Şahali: Federasyon dışında bir model görüşmek mümkün değil

banner37

CTP Milletvekili Erkut Şahali Kıbrıs Tv’nin konuğu oldu. Şahali, BM Genel Sekreteri Guterres’in beşli zirve önerisinin net bir çağrı olduğunu ifade etti

Şahali: Federasyon dışında bir model görüşmek mümkün değil
banner99

Haluk Yerli’nin sunduğu “Sabah Sabah” programına katılan CTP Milletvekili Erkut Şahali gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in  BM 75 inci genel kurul çalışmaları öncesi düzenlediği basın toplantısında diplomatik girişimlere başlamadan önce Kıbrıs’ın kuzeyindeki seçimleri beklememiz gerektiği konusunda fikir birliği vardı. Seçimler olur olmaz garantörler ve iki tarafın yer aldığı 5 kilit aktörle siyasi süreci yeniden başlatmayı planlıyorum” ifadelerini yorumlayan Şahali, Guterres’in açıklamasının net bir çağrı olduğunun altını çizdi. Şahali, “Kasım 2019’da Berlin’de bir akşam yemeği yendi ve Crans Montana çöküntüsünün enkazı birazcık temizlenmiş oldu. Crans Montana’da ne olmuştu? Kıbrıslı Rum lider, ‘Ben Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliğini halkıma kabul ettiremem’ diyerek masayı dağıtmıştı.Berlin’deki akşam yemeğinin ardından 1991 yılında tarafların mutabık kaldığı siyasi eşitliğin geçerli ve nihai hedef olduğu teyit edildi’ dedi.

FEDERASYON DIŞINDA BİR ÇÖZÜM GÖRMÜYORUZ

Crans Montana sonrasında yaşananlara ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın açıklamalarınını da değerlendiren Şahali,  “Crans Montana sonrasında yaşanan hayal kırıklığı ile Sayın Akıncı, maksadını aşan sözler sarf etti. Kendi siyasi geçmişine uygun olmayan sözler de kullandı. AB çatısı altında iki ayrı devletten söz eden Sayın Akıncı’ydı.  Geldiği günden itibaren federal çözüm arayışını kendi nesli ile sınırlayan çok yanlış bir yaklaşımı söz konusuydu.  Kendi neslinin son denemesi olduğunu söylemekle yetinmiyor. Devamında, bizden sonraki nesiller belki başka formüller üzerinde uğraş sarf edecekler o yüzden sorun şimdi çözümlenmeli diyor. İnsanın hafızası şaşırır ama arşive ulaşmak artık çok kolaydır. Sayın Akıncı bu sözleri Crans Montana sonrası etmedi. Sayın Akıncı 2015 Nisan’nında Cumhurbaşkanı seçildi. 2015 Haziran’dan itibaren ise, çözüm sürecini kendi nesli ile kendisiyle sınırlandıran eğer başarısızlıkla son bulursa kendi neslinin denemeleri gelecek kuşakların farklı formüller üzerinde çalışabileceğini söyledi.  Bu söylemi ilk günden itibaren eleştirdim Kıbrıs’ta yegane kabul edilebilir formülü federasyondur. Bu BM tarafından kabul edilmiş Kıbrıs’a taraf 3 garantörün beş taraftarın üzerinde mutabık kaldığı formül federasyondur” dedi.
 

banner134
FEDERASYON GÖRÜŞMELERİ DENKTAŞ’IN BIRAKTIĞI EN ÖNEMLİ MİRAS

Federasyona dayalı devlet yapısının konuşulabilmesinin en önemli sebebinin Rauf Raif Denktaş olduğuna dikkat çeken Şahali, Denktaş döneminde gösterilen çaba gayretler sayesinde kendinden sonra gelen Cumhurbaşkanlarının da yalnızca federasyon üzerinden görüşme yaptığını kaydetti. Şahali konuşmasını şöyle sürdürdü:

  “1977-1979 Doruk anlaşmalarının anlamı ve bugüne bıraktığı en önemli miras rahmetli Denktaş’ın ciddi girişimleri ile gerçekleşti. “ Denktaş’ın o dönemdeki müzakerelerdeki ağırlığı Türkiye’nin çok ötesindeydi. Türkiye rahmetlik Denktaş’a müzakere masasında tabi pozisyondaydı. Federasyonun kendisi tarafından tüm taraflara kabul ettirilmesi sonucu federasyon tartışıyoruz. Yoksa birileri size alın federasyon, onu tartışın demedi.  Biz istediğimiz için federasyon masadadır. Eroğlu dahil olmak üzere tüm Kıbrıs Türk toplum liderleri federasyonu görüştü. Üniter devlette Kıbrıslı Türklerin haklarının yeterince korunmadığını yaşayarak gördük. Bu bir varsayım değil. 1960 yılında kurulan devlet özünde üniter bir devletti. Ömrü üç yıl sürdü. Niye bozuldu bu üniter devletin yapısı? Çünkü büyük toplum küçük topluma hükmetmek, küçük topluma azınlık hakları ile yetinmesi sağlamaya ilişkin bir baskı ortamı geliştirmiş. Silahlı, terörist bir baskıydı bu baskı”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Prof Dr Errol Hassan Bafli
Prof Dr Errol Hassan Bafli - 1 ay Önce

Sayin Sahali,nin Federasyondan Baska bir cozum gormedigini kinayorum. Cunku, Guney Kibris Rum Yonetmenligi defalarca Kibris Turklerinin siyasis esitligini kabul etmedigini, her firsat da soyluyor. Bu durmuda BMGS Gutirez de biliyor. Bazi KKTC siyasi Partileri niye hala daha Federasyondan bahsediyorlar bilhassa CTP. KKTC dis memlektlerde yasayan yuzlerce/binleerce Kibris Turkunu tanimali sahip cikmali ve bu Kibrislilara oy hakki vermelidir. Bence bu cok gec kalinmistir.Ben ve benim gibiler Kibrisda dogup buyduk, niye dislaniyoruz.Ben, bu secimde oy kullanmak isityorum,cunku ayni zamand KKTC kimligim vardir.CTP yanlis dusunuyor.

SIRADAKİ HABER

banner75