banner6

Sandal meyvesini değerlendiremiyoruz

banner37

Beşparmak Dağları’nda bolca yetişen sandal meyvesi birçok derde deva, vitamin deposu ama kıymetini bilemiyoruz.

Sandal meyvesini değerlendiremiyoruz
banner99

Müslüm BAYUK

Dünyanın birçok ülkesinde gıdadan kozmetiğe, sağlık sektörüne kadar birçok alanda kullanılan ve içerdiği vitaminler ile de sayısız sağlık sorununa çare olduğu bilinen sandal ağacı, ülkemizde de bolca yetişiyor ancak ne yazık ki bunun kıymeti pek de bilinmiyor.

Beşparmak Dağları’nda bolca bulunan ve sonbahar-kış dönemlerinde meyve veren sandal, “Yaban çileği” veya “Koca yemiş” olarak da biliniyor.

Çilek ve inciri andıran tadıyla reçel, marmelat gibi gıdalar yapılan sandal meyvesi, kozmetik sektörünün de gözdesi. Özellikle parfümlerin vazgeçilmezi sandal ağacı, ilaç yapımında da kullanılıyor.

Ülkemizde ise ne yazık ki bu değerli meyve sadece bilenler tarafından dağdan toplanarak tüketiliyor, bunun haricinde marketlerde-pazarlarda satılmıyor.

Faydaları saymakla bitmiyor

Türkiye’de “Dağ çileği” ve “Koca yemiş” isimleriyle de bilinen sandal meyvesi,taze olarak da yenilmesine rağmen, genellikle reçel, marmelat, jöle hatta parfüm yapımında kullanılıyor.

Sandal ağacının yapraklarının kanamayı durdurucu olarak kullanıldığı, idrar yolları için antiseptik olarak, yüksek tansiyon ve diyabet gibi konularda da faydalı olduğu biliniyor. Sandal, geleneksel kullanımının yanında zengin bir antioksidan(anthocyaninler,galik asit türevleri ve taninler) vitamin C, vitamin E ve karoten içeriğe sahip. Bu nedenle sağlığı destekleyen önemli bir besindir.

Sandalın, günümüzde biyolojik özellikleri ve insan hastalıklarına faydaları konusunda devam eden birçok araştırma da bulunuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104