Sanayinin kangrenleşen sorunları çözülüyor

banner37

Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki düzensizlik esnafı da vatandaşı da canından bezdirdi. İki aracın yanyana dahi geçemediği sanayide, yollar işgal altında, etraf çöp içinde… Yetki karmaşası olan bölgedeki sorunlara, Sanayi Dairesi “dur” diyor

Sanayinin kangrenleşen  sorunları çözülüyor
banner90
banner8

Erol KANLIADA

Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nin kaldırım ve yol kenarları işgalleri, toplanmayan çöpler ve köstebek yuvasını andıran yol sorunlarının bir türlü önüne geçilemiyor. Aynı şekilde, daha önce defalarca temizlenen, hatta birçok kez yangın da çıkan sanayi bölgesindeki ormanlık arazi de yine çöplüğü andırıyor.

Sanayi bölgesindeki işyerlerinden çıkan atıkların kolaya kaçılarak gizlice buraya dökülmesi, sanayideki çevre kirliliğini daha da artırıyor.

Başkentin adına ‘organize’ denilen sanayi bölgesinin kaldırım ve yol kenarlarının işgaline son verilmesi, çöplerinin toplanması ya da köstebek yuvasına dönen yollarının tamiri gibi sorunları konusunda yetkililer bir türlü organize olup, kimin hangi konuda yetkili olduğuna karar vererek gereğini yapmadığı için, bölge esnafı ve buralara işi düşen vatandaşlar çile çekiyor.

Sanayi Dairesi Müdürü Mehmet Envergil de, yetki karmaşasına son verecek yasal çalışmanın tamamlandığını, yasallaşması halinde kendilerinin sanayi bölgelerinde yaptırım gücünü elde edeceklerini açıkladı.

Envergil, sanayi bölgesine çeki düzen vermek için parsel parsel çalıştıklarını ifade ederek “Lefkoşa Sanayi Bölgesi ve diğer sanayi bölgelerinde temizlik hizmeti, yasa gereği o bölgelere ait yerel yönetimler tarafından yapılmaktadır. Yaptırım gücü ise, mevcut yasa tarafından Çevre Dairesi’ne verilmiştir. Yasa çalışmamız hayata geçer geçmez, yasanın verdiği yetkiyle gerekli adımları atacağız. Bu süre zarfında ise, Lefkoşa Türk Belediyesi ve Sanayi Bölgesi bulunan diğer tüm yerel yönetimlere, büyük çöp konteynerleri temin ediyoruz” dedi.

Envergil, Lefkoşa Sanayi Bölgesi’ndeki sorunlu yolların tamirat keşfi için Karayolları Dairesi’nden keşif yazısı beklediklerini yazı geldiğinde gerekli çalışmalar için kolları sıvayacaklarını söyledi.

Kaldırımlar park yeri olarak kullanılıyor

Yolların köstebek yuvasına dönmüş olması yetmezmiş gibi, kaldırımlar ve yol kenarlarının da park edilen araçlarla işgal edilmesi, yolları daha da daraltıyor, sürücülerin çilesine çile katıyor.

Daha önce de birçok kez bölgedeki garajlar tarafından kaldırıma bırakılan tamir edilecek araçlar kaldırılmasına rağmen kısa sürede kaldırımlar yine aynı şekilde işgal edilmeye devam ediyor.

Sanayi bölgesine yolu düşen vatandaşlar “zaten yollar çukur, bir de araçları yol kenarlarına ve kaldırımlara park etmişler. Bu kadar düşüncesizlik olmaz” diyerek tepki gösterirken, Lefkoşa Türk Belediyesi yetkilileri, “biz bu araçları, hurdaya çıkan arabaları oradan temizlemek istiyoruz ama biz bunları temizlesek bile bir süre sonra yeniden oralara araçlar ve hurda arabalar konacak. Hiçbir işe yaramayacak” diyor.

Çöpler ciddi sıkıntı

Yarattığı çirkin görüntü ve çevre kirliliği bir yana havalar ısındıkça etrafa saçtığı kötü kokusu da artan çöp yığınları, hem sanayi bölgesi esnafı ve çalışanlarına hem de buralara yolu düşen vatandaşları canından bezdiriyor.

LTB yetkilileri ise, bölgedeki büyük boyutlu çöp konteynırlarının yetersiz olduğunu ve en az 15-20 tane daha büyük konteynıra daha ihtiyaç olduğunu, bunun için de ciddi bir paraya ihtiyaç olduğunu söylüyor.
   Belediye yetkilileri, “Biz bu konteynırların içini boşaltmak amaçlı her gün belediyenin çöp kamyonlarını bölgeye yollamak istiyoruz ve bunun için de hiçbir para talep etmeyeceğiz” diyor.

banner134
Envergil: Sanayi bölgesi yıllardır müdahaleden yoksun bırakıldı

Sanayi Dairesi Müdürü Mehmet Envergil, sanayi bölgesindeki yol sorununun tespiti için parsel parsel çalıştıklarını söyledi. Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki kötü yol koşullarını, teknik personelle gezerek kayıt altına aldıklarını belirten Envergil, usulüne uygun kapatılmayan bazı izinsiz kazılar ve ağır vasıtaların zaman içerisinde yarattığı çökmeler, yıllardır denetim ve müdahaleden yoksun bırakılan sanayi bölgelerindeki yollarını bugünkü haline getirdiğini vurguladı.

Envergil, Karayolları Dairesi Müdürlüğü’ne Lefkoşa Organize Sanayi bölgesindeki sorunlu yolların tamirat keşfinin hazırlanmasına yönelik talep yazısı gönderildiğini ifade ederek ilgili kurumdan beklenen keşif yazısı gelince, gerekli tamiratlar için kolları sıvayacaklarını söyledi.

“Hurda araç kaosunu ve kaldırım işgaline önlem alınacak”

Sanayi bölgesindeki kaldırımların hurda araç işgali altında olduğuna değinen Envergil, bu kaosu ortadan kaldırmak için ilgili belediye ve Polis Müdürlüğü’nün de katılımıyla etkin denetim mekanizması oluşturulmasının şart olduğunu belirtti.

Sanayi Dairesi Müdürü Mehmet Envergil, sanayi bölgesindeki sorunların en aza indirilmesi için etkin tedbirlerin önemine işaret ederek şöyle dedi:

“Kesinlikle sorumluluktan kaçmıyoruz.  Ancak, etkin tedbirler alabilmek için, bu sorumluluğu yasalarımızda da tanımlamaya ihtiyacımız var. Organize Sanayi Bölgeleri Yasası üzerinde çalışma yaparak, yasa tasarısı hazırladık. Ortak hizmetlere yapılan zararlarda devletin müdahale yetkisinden tutun da, ortak kullanım alanlarına bırakılan eşyalarla ilgili alınacak tedbirlere kadar yasadaki suç ve cezaların düzenlenmesini öngören Organize Sanayi Bölgesi (Değişiklik) Yasa Tasarısı,  Merkezi Mevzuat Dairesi’nin görüşüne sunuldu.

Tasarının en erken sürede yasallaşması için ısrarlı bir takip içerisindeyiz. Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nde, altyapısı tamamlanmış toplam üç adet otopark alanı olmasına rağmen, bu alanlar an itibarıyla hurda, hammadde, bozuk sanayi makineleri ve tamir edilmeyi bekleyen araçlarla doldurulmuş durumda.

Çağdaş sanayi bölgeleri için, başı çeken idari kurumun yetkilerinin tanımlanması ve diğer kurumlarla etkin bir denetim mekanizmasının oluşturulması şart”.

“Büyük çöp konteynerleri artırılacak”

Sanayi bölgelerinin Sanayi Dairesi’nin kontrolünde olduğunu ancak sözleşmeye uygun olmayan birçok uygulamanın önüne geçmek için herhangi bir yasal yaptırım güçleri bulunmadığının altını çizen Envergil, Lefkoşa Sanayi Bölgesi ve diğer sanayi bölgelerinde temizlik hizmetinin yasa gereği ilgili belediyeler tarafından yapıldığını söyledi.

Envergil, yaptırım gücünün ise, mevcut yasa tarafından Çevre Dairesi’ne verildiğini ifade ederek hazırladıkları yasa tasarısı hayata geçer geçmez yasanın verdiği yetkiyle gerekli adımları atacaklarını belirtti. Yasal mevzuat oluşan kadar sanayi bölgesi bulunan tüm yerel yönetimlere, büyük çöp konteynerleri temin edeceklerini ifade eden Envergil, daha etkin temizlik hizmeti verilmesini amaçladıklarını söyledi.

“Yeşil alan ihlali yapanlar için çalışmalar başladı”

2006 yılından bu yana projelendirilen tüm sanayi yatırımlarında “Sektörel Ayrım” ve “Yeşil Alan” uygulamasının yasal zorunluluk olduğuna değinen Envergil, “Ancak süreç içerisindeki denetimsizlikler ve popülist yaklaşımlardan ötürü maalesef Alayköy Sanayi Bölgesi gibi yeni sayılabilecek alanlarda bile sektörel ayrımın erozyona uğradığını, yaptığımız denetimler neticesinde gözlemlenmiştir. Bu olumsuzlukların giderilmesi için dairemiz bir takım girişimler içerisindedir” dedi.

Sektörel ayrım dışına çıkarak faaliyet değiştiren ve/veya yeşil alan işgali yapan işletmeler için çalışma yapıldığını ifade eden Envergil, bu uygulamaların devamlılığının sağlanması için oluşturulan tüm yeni ve mevcut sanayi bölgelerinde yapılacak yeni yatırımlar için yasaya aykırı herhangi bir işlem olmadığından dairenin emin olacağını vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2018, 09:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75