banner6

Sanatçılar ve engelli bireyler için çalışacağım

banner37

​​​​​​​ HP Lefkoşa milletvekili adayı Ersin Tünay, meclise girmesi halinde, kültür- sanat ve engellilerle ilgili konularda çaba sarf edeceğini söyledi:

Sanatçılar ve engelli  bireyler için çalışacağım
banner151

Ahmet UÇAR

Halkın Partisi (HP) Lefkoşa milletvekili adayı Ersin Tünay, ülkemizde, eski yüzler, eski zihniyetler, adaletsiz uygulamalar ve vizyonsuz yöneticiler yüzünden halkın siyasete güven kaybı yaşadığını belirterek, temiz siyaset yapabilecek insanlara hala güven duyulması ve aynı kişilerden farklı sonuç beklemenin artık ülkenin faydasına olmadığını söyledi. Tünay, bu gerekçelerle yola çıkarak siyasete girdiğini ifade etti.

Tünay, meclise girmesi halinde ülke sanatçıları ve engelli bireyler için girişimlerde bulunacağını vurguladı.

“Siyasete girmemin sebebi aynı kişilerden farklı sonuç beklemenin faydasızlığı”

HP milletvekili adayı Ersin Tünay, halkın ve ülkenin menfaatleri doğrultusunda, vizyon sahibi, adalet anlayışına hakim, ben değil de biz ruhuyla hizmet etmeyi kendine şiar edinmiş olanların seçilmesi halinde, siyasete olan güven kaybının ortadan kalkacağını kaydetti.

Tünay, siyasetteki güvensizliğin, eski yüzler, eski zihniyetler, adaletsiz uygulamalar ve vizyonsuz yöneticilerden kaynaklandığını vurguladı.

Tünay, bunların değiştiği durumda siyasete olan güvenin de yeniden tesis edileceğini savundu.

“Ülkedeki sanatçı ve özel gereksinimli bireyler için çalışmalar yapacağım”

Tünay, meclise girmesi halinde mensubu olduğu partinin vizyonuyla hareket ederek, kültür- sanat ve engellilerle ilgili konularda adım atmak istediğini belirterek, şöyle konuştu:

“Tüm sanat dalları, kültürel gelişmenin önemli öğeleri olarak kabul edilerek sanatçılar korunurken, gerekli kamu desteği sağlanmalıdır.

Kültür ve sanat alanındaki vergiler, asgari düzeye çekilebilir. Sanatçıların, yazarların ve düşünürlerin sosyal güvenliği sağlanabilir.

Sanata, özel yetenekli çocuklara, en ileri düzeyde eğitim olanağı sağlamak hususunda çalışmalar yapacağım”.

 Tünay, kültür ve sanat alanındaki vergilerin asgari düzeye çekilebileceğini, sanatçıların, yazarların ve düşünürlerin sosyal güvenliğinin sağlanabileceğini dile getirdi.

Kültür ve sanat kurumlarının siyasal amaçlar için kullanılmaması ve kuruluş amaçlarına uygun sanatsal etkinlikler içinde olması gerektiğine işaret eden Tünay,  bu etkinliklerin bütün dünyada kültürümüzü tanıtıcı rol oynamasını sağlamak için çalışacağını vurguladı.

Tünay, kültür - sanat ile ilgili dernekler, okullu ve alaylı tüm sanatçıların, ülke kültür ve sanatına yapmış oldukları katkılar çerçevesinde dikkate alınması gerektiğini söyleyerek, ayrım yapılmaksızın maddi manevi desteklenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Tünay, sanatçılara sanatını icra edemeyeceği durumlarda, salgın hastalık sebebiyle, ihtiyaçlı durumlarda ve uzun süre tedavi gerektiren sağlık sorunlarında, maddi manevi destek sağlanabilmesi için çalışacağını bildirdi.

Özel gereksinimli (engelli ) bireylerin sanatsal yeteneklerinin tespit edilmesine ve geliştirilmesine özen göstereceğini anlatan Tünay, fırsat eşitliği sağlamak istediğinin altını çizdi.

Tünay, “Engellilerle ilgili yasaların güncellenip hayata geçirilmesi için gerekli çalışmaları yapmak en büyük arzumdur” dedi.

“Engelsiz Yaşam Evi” projesi için girişimlerde bulunacağım”

Meclise girmesi durumunda “Engelsiz Yaşam Evi” projesi için gerekli girişimleri ve icraatları hızlandırıp söz konusu merkezin faaliyete geçmesini sağlamak istediğini belirten Tünay, engelli bireylerin kayıt altına alınarak ilgili bakanlık bünyesinde arşiv oluşturulması için çalışma başlatmanın ve ihtiyaçları olan hizmetlerden yararlanmalarını sağlamanın da en büyük hedefi olduğunu vurguladı.

Ersin Tünay kimdir ?

21 Nisan 1972 yılında Lefkoşa’nın Arabahmet mahallesinde doğan Ersin Tünay İlk, orta ve lise tahsilini Lefkoşa’da tamamladı.

Doğu Akdeniz Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünden, ön lisans (AAS) ve lisans (BS) programlarından mezun oldu.

Aynı yıl Atatürk Öğretmen Akademisi Öğretmenlik Sertifikası (pedagoji) programını tamamlayarak, öğretmenlik sertifikası aldı.

Halk dansları eğitmenliği ile müzisyenlik yanında, kültür ve sanat alanında birçok sosyal sorumluluk projeleri ile yardım konserlerine imza attı.

Dernek başkanlığı ile şefliğini yapmakta olduğu korolarla, Kosova, Azerbaycan, Londra, Gürcistan, Makedonya ve Türkiye’nin birçok şehrinde konserler gerçekleştirip ülke tanıtımına çok değerli katkılar koydu.

“Geleneksel Kıbrıs Türk Halk Şarkıları ve Kültürümüzden Sesler” adlı müzik albümlerinin (CD) düzenlemelerini yaparak, aynı zamanda müzik yönetmenliklerini üstlendi.

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu ses ve saz sanatçıları ile Kıbrıslı sanatçıların da destekleriyle Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği, KKTC Engelliler Dayanışma Derneği, Kanser Hastalarına Yardım Derneği, Umut Otizm Derneği, SOS Çocuk Köyü ile Thalassaemia Derneği gibi birçok dernek yararına konserler gerçekleştirdi.

2015 – 2016 yıllarında Londra Türk Dili Okullarında öğretmenlik yanında, Kıbrıs Türk Toplumunun sosyal yaşamına da katkı koymak amacıyla, Londra Vatan Kültürel Türk Müziği Korosu şefliğini yürüttü.

Çağdaş Müzik Derneği başkanlığı ile Zeytin Ağacı Eğitim ve Yardımlaşma Derneği organizasyon ve tanıtım koordinatörlüğü görevlerini yapan Ersin Tünay, Beyarmudu Belediyesi TSM Korosu, Lapta Beldesi Kültür ve Dayanışma Derneği Lapta Esintileri Korosu ile Çağdaş Müzik Derneği TSM korosunun şefliğini de yürütmekte.

Türkiye Cumhuriyeti Türk Musikisi Federasyonu (TÜMFED) delegesi olan Tünay, Hamitköy Dr. Fazıl Küçük İlkokulu’nda öğretmenlik yapıyor.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110