banner6

Şahali: Kontrolsüz harcarsanız mükerrer ödeme yapılması mümkündür

banner37

CTP Milletvekili Erkut Şahali, meclis kürsüsünde söz alarak konuştu.

Şahali: Kontrolsüz harcarsanız mükerrer ödeme yapılması mümkündür
banner90
banner99

CTP Milletvekili Erkut Şahali, meclis kürsüsünde söz alarak konuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun Türkiye’de uygulanan Bütünleşik Bilgi Sistemi ile ilgili meclis konuşmasını ve TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile imzalanan protokoü eleştiren Şahali, “Bu sisteme dair bir sorun değildir. Bu yönetsel bir zafiyettir” dedi.

“Kontrolsüz harcarsanız mükerrer ödeme yapılması mümkündür”

Sosyal yardım konusunda denetimsizlik olduğunu belirten Şahali, “Sosyal yardım konusunda maaş bağlarız, maaş bağlama dışında da bir kontrol yapamayız. Üstelik devletin farklı noktalarından da bizim sosyal yardım ödemesi yaptıklarımız yararlanabilir. Sosyal Hizmetler Dairesi’nin bilgisine başvurmadan davranır ve onun içerisinden kontrolsüz harcarsanız mükerrer ödeme yapılması mümkündür” sözlerini kaydetti.

“Bu yönetsel bir zafiyettir”

Sistem içerisinde takipsizlik olduğunu vurgulayan Şahali, “Geçici ve ani gelişen dara düşme halini kim teyit eder? Bu ülkede her bir yurttaşın sosyal durumundan haberdar olması gereken Sosyal Hizmetler Dairesi, siz Sosyal Hizmetler Dairesi’nden ilgili başvuruyu inceleyecek hizmeti dahi talep etmeyeceksiniz ve dahası yapacağınız ödemenin sosyal hizmetlerde mükerrere düşüp düşmediğini bile merak etmeyeceksiniz. Bu sisteme dair bir sorun değildir. Bu yönetsel bir zafiyettir” şeklinde konuştu.

5 bine yakın müracaatçının takibi ile ilgili konuşan Şahali şunları kaydetti:

 “5 bine yakın kişinin listelendiği bir liste içerisinde bir müracaatçının bir başka ödeneğe müracaat edip etmediğini öğrenmek bu beğenmediğiniz sistemde bile bir dakikalık zaman maliyetidir. Dolayısıyla öncelikle kamu kaynağını yöneten kişiler iyi niyetli olacak”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104