Sahte evrak’ davası istinafta

banner37

Sahte evraklarla başka şahıslara ait 27 mülkü kendi şirketine devretmekten 10 yıl hapis cezası alan iş insanı Mehmet Eminoğlu ile evrakların tasdikini yapmaktan 5 yıl hapse mahkum olan Serdar Özbekoğlu istinafa başvurdu

Sahte evrak’ davası istinafta
banner90
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA
ÖZBEKOĞLU’NUN BAŞVURUSU KARARA KALDI… Mehmet Eminoğlu’nun avukatı Emre Kadri’nin, başvurularının verilen cezanın fahiş olmasıyla ilgili olduğunu ancak başka istinaflar da dosyalayacaklarını beyan etmesi üzerine Yüksek Mahkeme, Eminoğlu’yla ilgili başvuruyu görüşmek üzere 23 Haziran’a erteledi, Serdar Özbekoğlu’nun cezasıyla ilgili başvuruyu dinledi. Kıdemli Savcı Emine Taşkın, sanığın aldığı cezanın işlenen suça göre az olduğunu belirterek yükseltilmesini talep etti, avukat Mehmet Bilimer ise cezanın makul olduğunu savundu. Mahkeme, karar için davayı süresiz erteledi.

Kamuoyunun uzun süre yakından takip ettiği ‘sahte evraklarla başka şahıslara ait 27 mülkün iki şirkete devredilmesi’ olayıyla ilgili davanın kararı istinafa taşındı.

Temmuz 2019’da ortaya çıkan ‘sahte evraklarla başka şahıslara 27 mülkün devredilmesiyle’ ilgili Girne Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 10 yıl hapse mahkum edilen iş insanı Mehmet Eminoğlu, cezasının düşürülmesi talebiyle Yüksek Mahkemeye başvururken, aynı davada sahte evrakların tasdikini yapmaktan 5 yıl hapse mahkum olan Serdar Özbekoğlu’nun cezasının artırılması için Başsavcılık tarafından istinaf dosyalandı.

Yargıtay olarak oturum yapan Bertan Özerdağ’ın başkanlığında, Beril Çağdal ve Peri Hakkı’dan oluşan Yüksek Mahkeme heyeti, başvuruları dün görüşmek üzere gündemine aldı.

Mehmet Eminoğlu’nun avukatı Emre Kadri, cezanın düşürülmesini talep ettiklerini ancak başka istinaf sebepleri de dosyalayacaklarını belirterek süre talebinde bulununca mahkeme 23 Haziran’a gün tayini yaptı.

Yüksek Mahkeme, Serdar Özbekoğlu’nun cezasıyla ilgili istinaf başvurusunu dün görüştü ve karar için süresiz erteledi.

Davada Başsavcılık adına Kıdemli Savcı Emine Taşkın, sanıklar ve avukatları Emre Kadri ile Mehmet Bilimer hazır bulundu.

Özbekoğlu’nun istinafı karara kaldı

banner134
Serdar Özbekoğlu’nun cezanın düşürülmesi, KKTC Başsavcılığı ise cezanın yükseltilmesi için yaptığı istinaf başvurusu dün görüşüldü.

Kıdemli Savcı Emine Taşkın, Serdar Özbekoğlu’nun aleyhindeki suçlamaları kabul ettiğini ve 5 yıl hapis cezası aldığını anımsattı.

Taşkın, “Resmi evrak sahteleme” suçunun müebbet hapis cezası öngören ciddi bir suç olduğuna vurgu yapıp, Serdar Özbekoğlu’nun, Mehmet Eminoğlu ile birlikte organize ve planlı bir şekilde üç farklı tarihte, üç vekaletnameyi sahte olarak düzenlediğine dikkat çekti.

Savcı Emine Taşkın, Serdar Özbekoğlu’nun kendisine, devletin vermiş olduğu mührü kullanarak, Eminoğlu tarafından verilen vekaletnameleri sahte olarak düzenlediğini anımsattı.

Taşkın, davada toplamda 13 vekaletname ile 21 gayrimenkul söz konusu olduğuna vurgu yapıp, Özbekoğlu’nun vekaletnameleri tasdik etmemiş olsaydı, bu kadar mağduriyet oluşmamış olacağını söyledi.

“Eğer sanık, 21 gayrimenkul ile ilgili bu sahte vekaletnameleri düzenlemeseydi, devirleri mümkün olmayacaktı” diyen Taşkın, mağduriyetlere ve suçun ciddiyetine vurgu yapıp, Ağır Ceza Mahkemesi’nin daha fahiş bir ceza takdir etmesi gerektiğini savundu.

Serdar Özbekoğlu’nun avukatı Mehmet Bilimer ise, müvekkilinin sabıkasız olduğunu ve suçlarını kabul ettiğini belirterek, alt mahkemenin kararının makul olduğunu savundu.

Yargıtay Ceza Heyeti, davayı kararı okunmak üzere süresiz erteledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75