Sahte paralar tedirgin ediyor

banner37

Son zamanlarda artan piyasaya sahte para sürülmesi olayları halk ve esnafı tedirgin ederken, ülkedeki yabancı öğrenci ve turistlerin konudan bihaber olması tehlikeyi daha da geniş bir safhaya taşıyor

banner87
Sahte paralar tedirgin ediyor
banner90
banner8

“ÖĞRETİCİ KILAVUZ OLUŞTURULMALI”Ekonomist, Prof. Dr. Okan Veli Şafaklı, sahte para olaylarını tespit edebilmek için hazırlanabilecek öğretici kılavuzların vatandaşların ve turistlerin yararına olabileceğinden bahsederken, Ekonomist Mehmet Saydam ise bu konuda denetimlerin ülkemizde yeni başladığını dile getirdi. Sahte paraların tespiti için adanın güneyinde ve çeşitli Avrupa ülkelerinde “magnetik okuyucuların” olduğunu söyleyen Saydam, ülkede bu tip elektronik cihazların üç ayı geçmeyecek bir süreyle çeşitli restoran ve süpermarketler gibi işletmelerde uygulanması ve denetiminin kontrollü bir şekilde yapılması halinde faydalı olabileceğini dile getirdi.

“YABANCI ÖĞRENCİLER HEDEF HALİNE GELEBİLİR”… Uluslararası öğrencilerin dayanışma için kurduğu “Vois Cyprus” adlı organizasyonun başkanı Emmanuel Achiri, yabancı öğrencilerin sahte para konusunda bilgisi olmadığı için hedef haline gelebileceğini belirterek yetkililere öğrencileri bilgilendirme çağrısında bulundu. Organizasyon olarak da yetkililere yardım edebileceklerini söyleyen Achiri “Bilgisi olmayan bir öğrencinin böyle bir durumda karşılaştığında ne yapacağını bilmesi beklenemez. Acilen uluslararası öğrencilerin de İngilizce olarak bilgilendirilmesi gerekli” dedi.

Ahmet TİLKİ/Ramazan SAFA

   Son dönemlerde piyasaya sahte para sürülmesi, halk ve esnafta tedirginlik yaratırken, özellikle ülkemizde eğitim amacıyla bulunan yabancı öğrenci ve ülkeyi ziyarete gelen turistlerin konudan bihaber olması, tehlikenin boyutunu daha da ileri bir safhaya taşıyor.

   Sahte paranın ülkede yarattığı sıkıntıyla ilgili KIBRIS’a konuşan Ekonomist, Prof. Dr. Okan Veli Şafaklı ve Ekonomist Mehmet Saydam ile yabancı öğrenciler, alınması gereken önlemler, devletten beklentilerini anlattı.

“Bilgilendirici broşürler hazırlanmalı”

   Ekonomist ve Lefke Avrupa Üniversitesi Öğretim Görevlisi olan Prof. Dr. Okan Veli Şafaklı, ülkede bu tür sahte para banknotlarının tespit edilmesi için belli başlı unsurların olduğunu dile getirdi.

   Şafaklı, bunların başında paraların logoları, amblemleri gibi bir takım göstergelere dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti. Kalpazanların piyasaya sürdüğü sahte banknotlara karşın dünya bankalarının bu konuda birtakım önlemler aldığını söyleyen Okan Veli Şafaklı, ülke içinde en çok paranın kullanım alanları olan dövizcilerin, kooperatif mukayyitliklerinin ve çeşitli şirketlerin devlet tarafından bilinçlendirilmelerinin gerekliliğinden bahsetti.

   Sahte paraların daha fazla ayırt edici konuma gelmesi için bu konuda öğretici ve bilgilendirici kılavuz ve broşürlerin hazırlanması gerektiğini belirten Şafaklı, özellikle alışverişin sık yapıldığı süpermarketlerde bu tip rehberlerin vatandaşlara yardımcı olacağını ifade etti.

   Öte yandan bu konuda ülkemizin sahte para cenneti algısı yaratılmaması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Okan Veli Şafaklı, vatandaşları kendi paralarını bozdururken güvendiği yerlere başvurması konusunda uyardı.

“Denetimler yeni yeni başlıyor”

   Ekonomist Mehmet Saydam ise sahte para banknotları ile ilgili ortaya çıkan bu tip suçların polis tahkikatlarından sonra adli vakalarda değerlendirdiğini belirtti. Bu tür suçların her ülkede yaşandığına değinen Saydam, ülkemizde bu tür denetimlerin henüz yeni bir aşamada olduğunu ve polis tarafından sıkı denetimden geçirilmesi gerektiğini, bunun için de bu tür eylemlerinin takip edilmesinin zorunlu olduğunu kaydetti.

   Sahte paraların tespiti için adanın güneyinde ve çeşitli Avrupa ülkelerinde “magnetik okuyucuların” olduğunu söyleyen Mehmet Saydam, ülkede bu tip elektronik cihazların üç ayı geçmeyecek bir süreyle çeşitli restoran ve süpermarketler gibi işletmelerde uygulanması ve denetiminin kontrollü bir şekilde yapılması halinde faydalı olabileceğini dile getirdi.

Yabancı öğrenciler endişeli

   Uluslararası öğrencilerin dayanışma için kurduğu “Vois Cyprus” adlı organizasyonun başkanı Emmanuel Achiri, yabancı öğrencilerin sahte para konusunda bilgisi olmadığı için hedef haline gelebileceğini belirterek yetkililere öğrencileri bilgilendirme çağrısında bulundu. Organizasyon olarak da yetkililere yardım edebileceklerini söyleyen Achiri “Bilgisi olmayan bir öğrencinin böyle bir durumda karşılaştığında ne yapacağını bilmesi beklenemez. Acilen uluslararası öğrencilerin de İngilizce olarak bilgilendirilmesi gerekli” şeklinde konuştu.

   Konu hakkında haberleri duyduğunu ifade eden Zimbabveli bir öğrenci, “Para sahte mi gerçek mi anlayamıyorum. Ancak Kıbrıslı bir arkadaşım sahte paraların genellikle 100’lük ve 200’lük banknotlar halinde piyasa sürüldüğünü söylemişti. O yüzden alışveriş yaparken 50 liradan yüksek banknot kullanmıyorum ve kabul etmiyorum” dedi.

   Nijeryalı bir öğrenci ise daha önce çalıştığı bir restoranda gerçek parayı sahtesinden ayırmak için özel bir kalem kullandıklarını ifade etti. İsminin gizli kalmasını isteyen öğrenci, “Hâlâ daha sahteyi gerçekten nasıl ayırırım bilmiyorum. Yetkililerin bizi bilgilendirmesi gerekiyor” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75