banner6

Sanayici zorda çalışan darda

banner37

Ekonomik kriz ve dövizin rekor yükselişi nedeniyle sanayicinin maliyeti arttı, kâr marjı düştü

Sanayici zorda  çalışan darda
banner150 banner151 banner143

Sedef BOŞNAK
 

Geçitkale Bölgesi’nde tornacılık yaparak geçimini kazanan işveren ve işçi, ülkedeki ekonomik daralma nedeniyle zor günler yaşıyor.
Yıllardır ekmeğini tornacılık yaparak kazanan ve bir aile şirketi olan Helvacı Trading sorumlularından Şerife Helvacı, kur artışı nedeniyle TL kazançlarının değer kaybettiğini, maliyetlerinin arttığını, kâr marjının düştüğünü söyledi.
Şerife Helvacı, eskiye göre işlerinin büyük oranda azaldığını ifade ederek “Kârsız iş yapıyoruz” dedi.
Helvacı, vatandaşın alım gücünün yükselen maliyeti karşılayamaz hale geldiğini belirttikten sonra, özellikle üretici ve iş araç sahiplerinin araçlarını tamir etmekte zorlandığına vurgu yaptı.
Helvacı, şöyle devam etti:
“Tornayı artık neredeyse iki katına yapıyoruz. Maliyetler arttı. Yurt dışından getirttiğiniz ürünün nakliye maliyeti 3 katına çıktı. Gümrük bedeli hesaplanırken, ürün maliyetine yol kirası da ekleniyor. Yolcu beraberi ürün getireceksek  ve mesai saatleri dışındaysa, o getirdiğimiz ürünün gümrüğünün yanı sıra, gümrük memurunun da mesaisi bizden alınıyor. Akıl alır gibi değil. Bir an evvel tedbir alınmazsa, çok zor günler bizi bekler. Yaptığımız işlerin bir kısmını tahsil etmekte de zorlanıyoruz. Önlem şart. Özellikle akaryakıt zammına artık son verilmeli.”

 

Çalışan ne dedi? Çalışan ne dedi?
 

Kenan Çolak:
“40 yıldır tornacıyım, yaşamım boyunca böyle zorluk çekmedim. Sektörde son ustalarız. Bizden sonra yetişen eleman yok. Yetiştirilmek için talepte bulunan da yok. Hemen hemen her gün özellikle de temel gereksinimlere zam yapılıyor. Başa çıkamaz hale geldik. Mağusa’da kalıyorum, her hafta 750 TL yakıt harcıyorum. Elektrik, su ve telefon parası derken elimize bir şey kalmıyor. Mutfak masrafını daha söylemiyorum bile. İşler azaldı. Pahalılıktan insanlar araba sürmez oldu. Aracı bozulan da böyle geçmişe göre daha pahalı tamirat yapıyor”.

 

Erkan Bozkurt:
“Bizleri daha da zor günlerin beklediği açıkça ortada. Vatandaşta ilerisi için adım atacak cesaret kalmadı. 16 yıldur tornacıyım. Zor günlerden geçiyoruz. İşler eskisi gibi değil. Kazancımız düştü. Gelir gideri karşılamıyor. Tedbir alınmaması halinde, birçok işyeri kepenk indirmek zorunda kalacak. İşsizlik daha da artacak. Bir an evvel çözüm üretilsin”.

 

Mehmet Dahlameroğlu:
“Makinistim. Askerliğimi yeni bitirdim. Nişanlıyım. Evlenmek için hazırlık yapıyorum. İyi bir hayat için çok çalışıyorum ancak günümüz koşullarında çok güçlük çekiyorum. Aldığımız maaş harcamalarımıza yetmiyor. Ay sonu elde avuçta kalmıyor. Elektrik, mazot fiyatlarının artışına yetemiyoruz”.

 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110