banner6

Salata yapmak da pahalı

banner37

Birbirinden leziz yemeklerin, kebapların, çerezlerin, cipslerin yenip, alkollü içeceklerin içildiği yeni yıl kutlamalarının ardından aldıkları kiloları geri vermek isteyen vatandaşlar salatalara yöneldi. Ancak salata malzemesi fiyatları da artık cep yakıyor

Salata yapmak da pahalı
banner151

Ahmet UÇAR

Yeni yıl kutlamaları geride kaldı. Yılbaşı kutlamalarını birbirinden leziz yemekler, kebaplar, çerezler ve cipsler yiyip, alkolü içecekler içerek geçiren vatandaşların bir bölümü kutlamaların bitmesinin ardından kilo almamak ya da aldıklarını vermek için salatalara yöneldi.

Yılbaşı kutlamalarının hemen ardından dün Lefkoşa’da kurulan açık Pazar da vatandaşların akınına uğradı. Birçokları haftalık alışverişin yanında, haftayı salatayla geçirmek için salata sebzelerini almak için pazarın yolunu tuttu.

Ancak zam yağmurundan salata malzemeleri de nasibini aldı. KIBRIS Gazetesi’nin açık pazardan ve marketlerden aldığı salata malzemesi fiyatlarına göre, çoban salatası yapmak için 118 TL’lik, Akdeniz salatası için 150 TL’lik, ton balıklı salata için 92 TL’lik ve tavuklu salata için de 144 TL’lik malzeme almak gerekiyor. 

Çoban salatası 118 TL’ye mal oluyor

Bol kalorili yeni yıl sofralarının ardından sağlıklı beslenmeye yönelen vatandaşların ilk tercihleri arasında çoban salatası yer alıyor.

Ancak çoban salatası yapmak için alınacak malzemeler düşünüldüğünde yine ciddi bir bütçe gerekiyor.

KIBRIS gazetesinin açık pazardan ve marketlerden aldığı fiyatlara göre çoban salatası malzemeleri olan

domatesin kilosuna 8 TL, yeşil biberin kilosuna 25 TL, salatalığın kilosuna 20 TL, kuru soğanın kilosuna 3 TL, maydanozun demetine 5 TL, 1 litrelik zeytinyağına 50 TL, limonun kilosuna 3,50 TL ve sofra tuzuna 3,99 TL harcanıyor.

Yani bu malzemelerin açık pazardan ya da marketten en az 1 kilo, 1 litre ve 1 demet olarak alındığı göz önünde bulundurulduğunda toplam 118,49 TL’nin gözden çıkarılması gerekiyor.

Akdeniz salatası cep yakıyor

Çoban salatasına alternatif olarak düşünülenler arasında ise Akdeniz salatası yer alıyor. Ancak bu salatanın maliyeti çoban salatasından bile fazla geliyor.

Akdeniz salatası malzemeleri olan marulun demetine 5 TL, domatesin kilosuna 8 TL, 1 litrelik zeytin yağına 50 TL, limonun kilosuna 3,50 TL, mayoneze 26,99 TL, sofra tuzuna 3,99 TL, yeşil zeytinin kilosuna 30 TL ve siyah zeytine 22,99 TL para harcanıyor.

Yani bu malzemelerin açık pazardan ya da marketten en az 1 kilo, 1 litre ve 1 demet olarak alındığı göz önünde bulundurulduğunda ise toplamda 150,47 TL gibi bir para harcaması gerekiyor.

En ucuzu ton balıklı salata

Vatandaşın tercih edebileceği salatalar içerisinde en ucuz olanı ise ton balıklı salata olarak karşımıza çıkıyor.

Hem taşıdığı besin öğeleri hem de daha ekonomik olması nedeniyle birçok vatandaş bu salata türünde karar kılsa da bu salatayı hazırlamanın maliyeti bile 100 TL’ye yaklaşıyor.

Ton balıklı salata malzemelerinden olan marulun demetine 5 TL, maydanozun demetine 5 TL, domatesin kilosuna 8 TL, ton balığına (ikili) 16,99 TL, 1 litrelik zeytinyağına 50 TL, limonun kilosuna 3,50 TL, sofra tuzuna 3, 99 TL ödenmesi gerektiği düşünüldüğünde maliyet 92,48 TL’ye ulaşıyor.

Tavuklu salatanın fiyatı uçuyor

Vatandaşın en çok tercih ettiği salatalardan bir diğeri de tavuklu salata. Ancak bu salatanın fiyatı da cep yakıyor.

Tavuklu salata için tavuk göğsüne 66,73 TL, turşuya 10,99 TL, maydanoza 5 TL, taze soğana 4, 60 TL, zeytinyağına 50 TL, limona 3,50 TL ve tuza 3, 99 TL ödendiği düşünüldüğünde maliyet 144,81 TL’ye ulaşıyor.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110