Sakın yemeyin, ölüme neden olabilir

banner37

Son günlerde balıkçıların ağ ve oltalarına sıkça takılan sarı benekli balon balıklarının, tıpkı türdeşleri gibi zehirli oldukları belirtiliyor

Sakın yemeyin, ölüme neden olabilir

Ahmet İLKTAÇ

Son günlerde balıkçıların oltalarına ve ağlarına takılan, görünüşleri balon balıklarının küçüğü olan sarı benekli balon balıklarının (Torquigener flavimaculosus) türdeşleri, gümüş yanaklı balon balığı (Lagocephalus scleratus ) kadar büyük olmasalar da bünyelerinde aynı toksini barındırıyor.

Bu küçük ama en az büyükleri kadar zehirli oldukları bildirilen sarı benekli balon balıklarının tüketilmeleri halinde ölümle sonuçlanabileceği belirtiliyor.

Balıkçılar, son zamanlarda balon balıklarının büyümemiş şeklinde olan bu balıkların ağ ve oltalarına çok sık bir şekilde yakalanmaya başladığına dikkat çekti.

Bu balıkların hem ağlardaki diğer balıklara hem de ağlarına zarar verdiğini dile getiren balıkçılar, bu türdeki balon balıklarının toplanmaları için devletin desteğinin devam etmesini talep etti.

 

Akbora: Tüketilmeleri ölümle sonuçlanabilir

DAÜ Su Altı Araştırma ve Görüntüleme Merkezi Uzmanı, DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi Biyolojik Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Uzman Biyolog Hasan Deniz Akbora, son günlerde büyük miktarlarda küçük balıkların yakalandığını kaydetti.

Hasan Deniz Akbora, sarı benekli balon balığının Hint- Pasifik kökenli olup Süveyş Kanalı vasıtasıyla Akdeniz’e göç ettiğini belirtti.

3 ile 60 metre derinlerde, sığ ve kayalık ortamlarda yaşayan bu balıkların en fazla 13 santim uzunluğa ulaşabilmekte olduğunu ve deniz omurgasızlarıyla beslendiklerini anlatan Akbora, denizlerimizde bulunan ve birçok zehirlenme vakasına sebep olan akrabası; gümüş yanaklı balon balığı kadar büyük olmasalar da, bünyelerinde aynı toksini barındırmakta olduklarını bildirdi.

Uzman Biyolog Hasan Deniz Akbora, bu türün en az büyükleri kadar zehirli olduğunun altını çizdi.

Besin olarak tüketilmelerinin ölümle sonuçlanabildiğine dikkat çeken Akbora, bugünlerde çok miktarda görülmesinin nedeninin ise üreme dönemlerinin yaz aylarına denk gelmesi olduğunu ifade etti.

Hasan Deniz Akbora, ekosisteme diğer balon balıkları kadar zararlı olan bu balıklarla mücadele etmenin bilinen en iyi yolunun toplu olarak yakalanarak imha edilmeleri olduğunu aktardı.

 

Atakan: Ağlara ve balıklara zarar veriyorlar

Balıkçılar Birliği Başkanı Kemal Atakan ise, 15 santimetreye kadar büyüyen balon balıklarının bu yıl oldukça fazla görülmeye başladığını söyledi.

Atakan, geçtiğimiz yıllarda tek tük görülen bu balon balığı türünün kemirgen olması nedeniyle oldukça zararlı olduğunu kaydetti.

Ağlardaki balıkları kemiren ve aynı zamanda ağları da hasara uğratan bu türün sayılarının daha fazla artmasının ciddi sıkıntılar yaratabileceğini ifade eden Atakan, bu tür için önlem almanın vakti geldiğini işaret etti.

Atakan, devletin büyük olan balon balığı türüyle ilgili toplatılması yönündeki desteğinin devam ettiğini ancak bu küçük tür için desteğin durdurulduğunu açıkladı.

Devletin yeniden bu türün de toplatılması için kaynak bulması gerektiğinin altını çizen Atakan, geç kalmadan önlem alınması gerektiğini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2018, 10:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER