güzelyurt’ta temelleri 2017’de atılmaya başlanan hastane binası tamamlandı ne de Lefkoşa’ya yeni bir hastane yapıldı

Sağlıkta da sorunları çözmeyi başaramadık!

SAĞLIK SİSTEMİ DÖKÜLÜYOR… Ülkede yıllardır trafik ve eğitimde olduğu gibi sağlıkta da sorunları çözmeyi başaramadık. Ne Güzelyurt’ta temelleri 2017’de atılmaya başlanan hastane binası tamamlandı ne de Lefkoşa’ya yeni bir hastane yapıldı. Karpaz’a yapılması konusunda söz verilen hastaneden ise hiç haber çıkmadı. Ayrıca sürekli yaşanan ilaç eksiklikleri, Mağusa Devlet Hastanesi’ndeki başhekim krizi ve Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ni sürekli su basması da tüm bu sorunların üzerine tuz biber oldu.

Ceren ÖZBİL


Hükümetin öncelikleri arasında olduğunu açıkladığı sağlık sisteminin durumu da eğitim ve trafikten farksız…

Ne Güzelyurt’ta temelleri 2017’de atılmaya başlanan hastane binası tamamlandı ne de Lefkoşa’ya yeni bir hastane yapıldı. Karpaz’a yapılması konusunda söz verilen hastaneden ise hiç haber çıkmadı.


Ayrıca sürekli yaşanan ilaç eksiklikleri, Mağusa Devlet Hastanesi’ndeki başhekim krizi ve Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ni sürekli su basması da tüm bu sorunların üzerine tuz biber oldu.


Bunlara ek olarak da doktor ile hemşire eksiklikleri de sağlık sisteminde sık sık gündeme getirilen sorunlar arasında yer aldı.

Lefkoşa’da hastane sürekli sular altında kalıyor…


Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin sık sık sular altında kaldığının bilinmesine rağmen bu soruna bir türlü kalıcı bir çözüm bulunamadı.


Lefkoşa’daki hastanede alt yapından kaynaklı sorunları çözmek için yapılacağı söylenen yeni hastane ise bir türlü yapılamadı.


Yani Lefkoşa’ya yeni hastane sözü lafta kaldı…

Güzelyurt’ta hastane inşaatı fuhuş yuvasına döndü…


Güzelyurt’ta 2017 yılında temelleri atılan hastane de bir türlü tamamlanamadı. Yarım inşaat şeklinde kalan yapı uyuşturucu kullanıcılarının, kaçak işçilerin ve seks partisi yapanların meskeni oldu.

Sağlık çalışanlarının darp edilmesine engel olunamadı…


Sağlık çalışanları defalarca görevlerini yaptıkları esnada bazı kişiler tarafından darp edildi. Benzer olayların defalarca yaşanmasına rağmen bu soruna da bir türlü kalıcı çözüm bulunamadı.


Benzer bir olay en son Güzelyurt Sağlık Merkezi’nde yaşandı ve sağlıkta örgütlü birlik ve sendikaların greve gitmesinin ardından Güzelyurt Sağlık Merkezi’nde sürekli polis bulundurulmasına karar verildi.

Hemşire sıkıntısı…


Hemşirelerin örgütlü olduğu sendikalar ve birlikler tarafından devlet hastanelerindeki hemşire eksikliği sık sık dile getirildi.


Ancak bu da diğer sorunlar gibi çözülmedi. Hemşireler hâlâ yoğun saatlerde çalışmak zorunda…

Milyonlarca liralık ilaçlar çöpe atıldı…


İlaç ve Eczacılık Dairesi’nin ambarında yer alan ve milyonlarca TL değerinde olan ilaçlar sistemsizlik nedeniyle çöpe atıldı.


Bu ilaçlarla ilgili doğru düzgün çalışan bir envanter sistemi ve otomasyon sistemi kurulamadı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108