Sanayide sorun çok, çözen yok

banner37

Ülke ekonomisinin en önemli mihenk taşlarından biri olan sanayi bölgelerinin kangrenleşen sorunlarını çözecek yasa var ancak ne uygulayan ne de gündeme getiren var

Sanayide sorun çok, çözen yok
banner90
banner8

Doğan SAMER

NE DÜZEN KALDI, NE NİZAM… Ülke genelindeki organize sanayi bölgelerinin sorunlarını çözecek Organize Sanayi Bölgeleri Yasası da kangrenleşen sorunlara çözüm olmadı. Yasaya göre, organize sanayi bölgelerinin çöpleri düzenli şekilde toplanacak, zarar-ziyana neden olanlar, kurallara uymayanlar cezalandırılacaktı. Yasa maddeleri işletilemediği gibi, konu da hiç gündeme getirilmiyor. Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nin son hali, kaderine terk edilmiş gibi bir görüntüye sahip. Bölgede ne düzen kaldı, ne de nizam.

HER KÖŞE BAŞI ÇÖPLE DOLU… Sanayicilerin büyük umut bağladığı yasa, kurallara uymayan işletmelere uyarının ardından 2 asgari ücrete kadar para cezası ve kapatmaya varan cezalar öngörüyor ancak Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nin sokakları halen çöp yığınlarıyla dolu, kaldırımları, yol kenarları hurda araçların işgali altında. Bölgenin yakınlarındaki boş arazi de halen bazı işletmeler tarafından çöplük olarak kullanılmaya devam ediyor. Ayrıca, Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nin yolları da bakımsızlık nedeniyle derin çukurlarla dolu.

Yıllarca yetki karmaşası nedeniyle sorunlarıyla baş başa bırakılan organize sanayi bölgelerinin sorunlarını çözecek Organize Sanayi Bölgeleri Yasası güncellendi. Bu adımla, sanayi bölgelerinin denetimi Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na bağlı Sanayi Dairesi’ne verildi.

Sanayicilerin büyük umut bağladığı yasaya göre, sanayi bölgelerinin çöpleri düzenli bir şekilde toplanacak, sürekli denetimler yapılacak ve kurallara uymayanlar önce uyarılacak, ihlalin devamı halinde ise 2 asgari ücrete kadar para cezasının yanı sıra ilgili işletmenin kapatılmasına kadar varan cezalar uygulanacaktı.

Yasa var ancak yasanın uygulanmasına tam anlamıyla geçilemedi.

Organize sanayi bölgelerinin sokakları halen çöp yığınlarıyla, kaldırım ve yol kenarları ise park edilmiş hurda veya tamir bekleyen araçlarla dolu.

Başkentin organize sanayi bölgesinin hali

banner134
Ülkenin en önemli üretim merkezlerinden biri olan Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nin sokakları halen çöp yığınlarıyla dolu, kaldırımları, yol kenarları hurda araçların işgali altında, bölgenin yakınlarındaki boş arazi de halen bazı işletmeler tarafından çöplük olarak kullanılmaya devam ediyor.

Ayrıca, Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nin yolları da bakımsızlık nedeniyle derin çukurlarla dolu.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin koyduğu çöp konteynırlarının yetersiz kalması nedeniyle, işletmeler çöplerini kaldırımların üzerine atıyor, kimileri de sanayi bölgesinin arkasındaki boş arazi ve toprak yolun kenarlarını çöplük olarak kullanmaya devam ediyor.

KIBRIS’a konuşarak bu duruma isyan eden Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi esnafı, çöp sorununun yıllardır gündemde olduğunu ancak çözüme kavuşması için hiçbir kurum ve kuruluşun icraat göstermediğini iddia etti.

Esnaf, hemen hemen her köşe başının çöp yığınlarıyla dolduğunu, kaldırım ve yol kenarlarının hurdaya çıkmış veya tamir için park edilen araçların işgali altında olduğunu, keza aynı şekilde belediyeye ait oto parkların da bu şekilde işgal edildiğini belirterek, bu işgaller nedeniyle sanayi bölgesinde trafiğin tek şeride düştüğünü vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75