Sanayi bölgesi mi? Sanayi çöplüğü mü?

Her yağmurda sele teslim olan Lefkoşa Sanayi Bölgesi’nde bu kez çöpler dağ oldu. Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi, çöpten ve pislikten geçilmiyor

Sanayi bölgesi mi? Sanayi çöplüğü mü?

Ali CANSU

Kuzey Kıbrıs’ın her yeri çöplük oldu. Yollara, boş arsalara, dağlara, plajlara, ormanlara kadar, her yere, gelişi güzel atılan çöpler, dağ gibi yığıldı. Bin bir güçlükle temizlenen yerler ise, kısa sürede, çevre düşmanı, sorumsuz kişiler tarafından yeniden kirletiliyor.

Bir taraftan ülkemize turist gelmesi için milyonlar harcayıp tanıtım yapılırken, diğer taraftan da duyarsız vatandaşların çevreye önem göstermemesinden dolayı ülkemiz kirleniyor, kirletiliyor.

Bunlardan bir tanesi de başkent Lefkoşa’daki, Organize Sanayi Bölgesi.

Her yağmurda sele teslim olan Lefkoşa Sanayi Bölgesi’nde bu kez çöpler dağ oldu. Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi, çöpten ve pislikten girilmez bir bölge haline dönüştü.

Yiyecek bulmak için çöpleri parçalayan sokak hayvanları, çöplerin daha fazla etrafa saçılmasına neden oluyor. Çöplerden çıkan pis kokular da cabası. Hatta bu yüzden bazı işçilerin rahatsızlandığı da belirtiliyor.

KIBRIS’a konuşan sanayi bölgesindeki esnaf, belediyenin ve yetkililerin, sanayi bölgesi ile ilgilenmediklerini, kendilerinin artık sorunlarını söylemekten usandıklarını kaydetti.

Esnaf, yıllardır, ülkede ve sanayide hiçbir şeyin değişmediğini ifade ederek, gelenin de, gidenin de, hep aynı olduğunu bildirdi.

Esnaf, çöp dağları içinde yaşamak zorunda bırakılmalarından oldukça öfkeli.

Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki çöp sorununun yıllardır çözülememesine isyan eden bölge esnafından biri, “Terk edilmiş bir yerdeyiz. Her yağmurda sele teslim oluyoruz. Yetki karmaşası bahanesi yüzünden sürekli çöplerin arasında kalıyoruz. Bu bölgenin adını değiştirip ‘Lefkoşa Organizesiz Çöplük Bölgesi’ yapsınlar, tam olsun” diyerek tepkisini dile getirdi.

 

Hurda araçlar her yerde

Sanayi bölgesinde boş arazilere atılan hurda araçlar da çirkinliği bir o kadar daha artırıp, çevrenin kirlenmesine neden oluyor.

Yol kenarları ve boş araziler ise adeta çöp merkezi konumunda. Bazı duyarsız vatandaşların çevreye attıkları şişe ve çöpler ile bölge her geçen gün daha da kirleniyor.

 

İkinci çöplük gibi

Sanayi bölgesinin arka kısmında bulunan bir bölge, adeta ülkemizin ikinci çöplüğü haline gelmiş durumda. Evlerden, iş yerlerinden, fabrikalardan ve diğer bölgelerden, kullanılmayan eşyalar ve çöpler buraya atılıyor. Hükümetler, buranın temizleneceği sözünü verirken, bir türlü bunun başarılamadığı ve her zamanki gibi “sözde” kaldığı görülüyor.

 

Burayı kim temizleyecek?

Sanayi bölgesinin kime ait olduğu ve kimin temizleyeceği ise her zaman sorun oldu.

Sanayi Odası yetkilileri, burasının kendilerine verilmesini teklif ederken, Lefkoşa Türk Belediyesi de buradan çöp almayı sürdürse de yetersiz kalıyor. Gelmiş geçmiş hükümetler de bu soruna bir çare üretemedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2018, 09:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER