banner6

Sahte AdaPass soruşturması büyüyor

banner37

Aşısız kişileri para karşılığında aşı bilgi sistemine kaydederek, sahte AdaPass almalarını sağlamakla suçlanan zanlı C.M.’nin ifadesi doğrultusunda 4 kişi daha tutuklandı, üçü teminatla serbest bırakılırken, birinin aleyhine 1 gün tutukluluk alındı

Sahte AdaPass soruşturması büyüyor
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

Ülkemizde ciddi yankı uyandıran ve infialle neden olan “sahte AdaPass” soruşturması büyüyor.

Aşısız bir polis memuruna 650 TL karşılığında çift aşılıymış gibi aşı bilgi sistemine kaydını sağlama teklifinde bulunduğu iddiasıyla polis memurunun şikayeti doğrultusunda tutuklanan Global Development Eğitim ve Danışmanlık Şirketi’nde görevli C.M.’nin verdiği ifadenin ardından polis önceki gün 4 kişiyi daha tutukladı ve zanlılardan üçünü dün mahkemeye çıkararak ileride yargılanmak üzere teminata bağlattı, biri aleyhine ise 1 günlük tutukluluk emri alındı.

C.M., isimli görevlisiyle birlikte, aşı bilgi sistemine çift aşılıymış gibi kayıt yaptırtarak sahte AdaPass aldığı suçlamasıyla önceki gün S.F. isimli polis memuru da tutuklanmıştı.

banner134

Global Development Eğitim ve Danışmanlık Şirketi’nde aşı bilgi sistemine kayıtları yapan ve aşısız kişileri para karşılığında sisteme kaydederek sahte AdaPass almalarını sağladığı suçlamasıyla tutuklanan C.M.’nin verdiği ifade doğrultusunda C.P., M.A.Y., Y.Y. ve E.B. isimli dört kişi daha tutuklandı ve dün mahkemeye çıkarıldı.

Aleyhlerindeki soruşturma tamamlanan C.P., M.A.Y. ve Y.Y. isimli zanlılar teminata bağlanarak serbest bırakılırken, hakkındaki soruşturma devam eden E.B.’nin aleyhine 1 günlük tutukluluk emri alındı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen dünkü teminat ve tutukluluk duruşmalarında KKTC Başsavcılığı adına Savcı Fatma Damdelen, tanık olarak, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde görev yapan ve meselenin soruşturma subayı olan Müfettiş Muavini Feyyaz İneci’yi dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren İneci, zanlılar C.P., M.A.Y. ve Y.Y.’nin “Sahte resmi evrak düzenleme, tedavüle sürme” ve “Sahtekarlıkla kayıt temini” suçundan methaldar olduğunu kaydetti.

Feyyaz İneci, haziran ve eylül ayları arasında Global Development Eğitim ve Danışmanlık Şirketi’nde, ülkemizde de görülen Covid-19 salgını nedeniyle, aşı bilgi sistemine kayıt görevi yapan zanlı C.M.’nin, zanlı C.P.’nin aracılığıyla zanlı M.A.Y.’nin talebi üzerine yurtdışına çıkış yapması gereken zanlı Y.Y.’ye aşı olmadığı halde aşı olmuş gibi gösterip, kayıt yaptırmakla methaldar olduklarını belirtti.

Üç zanlının da 22 Eylül’de tutuklandıklarını ve gönüllü ifade verdiklerini söyleyen İneci, etki edebilecekleri tahkikatın tamamlandığını belirtip, mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti. 

Arkadaşı için “sahte AdaPass” kaydı yaptırdı

Feyyaz İneci, zanlı E.B’nin ise, aşı olmayan arkadaşı için zanlı C.M. aracılığı ile çift aşı olmuş gibi kayıt yapıp aşı bilgi sistemi uygulamasına kaydedilmesini sağlamakla methaldar olduğunu belirtti.

İneci, alınması gereken ifadeler, soruşturulacak şahıslar olduğunu belirtip, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının bir gün tutuklu kalmasını talep etti.
Zanlı E.B.’nin aleyhine istenen 1 günlük tutukluluk emrini onaylayan Yargıç Mine Ozankaya, zanlılar C.P., M.A.Y. ve Y.Y.’nin ise yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışlarını yasaklayarak, seyahat belgelerini polise teslim etmeleri, 15’er bin TL nakdi teminat yatırmaları, birer kefilin lehlerine 100’er bin TL değerinde kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunmaları koşullarıyla tutuksuz yargılanmalarına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104