banner6

‘Sahte AdaPass’ kaydı yapmakla yargılanacak

banner37

Aşısız kişileri para karşılığında aşı bilgi sistemine kaydederek sahte AdaPass almalarını sağlamakla suçlanan C.M. teminatla serbest bırakıldı

‘Sahte AdaPass’ kaydı yapmakla yargılanacak
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

Özel bir şirkette aşı bilgi sistemine kayıt görevini yürütürken, aşısız bazı kişileri para karşılığında sisteme aşılıymış gibi kaydederek sahte AdaPass almalarını sağlamakla suçlanan C.M., yargılanmak üzere teminatla serbest bırakıldı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında KKTC Başsavcılığı adına Savcı Fuat Emirtaneoğlu, tanık olarak, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde görev yapan Müfettiş Muavini Feyyaz İneci’yi dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren İneci, zanlı C.M.’nin“Sahte resmi evrak düzenleme, tedavüle sürme” ve “Sahtekarlıkla kayıt temini” suçuna methaldar olduğunu kaydetti.

Feyyaz İneci, haziran ve eylül ayları arasında Girne Polis Müdürlüğü’nden alınan bir bilgi ile Global Development Eğitim ve Danışmanlık Şirketi’nde, ülkemizde de görülen Covid-19 salgını nedeniyle, Sağlık Bakanlığı’ndan yetkili olarak aşı bilgi sistemine kayıt görevi yapan zanlı C.M.’nin, aşı olmayan birçok kişiyi aşı olmuş gibi gösterip, kayıt yaptırarak maddi menfaat elde ettiği yönünde bir soruşturma başlatıldığını kaydetti.

Zanlı C.M.’nin etki edebileceği tahkikatın tamamlandığını belirten İneci, KKTC vatandaşı olan zanlının mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

Yargıç Mine Ozankaya, zanlının yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 20 bin TL nakdi teminat yatırması, KKTC vatandaşı iki kefilin 100 bin TL değerinde kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunması koşullarına bağlı olarak tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

banner134

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104