banner6

Salgın kontrolden çıktı! Sağlık çalışanları tükendi!

banner37

Omicron fırtınası KKTC’yi de sardı. Koronavirüs vakalarında patlama yaşanıyor. Gerek doktorlar, gerekse hemşire ve diğer sağlık çalışanları arasında da bulaş giderek artıyor. Hekimlerin örgütlü olduğu Tıp-İş Sendikası ve hemşire örgütleri, durumun ciddiyetine dikkat çekerek isyan etti:

Salgın kontrolden çıktı!  Sağlık çalışanları tükendi!
banner151

Eniz ORAKCIOĞLU

Omicron varyantının dünyayı sarmasıyla ülkemizde de ciddi oranda artan vaka sayıları endişe uyandırıyor. Sağlık sistemi artan vaka artışını taşıyamıyor. Temaslı ve pozitif vakaların takipleri bile doğru dürüst yapılamıyor.

Artan vakalar, sağlık çalışanlarının iş yükünü daha da artırırken, birinci derece temaslı sağlık çalışanlarının çalıştırılmasına da tepkiler büyüyor.

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş) Başkanı Dr. Mustafa Taşçıoğlu, hız kazanan salgın nedeni ile sağlıkta sıkıntılar yaşandığını vurguladı. 

KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Birliği (KTHEB) Başkanı Ali Özgöçmen, artan vakalarla salgının kontrolden çıktığına dikkat çekerek, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu’nun aldığı kararların doğru olmadığını ifade etti.

Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası (KTHES) Başkanı İbrahim Özgöçmen ise 31 Aralık 2021’den, 5 Ocak 2022’ye kadar geçen 5 günlük süreçte, 26 sağlık çalışanının pozitif olduğunu, çok sayıda da temaslı olduğuna dikkat çekti. Özgöçmen, birinci derece temaslı sağlık çalışanlarını çalıştırmaya devam edilmesinin devlet hastanelerinin içerisinde ciddi anlamda bir bulaşa yol açtığını vurguladı.

Taşçıoğlu: 5-12 yaş çocuklar aşılanmalı

Tıp-İş Başkanı Dr. Mustafa Taşçıoğlu, artan vaka sayıları ve yoğun çalışma temposu ile sağlıkçıların tükendiğini, yoğun bakımların dolup taştığını, sağlıkta sıkıntılar yaşandığını kaydetti.

Taşçıoğlu, temaslı sağlık çalışanlarının çalıştırılma kararını kabul etmediklerini bildirdi.

Temaslı sağlık personelinin 1 hafta izolasyon sonrası PCR kontrolü ile işe başlama uygulamasını başlattıklarını anlatan Taşçıoğlu, durumun ciddiyetinin altını çizdi.

Poliklinik eylemlerinin hız kazanan salgına karşı toplumu koruma anlamı da taşıdığına dikkat çeken Taşçıoğlu, 5-12 yaş arası çocukların aşılanması ve okullarda şubat tatilinin erkene alınması gerektiğini vurguladı.

Taşçıoğlu, hız kazanan salgına karşı ilerleyen günlerde online eğitimin gündeme gelebileceğini söyledi.

Ali Özgöçmen: Temaslıların çalıştırılma kararı yanlış

KTHEB Başkanı Ali Özgöçmen, toplumda olduğu gibi sağlık çalışanları arasında da vakalarda artış olduğuna dikkat çekti; pozitif vakaların yanı sıra temaslı sağlık çalışanlarının da olduğunu kaydetti.

En büyük sıkıntılarının sağlık çalışanlarının temaslı oldukları halde çalışmaya zorlanmaları olduğunu vurgulayan Özgöçmen, bugüne kadar kendilerini iyi koruduklarını ve yüzde 90 pozitife dönen sağlık çalışanlarının bulaşı dışarıda olduklarını belirtti.

Özgöçmen, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu’nun aldığı kararlar doğrultusunda temaslı sağlık çalışanlarının çalıştırılmasının bulaşı artıracak olmasından dolayı doğru bir karar olmadığının altını çizerek, dün de birkaç çalışanın pozitif olduğunun bilgisini aldıklarını ifade etti.

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu’nun aldığı kararlarlara karşı duruş sergilendiğini ve mahkemeye başvurulduğunu kaydeden Özgöçmen, son günlerde bazı temaslı sağlık çalışanlarının aranarak ‘evinizde kendinizi izole edin’ denildiğini söyledi.

Özgöçmen, vakalar arttıkça sağlık çalışanlarının iş yükünün de artacağına dikkat çekerek, vaka artışı sebebi ile hastaneye başvuruların artacağını kaydetti.

“Salgın kontrolden çıktı”

Vaka sayıları arttıkça salgının kontrolden çıktığını altını çizen Özgöçmen, bu süreçte temaslı takip sistemin sağlıklı bir şekilde yürütülemediğini, pozitif vakalara sağlık hizmetinin doğru dürüst verilemediğini, bilekliklerde sıkıntılar olduğunu gördüklerinin altını çizdi.

Özgöçmen, pozitif hastalara mesaj atılarak belirli saatlerde pandemi hastanesinde olmalarının istendiğine dikkat çekerek, şöyle devam etti:

“Pandemi Hastanesi önünde uzun kuyruklar oluşuyor ve ülkenin 4 bir yanından pozitif olan kişiler, kendi arabaları ile geldikleri hastanede, önce kod almaları gerektiğini bilmeden bekliyorlar.

Vakalara kodun Sağlık Bakanlığı’ndan alınması gerektiği söyleniyor. Bakanlık da kod Turkcell’den alınacak diyor.

Bilinmezlik ve kargaşa oluşuyor. Vatandaş geri evine dönüyor. Karpaz’dan gelen kişi, işlemini tamamlayamadığından, ertesi gün de çıkıp o yolu gelmiyor”.

İbrahim Özgöçmen: 5 günde 26 sağlık çalışanı pozitif

KTHES Başkanı İbrahim Özgöçmen, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, 31 Aralık 2021’den 5 Ocak 2022’ye kadar olan 5 günlük süreçte 26 sağlık çalışanının pozitif olduğunu açıkladı.

Özgöçmen, 26 pozitif sağlık çalışanının yanı sıra çok sayıda temaslı çalışanın da olduğuna değinerek, birinci derece temaslı sağlık çalışanlarını çalıştırmaya devam edilmesinin kamu sağlık hastanelerinin içerisinde ciddi anlamda bir bulaşa yol açtığına dikkat çekti.

Temaslı sağlık çalışanlarının çalıştırılmasına tepki gösteren Özgöçmen “Bu kafa ile devam edilirse bulaşın önüne geçilemeyecektir. Erken bir zamanda temaslıları izole etmiş olsaydınız bu durumlar belki de yaşanmayacaktı” şeklinde konuştu.

Pozitif çalışanların dağılımı

Özgöçmen, devlet hastanelerinde 31 Aralık – 5 Ocak tarihleri arasında pozitif sağlık çalışanlarının dağılımını şöyle paylaştı:

“Pandemi acil durum hastanesi 4 hemşire, Girne Akçiçek D. Hastanesi acil ve normal serviste 3 hemşire, 112 servisinde 3 paramedi, kadın doğum servisinde 1 ebe pozitif. Temaslı takip (tarama) ekibinde 4 personel pozitif. Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Acil serviste 1 doktor,  acil serviste 2 görevli, Thalassaemia Merkezi 1 hemşire, kadın doğum servisi 1 ebe pozitif. Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde

1 doktor, 1 hemşire,1 ebe, 2 laboratuvar çalışanı, 1 kayıt memuru pozitif.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110