Sanayiciler, sanayi bölgelerine talip

banner37

Kıbrıs Türk Sanayi Odası, sanayi bölgelerinin yönetiminin, bölgelerde faaliyet gösteren sanayicilerin kontrolüne verilmesini istiyor

Sanayiciler, sanayi bölgelerine talip
banner99

Sedef BOŞNAK

SORUNLAR KANGRENLEŞTİ… KTSO, Kıbrıs’ın Kuzey’indeki sanayicinin ve sanayi bölgelerindeki sorunlarının kangrenleştiğini ifade etti. Çözüme bir yerden başlanması gerektiğini kaydeden KTSO, yerli ürün ve yerli üretim için önce sanayi bölgelerinin düzene sokulması gerektiğinin altını çizdi

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO), Organize Sanayi Bölgeleri Yasası’nın güncellenerek, sanayi bölgelerinin yönetiminin, bölgelerde faaliyet gösteren sanayicilerin kontrolüne verilmesini istedi.

Güvercinlik Sanayi Bölgesi ve Haspolat Kirli Sanayi Bölgesi’nde yaşanan altyapı sorunlarına dikkat çeken Sanayi Odası, bu sorunların giderilmesi için yasada değişiklik talep etti.

KTSO, yatırım yapmak isteyen sanayicilerin, alt yapı sorunları nedeniyle mağdur edilmesinin kabul edilemez olduğunu belirterek, üreten sanayicinin layıkıyla yönetilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Mevcut yasal sistemin bir an evvel değiştirilmesi gerektiği üzerinde duran KTSO, yasal sistemin, organize sanayi bölgeleri ile ilgili kararları siyasi müdahalelere açık bir konuma getirdiğine dikkat çekti.

KTSO, yürürlükteki yasanın, sanayi bölgelerinin yönetimi konusunda odaya herhangi bir yetki vermediğine dikkat çekerek, sanayi bölgelerinin, günümüz şartlarına uygun altyapıya sahip, üreten, ülkemize katma değer yaratan sanayicilerimizin ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde yönetilmesi gerektiğini bildirdi.

Sorunlar kangrenleşti, sanayi düzene sokulmalı

KTSO, Kıbrıs’ın Kuzey’indeki sanayicinin ve sanayi bölgelerindeki sorunlarının kangrenleştiğini ifade etti.

Çözüme bir yerden başlanması gerektiğini kaydeden KTSO, yerli ürün ve yerli üretim için önce sanayi bölgelerinin düzene sokulması gerektiğinin altını çizdi.

Yetki karmaşası, kaynak sıkıntısı, siyasi istikrarsızlıklar sonucu sanayi bölgelerinin kendi hallerine terk edildiğine dikkat çeken KTSO, bölgelerdeki sorunların sürecin ilk adımından başladığına vurgu yaptı.

KTSO, şöyle devam etti:

“Çağdaş sanayi ihtiyaçlarına uygun olmayan lokasyon seçiminden başlayarak, projelendirme, altyapı ve dağıtım aşamalarıyla sorunlar içinden çıkılamaz bir hale gelmektedir.

Araziler, ihtiyaç sahiplerinden ziyade, siyasi emeller uğruna dağıtılabilmektedir. Bu da bölgelerin amacı dışında kullanılmasını ve “organize” olmaktan çıkarak, organik olarak siyasetin ve kamudaki yetki karmaşasıyla birlikte “nemelazımcılık” mantığıyla çarpık yapılaşmalara neden olmaktadır.

Bugün geldiğimiz durumda, sanayi bölgelerinin önemli bir bölümünde sanayi dışı faaliyetler gerçekleştirilmektedir. Bunun en güzel örneklerden biri de Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’dir.

Diğer bir yandan, hali hazırda kurulmuş sanayi bölgelerinin ikamesinde ciddi sorunlar yaşanmaktadır.

Bölgelerde faaliyet gösteren işletmelerden Sanayi Dairesi tarafından kira bedelleri ve belediyeler tarafından 14 farklı hizmet bedeli alınmaktadır. Ancak alınan bu bedeller, sanayi bölgelerine hizmet olarak yansımamaktadır.

Özellikle kira bedelleri, maliye içerisindeki genel bütçeye gelir olarak düşmekte, hükümetlerin diğer harcamaları için kullanılmaktadır.

Her yıl çok az bir miktar Sanayi Dairesi’ne aktarılarak, dairenin sınırlı imkanlar ile tüm bölgelere hizmet vermesi beklenmektedir.”

Sanayiciye hizmet yetersiz

Sanayi bölgelerindeki sorunların çözüme kavuşturulması için yıllardır mücadele ettiklerine değinen KTSO, ülkedeki sanayi bölgelerinde hizmetlerin çok yetersiz kaldığını ifade etti.

banner134
KTSO, sanayi bölgelerinin, ilgili mevzuat uyarınca devlet tarafından belirlenen, altyapısı yine devlet tarafından hazırlanan, sanayi faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi için Bakanlar Kurulu tarafından ilan edilen bölgeler olduğunu anımsattı.

Sanayi faaliyeti gerçekleştirmek isteyen yatırımcılara, bu bölgelerde uzun süreli kira sözleşmeleri aracılığı ile üretim tesisi kurmak ve işletmek üzere araziler verildiğini kaydeden KTSO, bu arazilerin, sanayi bölgelerinin idaresinden de sorumlu olan Sanayi Dairesi’nin mülkiyetinde olduğuna dikkat çekti.

KTSO, sanayi bölgelerinde ciddi altyapı eksiklikleri bulunduğunu yineledi ve ekledi:

“Bu eksiklikler yıllardır konuşulmasına, çeşitli projeler hazırlanmasına rağmen kangrenleşmiş ve giderilememektedir.

Bu sıkıntıların büyüklüğünün daha iyi anlaşılabilmesi için birkaç örnek vermek gerekirse, Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nde kullanım suyu şebekesi düzgün çalışmamakta, birçok yerde patlak su borularından dolayı ciddi kaçağa neden olmakta ve birçok işletmeyi, su tankerleri ile su taşımaya mecbur bırakmaktadır.

Yeni sanayi bölgelerimizden biri olan Alayköy Organize Sanayi Bölgesi’nde ise ciddi bir kanalizasyon sıkıntısı yaşanmaktadır.

Organize sanayi bölgesi içerisinde kanalizasyon altyapı sistemi olmasına rağmen, bu sistem bir yere bağlanmadığı için, kanalizasyon suyu bölge içerisinde taşarak, ciddi sağlık sıkıntılarına sebep olmaktadır.”

Değişiklikler, beklentiyi karşılamayacak

KTSO, sanayilerdeki sorunların devletin her kademesinde dile getirdiklerini belirterek, bölgeler için kaynak aktarılması için talepte bulunup, projeler sunduklarını ve bölgelerin düzgün yönetilmesi için mevzuat değişiklikleri talep ettiklerini kaydetti.

KTSO, İlgili yasanın güncellenmesi için Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından çalışmaların yürütüldüğüne değindi ve yasada düşünülen değişikliklerin, mevcut durumdan daha iyi olmakla birlikte, ne yazık ki KTSO ve sanayicinin beklentilerini ve ihtiyaçlarını karşılayamayacağını kaydetti.

KTSO, değişikliklerin, tam yetkiyi sanayiciye vermediğinden, arazilerin dağıtımındaki siyasi müdahale imkanını da tamamen ortadan kaldırmayacağına dikkat çekti ve “Arazilerin ihtiyaç sahiplerine verilmesini garanti etmeyecek, sanayi bölgelerine yeterli yönetsel ve finansal kaynağın aktarılmasını kesin olarak sağlamayacaktır” dedi. 

İnisiyatif aldık, temizlik kampanyası başlattık

KTSO ayrıca, ülkedeki birçok belediyenin evsel atık toplama dışında başka bir hizmet vermediğine de değindi.

KTSO’nun yeni yönetiminin, mevcut sanayi bölgelerinin temizlik ve güvenlik açısından daha iyi duruma getirilmesi için kolları sıvadığı belirtilerek,  odanın yasal bir sorumluluğu olmamasına rağmen inisiyatif alıp, temizlik kampanyası başlattığı belirtildi.

Kampanyanın ilk etkinliğinin geçen hafta Alayköy Sanayi Bölgesi’nde, Alayköy Belediyesi’nin de katkılarıyla, gönüllü işadamı ve işletmelerin desteğiyle gerçekleştirildiğini belirten KTSO, bölgeden, iki yüz kamyonun üzerinden çöp ve moloz toplandığını aktardı.

Çalışmaların bir ay boyunca süreceği belirtilirken, bölgedeki otların da temizleneceği kaydedildi.

Kampanyanın ikinci etkinliğinin ise Mağusa OSB’de gerçekleştirileceğini belirten KTSO, temizlik ve diğer etkinliklerin devam edeceğini duyurdu.

Öte yandan, bölgelerin tellenmesi ve güvenliğinin sağlanması için projelendirme çalışmalarına da başladıklarını kaydeden KTSO,  çalışmaların, devlet desteği olmadan, imece usulü olarak oda bütçesi ile gönüllü sanayiciler ve diğer firmaların katkısı ile gerçekleştirildiğine değindi.

Hedeflerinin, ülkedeki diğer belediyeler ile de işbirliği yaparak, temizlik çalışmasını tüm bölgelere yaymak olduğunu kaydeden KTSO, pandemi sürecinin, yerli üretimin ve yerli sanayinin önemini bir kez daha ortaya çıkardığına vurgu yaptı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75