banner6

Sahtecilik suçuna hapislik

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Türkiye’den getirdiği sahte banknotları yeğeni aracılığıyla tedavüle sürülmesini sağlayan Ali Altunay’ı 13 ay, sahte parayı markette harcayan 16 yaşındaki A.A.’yı ise 4 ay hapse mahkum etti

Sahtecilik suçuna hapislik
banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

Türkiye’den getirdiği sahte banknotları yeğeni aracılığıyla Gazimağusa’da tedavüle sürülmesini sağlayan amca Ali Altunay 13 ay, amcasının verdiği sahte parayı markette harcayan 16 yaşındaki A.A. ise 4 ay hapse mahkum edildi.

Başkan Nüvit Gazi Hacı, Kıdemli Yargıç Şerife Katip Kır ve Yargıç Hazal Hacımulla’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliğiyle aldığı kararı, Kıdemli Yargıç Şerife Katip Kır açıkladı.

Kıdemli Yargıç Şerife Katip Kır, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Serhan Bundak’ın meseleyle ilgili aktardığı olgulara değindikten sonra, sanıkların, 23 Haziran 2018’de market yetkililerinin polise yaptığı şikâyet üzerine, yapılan soruşturma ve araştırma sonucu tespit edilip tutuklandıklarını belirtti.

Şerife Katip Kır, “Sahte banknot tedavüle sürme” suçunun müebbet, “Sahte banknot tasarrufu” ile “Sahte banknot tedavüle çıkartma ve/veya çıkmasına yardımcı olma” suçunun 7 yıl, “Sahtekarlıkla para ve mal temini” suçunun da 3 yıl hapis cezası öngören ciddi ve vahim suçlar olduğuna dikkat çekti.

Huzurlarındaki olgu ve emareler ışığında sanıkları işledikleri suçlardan ötürü suçlu bulup mahkum ettiklerini açıklayan Kır, sanık Ali Altunay’ın 2016 yılında ülkede işlemiş olduğu benzer 2 davayı da nazarı dikkate aldıklarından söz etti.

“Suç, dolandırıcılıktır”

Şerife Katip Kır, sahte banknotun ıstar edildiği andan itibaren, eline geçen herkesi zarara uğrattığına vurgu yaparak, “Sahte banknot, tedavüle girdiği andan itibaren tasarrufuna geçtiği herkes dolandırılır”  dedi.

Konu suçların hem ülke ekonomisine hem de kişilerin ticari hayatına olumsuz etki yaptığını kaydeden kıdemli yargıç, şöyle devam etti.

“Tasarruf edilen sahte bin 200 TL banknot kolay değiştirilebilir. Sanıklar, Türkiye’den gelen banknotları tedavüle sürmüştür. Elden ele dolaşmasını sağlamıştır. Sanıklara hapislik cezası dışında bir ceza verilmesi düşünülemez. Konu suçları işleyenlere, etkin ve caydırıcı ceza şarttır. Amca sanık Ali Altunay, genç ve tecrübesiz olan 16 yaşındaki yeğenine sahte paraları vererek tedavüle sürülmesini sağlamıştır. Bu hususu, Ali Altunay’ın lehine değerlendiririz. Öte yandan Ali Altunay’ı 2016’da da ülkemize gelerek, 2 kez yine aynı suçu işlemiştir.”

Kıdemli yargıç, suçun işleniş şekline değinerek, tüm hususları değerlendirdi ve kamu menfaatinin korunması ilkelerine ağırlık vererek, sanıklara verilebilecek en uygun cezanın hapislik olduğuna kanaat getirdiklerini anlattı.

Sanıklara suçtaki rollerine göre ceza verdiklerini açıklayan Kır, sanık A.A.’yı 4, Ali Altunay’ı da 13 ay hapse mahkum ederek, emare sahte banknotların da usulüne uygun olarak müsadere edilmesine emir verdi.
 

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2018, 09:31
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104