banner6

Sahte pasaportlu zanlıya suçüstü

banner37

Güney Kıbrıs’tan sahte İngiliz pasaportuyla ülkeye girmeye çalışan Pakistan uyruklu Y.M., iki ayı geçmeyecek şekilde cezaevine gönderildi

Sahte pasaportlu zanlıya suçüstü
banner90
banner99

ÖZEL HABER - Sedef BOŞNAK

   Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye sahte İngiliz pasaportuyla girmeye çalışan Pakistan uyruklu Y.M., suçüstü tespit edilerek tutuklandı ve mahkemeye çıkarıldı.

   Meseleyle ilgili, Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkartılan ve ülkede hiçbir yasal bağı bulunmayan Y.M., her ne şart altında olursa olsun, ileride görüşülecek davalarında hazır olmasını sağlamak amacıyla, iki ayı geçmeyecek şekilde Lefkoşa Merkezi  Cezaevi’ne gönderildi.

   Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Ceza Davaları Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler huzurunda görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında, mahkemeye meselenin olgularını, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan Mahir Türe aktardı.

   Tanık polis Türe, zanlının, 7 Mart 2023’te,  Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye geçmek üzere Akyar Kara Giriş Kapısı’na geldiğini ve kapıda görevli muhaceret memuruna sahte İngiliz pasaportunu ibraz ettiği sırada suçüstü tutuklandığını söyledi.

   Türe, yaptığı araştırmada, 2017 yılında KKTC’ye ön çalışma izni ile giriş yapan zanlının, polise gönüllü ifade vererek suçlarını kabul ettiğini anlattı, zanlının 2020 yılında Güney Kıbrıs’a yasa dışı yolla giriş yaptığını ve o tarihten bu yana Güney Kıbrıs’ta yaşadığını anlattı.

   Türe, zanlının Güney Kıbrıs’ın, Pakistan ve Bangladeş uyrukluları ülkelerine geri göndermeye başlaması üzerine KKTC’ye döndüğünü itiraf ettiğini kaydetti ve mahkemeden, ülkede yasal bağı olmayan zanlıyı cezaevine göndermesini talep etti.

   Huzurundaki şahadeti değerlendiren Güzeler, talebi uygun ve adil buldu.

   Kıdemli Yargıç Güzeler, zanlının her ne şart altında olursa olsun, iki ayı geçmemek kaydıyla Merkezi Cezaevi’ne gönderilmesine emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104