Sahte Lüksemburg oturum belgesiyle yakalandılar

banner37

KKTC’ye öğrenci ön kayıt izniyle gelen Gine uyruklu iki kişi, Ercan Havaalanı’ndan sahte belgeyle çıkmaya çalıştıkları suçlamasıyla tutuklandı, çıkarıldıkları mahkemede kandırıldıklarını iddia etti

Sahte Lüksemburg oturum belgesiyle yakalandılar
banner90
banner99

Ahmet UÇAR

BURADAKİ DİPLOMA GEÇERLİ DEĞİLMİŞ… Memleketleri Gine’de Kuzey Kıbrıs’taki üniversiteye kayıt yaptırmak için birilerine para verdiklerini, ancak buraya geldikten sonra bu kişilerin kendilerine “Kuzey Kıbrıs’taki diplomalar yurt dışında geçerli değil” diyerek Barselona’daki bir okula kayıt yapmak için yine para aldığını ve Lüksemburg oturma belgelerini verdiğini anlatan zanlılar, “bu nedenle Kuzey Kıbrıs’taki okula kayıt yaptırmadık. Bize verilen belgelerin sahte olduğunu bilmiyorduk” dedi.

Ercan Havaalanı’ndan yurt dışına çıkış yapmak istedikleri sırada görevli memura ibraz ettikleri ‘Lüksemburg oturma belgelerinin’ sahte olduğunun anlaşılması üzerine tutuklanan Gine uyruklu N.K. ve A.B., isimli iki genç, çıkarıldıkları mahkemede belgelerin sahte olduğunu bilmediklerini, para ödedikleri kişiler tarafından kandırıldıklarını iddia etti. Her iki zanlı da aleyhlerindeki suçlardan ileride yargılanmak üzere hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında yeminli şahadet veren polis memuru Ömer Can, zanlılar N.K. ve A.B.’nin “Sahte belge düzenleme”, “Sahte belgeyi tedavüle sürme” ve “Sahte davranışla kayıt teminine teşebbüs etme” suçlarından methaldar olduğunu söyledi.

Can, zanlıların 13 Nisan 2021 tarihinde, saat 07.50 raddelerinde Ercan Havaalanı’nda adlarına düzenlenmiş olan sahte olduğuna inanılan 592170235 ve 230361933 seri numaralı Lüksemburg oturum belgeleriyle KKTC’den çıkış yapmaya çalıştığını belirterek, zanlıların Ercan Havaalanı’nın check-in (kontrol) bölümünde görevli yer hizmetleri memuru Y.Y.A.’ya verip “Sahte belge düzenleme”, “Sahte belgeyi tedavüle sürme”, “Sahte davranışla kayıt teminine teşebbüs” suçlarını işlediğini kaydetti.

banner134
Zanlıların aynı gün suçüstü gereği tutuklandığını dile getiren Can, sahte olduğuna inanılan Lüksemburg oturum belgelerinin emare alındığını ifade etti.

Zanlıların ülkeye öğrenci olarak ön kayıtla geldiğini, ancak ders kaydı ve muhaceret işlemlerini tamamlamadığını belirten Can, soruşturmanın tamamlandığını, ülkede yasal bağlarının olmaması nedeniyle zanlıların yargılamadan kaçma ihtimalinin de söz konusu olduğunu söyledi ve teminatla cezaevine gönderilmelerini talep etti.

Mahkemeye avukatsız çıkan zanlılar da söz hakkı alarak ülkeleri Gine’deki bir şahsın kendilerini kandırdığını ve belgelerin sahte olduğunu bilmediklerini savundu. Zanlılar, “Bizden para da aldılar, biz, belgelerin sahte olduğunu bilmiyorduk. Kuzey Kıbrıs’taki diplomanın yurt dışında geçerli olmadığını, Barcelona’daki bir okula kaydımızı yaptıracağını söyleyerek bizden tekrar para aldılar. Bu nedenle öğrenci kaydı ve muhaceret yaptırmadık” dedi.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Temay Sağer, zanlıların ileride görüşülecek davalarında hazır olmalarını sağlamak adına 1 ayı geçmeyen süreyle Merkezi Cezaevi’ne gönderilmesine emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75