Sahipsiz hayvanlara ne oluyor?

banner37

Altınpatiler Derneği, Yeniboğaziçi Belediyesi’nin, bölgedeki başıboş köpeklere tuzak kurup yakaladıktan sonra ölüme terk ettiğini iddia etti; belediye başkanı Zurnacılar, bu suçlamayı reddetti

Sahipsiz hayvanlara ne oluyor?
banner8

Sedef BOŞNAK

“BİZ, SALDIRGAN OLANLARI TOPLUYORUZ”… Başıboş köpeklerin bölgede günden güne arttığını söyleyen Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar, köpekleri, tuzak kurup yakaladıkları yönündeki iddiaları reddetti ve “Aç kalan sahipsiz köpekler, vatandaşa, vatandaşın hayvanına saldırıyor. Biz saldırgan olanlarını toplayıp, Mağusa ve İskele’deki belediyelere ait barınaklara teslim ediyoruz” dedi

Altınpatiler Derneği, Yeniboğaziçi Belediyesi’nin, bölgedeki başıboş köpeklere tuzak kurup yakaladıktan sonra ölüme terk ettiğini iddia etti ve belediye yetkililerini duyarlı olmaya çağırdı.

Dernek üyeleri adına konuşan Altınpatiler Derneği Asbaşkanı Ülkü Curcioğlu, “Belediye, göz göre göre hayvanlara zulüm ediyor. Onları ölüme terk ediyor. Belediyenin tavrını kınıyoruz” dedi.

Başıboş köpeklerin bölgede günden güne arttığını söyleyen Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar ise köpekleri tuzak kurup yakaladıkları yönündeki iddiaları reddetti ve “Aç kalan sahipsiz köpekler, vatandaşa, vatandaşın hayvanına saldırıyor. Biz saldırgan olanlarını toplayıp, Mağusa ve İskele’deki belediyelere ait barınaklara teslim ediyoruz” şeklinde konuştu.

Curcioğlu: Belediyenin tavrını kınıyoruz

Altınpatiler Derneği Asbaşkanı Ülkü Curcioğlu, önceki gün, bir köpeğin, Yeniboğaziçi Belediyesi tarafından bir kafese hapsedildiğini, durumu fark edip, avukatlarının, belediye yetkilisini araması üzerine köpeğin salıverildiğini söyledi.

Ülkü Curcioğlu, benzer olayın yaklaşık bir senedir belirli aralıklarla yaşandığını belirterek, belediyenin tavrını ve uygulamasını kınadı.

Curcioğlu, Yeniboğaziçi’nde, belediyeye ait arkası açık Van araçla, köyün belli bölgelerine tel kafes kurulup, köpeklerin tuzakla yakalandığını savunarak, şöyle devam etti:

“Belediye, kafeslenen köpeklerin, İskele ve Mağusa barınaklarına götürüldüğünü ileri sürüyor.

Bu mümkün değildir. Buralardaki barınaklar doludur.

Kaldı ki söz konusu barınaktaki ilgililer bizi doğruluyor.

Her belediyenin, beldesindeki hayvanların refahını sağlamak yasal zorunluluğudur.

Beldede agresif canlar varsa, barınaklarda rehabilite edilmeli ve derneklerle istişare edilip yuva aranmalıdır.

banner134

Bir belediyenin, barınağı olmadan köpek toplayıp, köpeği, yaşam alanı olmayan, hayatını idame ettiremeyeceği yerlere terk etmesi suçtur.

Biz bu hayvanların kafeslendiğini, kafeslerin, belediye aracıyla getirilip, bazı bölgelere konulduğunu gözlerimizle görüyoruz.

Ya ben, denk gelip görüyorum ya da hayvan sever olan köylülerim…

Her seferinde bizzat ben, sayın Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar’ı telefoniyen arayarak görüşüyorum. Ancak, her seferinde, kafeslerden haberi olmadığını söyleyerek, yaptıkları yanlışı üstlenmekten kaçınıyor, suçu vatandaşa atıyor.

Vatandaşın belediye binasına elini kolunu sallayarak girip belediyeye ait ambarı veya herhangi eşya deposu olan bir odasını, nasıl olur da izinsiz açıp tuzak kafesi alabilir? Bu mümkün mü? Değildir. İnkara lüzum yok.

Bunun çözüm olmadığını defalarca sayın başkana aktardık. Dinletemedik.

Hali bir araziye ‘barınak yapalım’ önerisinde bulundum. Her seferinde, ‘Çok yoğunuz abim. Bana biraz müsaade et. Ne yapabilirizi konuşmak için sizi arayacağım’ diyerek bizi oyalıyor.

Derneğimiz, sahipsiz köpekleri tedavi edip, aşılatıyor.

Kısırlaştırıp, mama desteği de sağlayıp, bu hayvanların sahiplendirilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Sahip bulamazsak, evlerimize alıyoruz. Kafeslere koyup, ölüme terk etmiyoruz.

Belediyenin önünde hastalanan köpekleri bile defalarca dernek olarak biz aldık.

Ayağı kangrenleşen köpekten tutun, üç bacaklı köpeğe kadar…

Biz, birer vatandaş, birer gönüllü olarak üstümüze düşen bütün sorumluluğu kalben ve büyük emeklerle yapmaktayız.”

Curcioğlu ayrıca, önceki gün kafeslenme sonrasında bırakılan köpeği himayesine alıp bakımını yaptıklarını anlattı.

“Ben, derneğim ve köyümüzdeki hayvan sever gençler, hepimiz üzgün ve çaresiz hissediyoruz” diyen Curcioğlu, devlet desteği olmadan canla başla mücadele ettiklerine vurgu yaptı.

Zurnacılar: Kafeslerle ilgimiz yok

Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar, köye kurulan kafeslerle ilgisi olmadığını, bilgisine getirildiğinde olaya müdahale ettiğini anlattı.

Başkan Mustafa Zurnacılar, bölgede, son zamanlarda başıboş köpeklerin sayısında ciddi artış meydana geldiğini ifade ederek, köpeklerin vatandaşlara saldırdığını iddia etti.

Mustafa Zurnacılar, köy içerisindeki parkta 15, plajda ise 40’a yakın başıboş köpeğin bulunduğuna vurgu yaptı.

Zurnacılar, son bir ay içerisinde 1’i plajda, diğeri köyde olmak üzere 2 çocuk ve 1 kadının başıboş köpekler tarafından saldırıya uğradığını savunarak, şöyle konuştu:

“Hakkımızdaki tüm iddialar gerçek dışıdır.

Biz köpekleri kafese hapsedip ölüme terk etmiyoruz.

Biz bölgede saldırgan olan köpekleri toplayıp, Mağusa ve İskele bölgesindeki belediyelere ait barınaklara yerleştiriyoruz. Bugüne değin, her iki barınağa 80’i aşkın köpek götürdük.

Bölgede son zamanlarda başıboş köpekler ciddi şekilde artış gösterdi.

Bir buçuk ay önce plajda bir çocuk, 2-3 gün önce köy içerisinde bir kadın, önceki gün yine bir çocuk, köpek saldırısına uğradı.

Bu insanlar polise ve belediyeye gelerek şikayette bulundu.

Geçtiğimiz gün köpek saldırısına uğrayan çocuğun babası belediyeye gelip, köpeğin yakalanmasıyla ilgili personelden yardım aldı.

  Olayı öğrendiğimde köpeği konulduğu kafesten salıverdik.

Olayın yaşanmasıyla sosyal medya üzerinden linç girişimi başlatıldı. Bu hiç hoş değildir.

Biz her zaman diyaloğa açığız.

Elimizden geldiğince de katkı yapmaya hazırız.

Başıboş köpeklerin ıslahı, belediye ve polisin sorumluluğunda olmamasına karşın, elimizden geleni yapıyoruz.

Köpekler aç kalınca insanlara, insanların mandıralarına saldırıyor.

Hayvanların yaşam hakkı var ancak insanları da korumalıyız.

Aşı yaptırıp bir kap yemek vermekle hayvan sever olunmuyor.

Bu hayvanlar, ıslah edilip, sürekli ilgi görebilecekleri bir yuvaya kavuşturulmalıdır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88