banner6

Şahali: Su konusunda pek çok bilinmez var

banner37

CTP Milletvekili Erkut Şahali, Meclis’te su  konusunda yaptığı güncel konuşmada, ülke için suyun gerekliliğine ve Türkiye’den gelen suyun önemine işaret ederek, bu konuda yapılması gereken işlere değindi.

Şahali: Su konusunda pek çok bilinmez var
banner151

Su konusundaki anlaşmalar, dağıtılması konusundaki istişare ve fiyatlandırma çalışmalarına değinerek, eleştirilerde bulunan Şahali, tarımsal sulama suyu konusunda ciddi soru işaretleri bulunduğunu kaydetti.

Kimsenin bilgisine getirilmeden yüz bir milyon ihale bedeliyle sulama tüneli yapımına başlandığını savunan Şahali, Türkiye’den gelen suyun 38,5 metreküp suyun kullanım ve içe suyu dışında değerlendirileceğini, ancak bu suyun hangi tarımsal alanlarda ve hangi maksatla kullanılacağının bilinmediğine  işaret etti.

Eğer ortada tarım amaçlı kullanılacak su konusunda bir proje varsa, bunun bir an önce kamuoyuyla paylaşılması gerektiğini ifade eden Şahali, bu konudaki duyuruların bir an önce gecikmeden yapılması gerektiğini vurguladı.

Türkiye ile olan ilişkilere önem verdiklerini, ancak suyun fiyatı, tarımsal amaçlı projelerdeki yapım işleri gibi konuların öncelikle kamuoyuna açıklanması gerektiğini söyleyen Şahali, ülkeyi ilgilendiren konularda bilgilendirmenin kendi bakanlarımız tarafından yapılması gerektiğine  dikkat çekti.

Şahali, su konusunda pek çok bilinmez olduğunu ileri sürdü.

Çavuşoğlu: İmzalanan 3 protokol birbiriyle uyumlu

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu da, anlaşmaların önünü açmak ve toplumu bilgilendirmek amacıyla bir konuşma yaptığını söylese de Şahali’nin konuyu iktidar meselesi gibi gösterdiğini kaydetti.

İktidar konusunda herkesin aynaya bakması gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu, hükümetin bakanları hakkında yapılan eleştirilerin halkın bakış açısını farklı bir noktaya taşıdığını söyledi. Çavuşoğlu, kendisinin bir itibar sorunu olmadığını söyledi.

Çavuşoğlu, su konusunda yapılan anlaşmalara değinerek, su konusunda imzalanan 3 protokolün birbiriyle uyumlu olduğunu aktardı.

Bunların ne olduğunun, protokollerin içeriğinde yer aldığını söyleyen Çavuşoğlu, tarım sulama konusundaki suyun çerçeve protokolü çerçevesinde yönetileceğini kaydetti.

Tarım sulama suyunun nereye gideceğinin, CTP döneminde hazırlanan proje çerçevesinde belirlendiğini, bu konuda bir değişiklik yapılmadığını, suyun bir kısmının Mesarya’ya gideceğini anlatan Çavuşoğlu, KKTC tarafının ancak  yaptığı işler konusunda açıklama yapabileceğini, su konusunda yapılan son ihalelerin ise hiç birinin kendileri tarafından yapılmadığını belirtti.

DSİ’nin yaptığı ihale ve koyduğu para konusunda kendilerinin bir açıklama yapamayacaklarını ifade eden Nazım Çavuşoğlu, su konusunda Mühendisler Odası ile içme suyu ve atık suları konusunda  imzalanan protokole değinerek, yapılan işere ve gerçekleştirilen su temin projeleri konusunda bilgi verdi.  

Yeniden söz alan CTP Milletvekili Erkut Şahali, 2 Mart 2016 tarihi anlaşmanın 7 ve 8’inci maddesine atıfta bulunarak, yürürlükteki mevzuata aykırı iş yapılmaya çalışıldığını savundu.

“Anlaşılıyor ki suyla ilgili yatırım yapacak ve yönetecek gücünüz yoktur” diyen Şahali, bunun tüm yükümlülüğünün ise  TC’ye bırakılmakta olduğunun  görüldüğünü kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2017, 12:43
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110