Sahte PCR düzenlemekle yargılanacaklar

banner37

Bülent Ersoy’un orkestra elemanlarına sahte PCR testi belgesi hazırlanmasıyla ilgili belediye çalışanı Y.T., otel çalışanı M.Ö. ve otelin genel müdürü S.L. teminatla serbest bırakıldı

Sahte PCR düzenlemekle yargılanacaklar
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

Sanatçı Bülent Ersoy’un, 21 orkestra elemanının sahte PCR test sonucu belgeleriyle KKTC’ye gelmelerini sağlamakla suçlanan belediye çalışanı Y.T., dağıtımını sağlayan otel çalışanı M.Ö. ve otelin genel müdürü S.L., dün yeniden mahkemeye çıkarıldı ve teminatla serbest bırakıldı.

banner134

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Hazal Hacımulla’nın huzurunda görüşülen teminat duruşmasında, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Fuat Emirtaneoğlu, tanık olarak polis memuru Yücel Kuşcuoğlu’nu dinletti. 

Kuşcuoğlu, zanlıların “Evrak sahteleme” ve “Sahtelenmiş evrağı tedavüle sürme” suçlarına methaldar olduğunu belirtti.

Polis memuru Yücel Kuşcuoğlu, 28 Ağustos 2021 tarihinde saat 09.15 raddelerinde Ercan Havalimanı’nda, Bafra’da bir otelde aynı gün Bülent Ersoy’un vereceği konserde orkestra ekibi olarak görev yapmak için gelen 21 zanlının, 26 Ağustos tarihli sahte olarak adlarına düzenledikleri KKTC Sağlık Bakanlığı’na ait PCR testlerini KKTC’ye giriş yapabilmek için havalimanında görevli memura verip, tedavüle sürdüklerini, sahte davranışla kayıt temin etmeye teşebbüs ettikleri sırada tespit edilerek tutuklandıklarını anımsattı.

Kuşcuoğlu, meseleyle ilgili olarak yapılan soruşturmada İskele’de sakin zanlı Y.T.’nin 21 zanlı adına sahte olarak düzenlenen negatif PCR test sonuçlarını WhatsApp üzerinden M.Ö.’ye, M.Ö’nün de sahte test sonuçlarını orkestra şefi O.Ö.’ye gönderdiğinin tespit edildiğini kaydetti.

Kuşcuoğlu, zanlı Y.T.’nin verdiği ek ifadede, kendisini otelin genel müdürü S.L.’nin arayıp, casinoya çağırarak, 21 kişinin kimlik fotokopilerini verip, işlemlerin hızlandırılmasını istediğini itiraf ettiğini anlattı.

Meseleyle ilgili olarak başlatılan soruşturmanın tamamlandığını belirten Kuşcuoğlu, zanlıların mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.  

Yargıç Hazal Hacımulla, zanlıların yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 20’şer bin TL nakdi teminat yatırmaları, KKTC vatandaşı muteber ikişer kefilin 200’er bin TL’lik kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunmaları koşulu ile tutuksuz yargılanmalarına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88