banner6

‘Sahtekarlıktan’ yargılanacaklar

banner37

Toptan satın aldıkları sebze ve meyveler için yazdıkları 773 bin TL’lik çeklerin bozulmaması için noterden ‘çift imzalı’ belgesi alarak bankaya vermekten tutuklanan N.A. ve M.D., 7’şer bin TL’lik nakdi teminatla serbest kaldı

‘Sahtekarlıktan’ yargılanacaklar
banner99

Özel Haber - Emine UYSAL ÇALUDA 

   Haspolat’ta meyve sebze ithalatçısı olarak faaliyet gösteren iş yerinden almış oldukları sebze ve meyveler için verdikleri toplam 773 bin TL meblağlı 6 adet çekin bozulmaması için sahtekarlıkla tasdik memuruna yaptırmış oldukları çeklerin çift imzalı olunacağı yönündeki beyannameyi bankaya ibraz ederek çeklerin bozulmamasını sağlayarak sahtekarlıkla mal temin ettikleri gerekçesiyle tutuklanan N.A. (E-37) ve M.D. (E-42) isimli iki zanlı, teminatla serbest bırakıldı. 
   “Sahtekarlıkla mal temini” suçlamasıyla tutuklanan zanlılar N.A.ve M.D., dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.
   Yargıç Nil Elodie Çeliker’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Fatma Damdelen, tanık olarak polis çavuşu Ersan Yaran’ı dinletti. 
   Mahkemede yeminli şahadet veren Yaran, 2022 yılı Kasım ayı içerisinde Haspolat’ta N.A.’nın işletmeciliğini Kazım Altuncuoğlu’nun yaptığı meyve sebze ithalatçısı Altuncuoğlu Gıda isimli iş yerinden toptan olarak almış oldukları sebze ve meyveler için önceden tek keşideci imzası ile bozulan M.D.’nin banka hesabına ait toplam değerleri 773 bin TL olan 6 adet çek yaprağını ileri tarihli olarak yazıp Kazım Altuncuoğlu’na verdiğini kaydetti.
   Polis çavuşu Ersan Yaran, buna karşın söz konusu çeklerin bozulmaması için sahtekarlıkla ve dolandırmak kastı ile tasdik memuruna yaptırmış oldukları çeklerin çift imzalı olunacağı yönündeki beyannameyi bankaya ibraz etmeleri sonucu çeklerin bozulmamasını sağlayarak sahtekarlıkla mal temin ettiklerine vurgu yaptı. 
   Yaran, meselenin polisin bilgisine 13.01.2022 tarihinde getirildiğini ve N.A.’nın ifade verip, zanlı M.D.’nin söz konusu konuyla ilgili bilgisi olmadığını belirttiğini mahkemeye aktardı.
   Yaran, zanlıların etki edebilecekleri tahkikatın tamamlandığını belirterek, mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti. 
   Yargıç Nil Elodie Çeliker, iki zanlının da yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 7’şer bin TL nakdi teminat yatırması, birer kefilin 150’şer bin TL kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün ispat-ı vücutta bulunması koşulu ile tutuksuz yargılanmasına karar verdi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104