banner6

Şan: Az maaş alandan az, çok maaş alandan çok vergi

banner37

Maliye Bakanı Alişan Şan Meclis'te konuştu.

Şan: Az maaş alandan az, çok maaş alandan çok vergi
banner99

Meclis’te konuşan Maliye Bakanı Alişan Şan, matrah düzenlemeleri konusuna değinerek, “Bugün hem özel sektörü hem kamu çalışanlarını ilgilendiren bu önemli konunun neticesini almış olacağız.” dedi.


“AZ MAAŞ ALANDAN AZ, ÇOK MAAŞ ALANDAN ÇOK VERGİ”

Vergi alımında bir düzene gidileceğini ifade eden Şan, “Henüz net olmayan çalışmaya göre, kamu çalışanlarının net yüzde 39 ila yüzde 50 arasında bir yansıma olacak. Buradaki prensip az maaş alandan az vergi alınması, çok maaş alandan da çok vergi alınmasıdır.” şeklinde konuştu.

“GEÇEN YAPTIĞIMIZ GİBİ BİR DÜZENLEME YAPABİLİRİZ”

Hayat Pahalılığı konusunda konuşan Şan, “Yaptığımız hesaplamalarda ve bütçe çalışmalarında, HP’nin üstünde yine bir HP gelse de asgari ücretten herhangi bir gelir vergisi alınması görünmüyor. Eğer beklentilerimizin çok çok fazla üzerinde, hatta bütçemizi sarsacak oranda bir HP gelirse o zaman geçen gün yaptığımız gibi bir gerekli düzenleme yapabiliriz.” İfadelerine yer verdi.

SOSYAL YARDIM ALAN VE ENGELLİ VATANDAŞLARA 2 BİN TL KATKI

Sosyal yardım alan vatandaşların aldığı ödemeye değinen Şan, “Sosyal yardım alan vatandaşlarımızla ilgili geçen yıl yüksek enflasyon da göz önünde bulundurularak bir ikinci artışı yıl ortasında hükümetimiz tarafından yapmılmıştır. Sosyal yardım alan ve engelli vatandaşımıza da yılın son 3 ayında aylık 2 şer bin TL gelecek şekilde, bu vatandaşlarımıza ek katkı sağlandığını belirtmek isterim.” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2023, 14:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104