banner6

‘Sahte AdaPass’ta iki yeni tutuklama yapıldı

banner37

Aşısız kişileri para karşılığında aşı bilgi sistemine kaydederek sahte AdaPass almalarını sağlamakla suçlanan C.M.’nin tutukluluğu 4 gün daha uzatılırken, sahte kayıtla AdaPass almak ya da aracılık etmekle suçlanan 4 kişi teminatla serbest bırakıldı 

‘Sahte AdaPass’ta iki yeni tutuklama yapıldı
banner99

POLİSİN EŞİ DE TUTUKLANDI… Sahte kayıtla sahte AdaPass aldığı gerekçesiyle tutuklanan polis memuru S.F.’nin söz konusu kayıt ve kartı eşi P.F. için, zanlı E.B.’nin aracılığıyla aldığı belirtildi ve tutuklanan P.F., daha önce tutuklanan eşi S.F. ve E.B. ile birlikte dün mahkemeye çıkarılarak ileride yargılanmak üzere teminata bağlandı. Polis, ayrıca, yurt dışına çıkacak olan oğlunu C.M.’ye çift aşılıymış gibi kaydettirerek sahte AdaPass aldığını belirlediği S.Y. isimli kişiyi de tutukladı ve dün onu da mahkemeye çıkararak yargılanmak üzere teminata bağlattı.

Emine UYSAL ÇALUDA


Ülkemizde ciddi yankı uyandıran ve infiale neden olan “sahte AdaPass” kaydı yapılmasıyla ilgili soruşturmada her gün yeni bilgiler ortaya çıkıyor.


Özel bir şirkette aşı bilgi sistemine kayıt görevini yürütürken, aşısız bazı kişileri para karşılığında sisteme aşılıymış gibi kaydederek sahte AdaPass almalarını sağlamakla suçlanan C.M.’nin tutukluluk süresi devam eden soruşturma kapsamında dün 4 gün daha uzatılırken, daha önce tutuklanan polis memuru S.F. ve E.B. isimli zanlıların yanı sıra yeni tutuklanan S.F.’nin eşi P.F. ile oğlu için sahte AdaPass temin etmekle suçlanan S.Y. isimli zanlı da dün mahkemeye çıkarıldı ve dört zanlı aleyhlerindeki suçlardan ileride yargılanmak üzere çeşitli teminatlara bağlanarak serbest bırakıldı.


Meselenin soruşturma subayı dünkü mahkemede, tutuklu zanlı polis memuru S.F.’nin sahte AdaPass’ı arkadaşı E.B.’nin aracılığı ile eşi P.F.’nin adına aldığının belirlendiğini açıkladı.

banner134


Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen dünkü ek tutukluluk ve teminat duruşmalarında KKTC Başsavcılığı adına Savcı Behrat Mavioğlu, tanık olarak, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde görev yapan Müfettiş Muavini Feyyaz İneci’yi dinletti.

C.M., 4 gün daha tutuklu kalacak


Mahkemede yeminli şahadet veren İneci, beş zanlının da “Sahte resmi evrak düzenleme, tedavüle sürme” ve “Sahtekarlıkla kayıt temini” suçuna methaldar olduğunu kaydetti.


Feyyaz İneci, mart ve eylül ayları arasında Girne Polis Müdürlüğü’nden alınan bir bilgi ile, Global Development Eğitim ve Danışmanlık Şirketi’nde, ülkemizde de görülen Covid-19 salgını nedeniyle, Sağlık Bakanlığı’ndan yetkili olarak aşı bilgi sistemine kayıt görevi yapan zanlı C.M.’nin, aşı olmayan kişileri aşı olmuş gibi gösterip, kayıt yaptırarak maddi menfaat elde ettiği yönünde bir soruşturma başlatıldığını kaydetti.


Zanlı C.M.’nin aynı tarihte itiraf içerikli bir gönüllü ifade verdiğini ve bu ifadenin teyit ile tekzibinin yapılmaya devam ettiğine vurgu yapan İneci, zanlının ikametgahının mahkeme emriyle arandığını kaydetti.


İneci, zanlının tutukluluğu süresince 10 ifade temin edildiğini, 6 kişinin tutuklandığını belirtti. İneci, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için C.M.’nin 4 gün daha tutuklu kalmasını talep etti.


Yargıç Mine Ozankaya, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için istenen tutukluluk emrini verdi.

Polis memuru, eşi ve iki sivil kişi daha teminata bağlandı


Feyyaz İneci, zanlı C.M.’nin, zanlı E.B.’nin aracılığı ile aşı olmayan ancak acil olarak yurtdışına çıkış yapması gereken polis memuru zanlı S.F. ve eşi P.F.’ye çift aşı olmuş gibi kayıt yapıp AdaPass uygulamasına kaydedip, yurtdışına giriş çıkış yapmasını sağladığını belirtti.


İneci, zanlı S.Y.’nin ise oğlu için zanlı C.M’nin aracılığı ile aşı olmadıkları halde çift aşı olmuş gibi AdaPass uygulamasına kayıt yaptırdıklarının tespit edildiğini kaydetti.


İneci, zanlılarla ilgili başlatılan tahkikatın tamamlandığını belirtip, mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmalarını talep etti.


Yargıç Mine Ozankaya, 4 zanlının da yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışlarını yasaklayarak, haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunmalarına emir verdi.


Ozankaya, polis memuru S.F.’nin 15 bin TL nakdi teminat yatırması ve KKTC vatandaşı bir kefilin 200 bin TL değerinde kefalet senedi imzalaması, eşi P.F. ve E.B.’nin 10’ar bin TL nakdi teminat yatırması ve KKTC vatandaşı birer kefilin 100 bin TL değerinde kefalet senedi imzalaması, zanlı S.Y.’nin ise 5 bin TL nakdi teminat yatırması ve KKTC vatandaşı bir kefilin 50 bin TL değerinde kefalet senedi imzalaması koşullarına bağlı olarak tutuksuz yargılanmalarına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104