Sahtekarlıkla para temini davasında Altınbaş Petrol'den açıklama

banner37

Sahtekarlıkla para temini davasında Altınbaş Petrol'den açıklama
banner90
banner99

Kısa süre önce, Girne’de bir emlak alış-verişi meselesi yüzünden tutuklanan ve teminatla serbest bırakılan Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi Vakkas Altınbaş’ın bu kez de, holding bünyesinde faaliyet gösteren Alpet Ltd.’de, sahtekarlıkla para temini davasında Altınbaş Petrol'den açıklama yapıldı. 

Altınbaş Petrol Ltd'in açıklaması şöyle:

Altınbaş Petrol Ltd. tarafından Basın Bildirisi.

Atlasjet Havacılık Anonim Şirketi takriben 2014 yılı sonlarında. Altınbaş Petrol Ltd.'in Ercan Havalimanı’nda, Atlasjet uçaklarına vermiş olduğu yakıtlardan daha fazla faturalandırma yapıldığı hususunda KKTC Genel Polis Müdürlüğüne şikayette bulunmuş ve o tarihlerde Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Mali Polis tarafından gerekli tahkikat yapıldıktan sonra, dosya KKTC Başsavcılığı’na, görüş için gönderilmiştir. Başsavcılık da dosyadaki deliller ve tüm emareleri inceleyerek Polis Genel Müdürlüğü’ne yazılı olarak gönderdiği 23/06/2015 tarih ve Sav 9/2015 sayılı bir yazı ile "uçaklara yapılan gerçek yakıt ikmalinin, her yakıt Ikmali yapılırken yapılacak net ölçümler sonucu tespit edilebileceği, dolayısıyla geçmiş tarihlerde yapılan yakıt ikmallerinin tam olarak tespitinin yapılmasının mümkün olmayacağı, dolayısıyla herhangi bir suç tespit edilemeyeceğini" bu yüzden de dosyanın kapatılması gerektiğini Polis Genel Müdürlüğü’ne bildirmiştir.

banner134
Polis Genel Müdürlüğü ise Başsavcılığın bu görüşünü Altınbaş Petrol Ltd.'i o tarihte temsil eden Seroydaş Hukuk Bürosuna gündemli, olduğu 08/07/2015 tarihli ve 03/1-1-15-2114 sayılı bir yazıyla ve özetle "meselede cezai suç bağlamında herhangi bir suç tespit edilemediğinden" Atlasjet A.Ş. Yetkilisi Yüksel Atak'ın şikayeti üzerine başlatılan tahkikat Ile ilgili dosyanın "MESELE YOK" olarak tasnif edildiği bildirilmiştir.

Atlasjet’in o tarihte Altınbaş Petrol Ltd.'e olan faturalı takriben 1,027,675.- ABD Doları borcunu mezkur şikayeti mazeret göstererek ödemekten imtina etmesi üzerine, Altınbaş Petrol Ltd. Türkiye'de Bakırköy 4., 5. ve 7. Asliye Mahkemeleri’nde açtığı davalar ile mezkur alacaklarını talep etmiş ve ayrıca Davalı Atlasjet Anonim Havacılık Şirketi’nin iflasına da karar verilmesini talep etmiştir. Atlasjet söz konusu davalarda da sair şeyler meyanında KKTC Polise yapmış olduğu şikayet kapsamındaki iddialarını tekrarlamış ve TC 7. Asliye Mahkemesinin kararındakI Ifadeyle "kendilerine verilen yakıtın, düzenekte oynamalar yapılarak kayıtlarda gösterilenden daha az verildiğini" müdafaa olarak ileri sürmüş ve aleyhine ikame edilen davaların reddini talep etmiştir. Atlasjet’in bu iddiası Mahkeme tarafından "her ne kadar Davalı tarafından kendilerine verilen yakıtın düzenekte oynamalar yapılarak kayıtlarda gösterilenden daha az verildiği Ileri sürülmekte ise de tacir olan Davalı [Atlasjet] tarafından Türk Ticaret Kanununun 21. ve 23. Maddelerinde öngörülen surette usulune uygun herhangi bir ayıp ihbarında bulunulmadığı, böyle bir iddianın ispatlanamadığı, KKTC Adli Makamlarından da bu yönde herhangi bir kesin hüküm oluşturulacak bilgi ve belgenin ibraz edilmediği" ifade ve gerekçeleriyle reddedilmiş, bir başka ifade ile Atlasjet, uçaklarına faturalarda gösterilenden daha az yakıt verildiğine mütedair iddialarını yukarıda belirtilen Ticaret Mahkemelerinde dahi kanıtlayamamış ve her üç dava da Atlasjet aleyhine ve Altınbaş Petrol Ltd. lehine neticelenmiştir. Atlasjet mezkur davaları kaybettikten sonra temyiz yoluyla Yargıtay'a da başvurmuş ancak 4 ve 7. Bakırköy Asliye Ticaret Mahkemesi kararları Yargıtay kararlarıyla da kesinleşmiş, Bakırköy 5. Asliye Ticaret Mahkemesi kararından yapılan temyiz süreci ise devam etmektedir. Yargıtay'da neticelenen davalara konu alacaklar Atlasjet'ten tahsil edilmiş ve/veya tahsil edilme sürecindedir.

Hal böyle olmasına rağmen Atiasjet'In KKTC'de yeniden ve ayni iddialarla ve/veya asılsız ve mesnetsiz iddialarla ve/veya bir hukuk mahkemesinde bile kanıtlayamadığı iddialar ile yeniden şikayetçi olması üzerine bu defa da Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube tarafından yeni bir cezai yargı süreci başlatılarak Altınbaş Petrol Ltd. Direktörü Vakkas Altınbaş ve Şirketimizin bazı çalışanlarının teminata bağlanması Altınbaş Petrol Ltd. yetkilileri ve çalışanları tarafından esefle karşılamıştır. Atlasjet’in hiçbir zaman kanıtlayamayacağı mesnetsiz ve asılsız iddiaları ile başlatılan bu yargı sürecinin bir an önce sonlandırılmasını umut etmekte, Adaletin er veya geç KKTC'de de tecelli edeceğine inanmaktayız.

Kamuoyuna saygı Ile duyurulur.

Altınbaş Petrol Ltd.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2020, 19:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75