banner6

Saner: Hayat pahalılığı asgari ücrete net bir şekilde yansıtıldı

banner37

Çalışma ve Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner katıldığı bir televizyon programında Bakanlık çalışmaları ve gündeme ilişin açıklamalar yaptı.

Saner:  Hayat pahalılığı asgari ücrete net bir şekilde yansıtıldı
banner150

banner150 banner150

Saner ilk olarak muhaceret affı konusuna değindi.  Muhaceret affının yüz kızartıcı ve adi suç işleyenleri değil çalışma izni ve iş kurma izninden dolayı cezaya düşenleri, ihraç edilenleri ya da ziyaretçi izninden dolayı kayıt dışı duruma düşenleri kapsadığını ifade etti.

Saner, 16 Ağustos 2016 tarihinde yürürlüğe giren aftan bugüne kadar 2 bin 347 kişinin  yararlandığını söyleyerek söz konusu af ile birlikte işveren ve işçiye uygulanacak cezalarda kademelendirmenin hayata geçirileceğini belirtti.  Saner ayrıca, af ile ilgili kanun hükmündeki kararnamenin yasallaşması için meclise gönderildiğini de sözlerine ekledi.

İş Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğü’nde ciddi eksiklikler var

Çalışma ve Sosyal Güvelik Bakanlığı olarak sıkıntı yaşadıklarını belirten Saner, Çalışma Dairesi’nde denetimlerin 5 müfettişle yapılamayacağını söyledi.

İş sağlığı ve güvenliğinin oluşturulması için işverene de katkı yapılması gerektiğini vurgulayan Saner, ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğü’nde ciddi eksiklikler var.’ dedi.

12 prim toplayıp sene sonunda 13 maaş ödeyen tek ülkeyiz

Hamza Ersan Saner, Çalışma Dairesi’nin mali durumu hakkında sigorta affı hakkında konuşmak için çok erken diyerek ‘2 prim toplayıp sene sonunda 13 maaş ödeyen tek ülkeyiz. Bir kasaya 12 prim girip 13 maaş çıkıyor. Sigortalıların maaşlarını ödemek için  Daire para borçlanıyor ve borçlanırken de faiz ödüyor. Dolayısıyla af çıkarmak için kapsamlı bir çalışma gerekiyor. Yeşerttiğin umutları köreltmek kadar  kötü bir şey yoktur.’ Dedi

Asgari ücret mentalitesi değişmeli

Asgari ücretin tanımının iyi yapılması gerektiğine dikkat çeken Saner kendi döneminde asgari ücretin ilk toplantıdan belirlendiğini ve hayat pahalılığının asgari ücrete net bir şekilde yansıtıldığını söyledi.

Ülkedeki yabancı iş gücünün azalmasındaki en etkin sebebin Türkiye’Deki asgari ücretin artması olduğunu belirten Saner asgari ücretin tanımını yaparak asgari ücretin yapılan en basit bir iş karşılığında işçiye hayatını idame ettirebilmesi için  verilen rakam  olduğunu belirtti ve KKTC’de mimara, avukata, öğretmene de asgari ücret verildiğini; mentalitenin değişmesi gerektiğini  söyledi.

Konuşmasının devamında hükümetin uyum içinde çalıştığını ve bunun da piyasaya olumlu şekilde yansıdığını belirterek Eski dönemden kalma ödemelerin  yapıldığını kaydeden  Saner,  müteahhitlere  ciddi ödemeler yapıldığını ve  tarım sektörüne  kaynak ayrıldığını belirtti ve 2017 yılı  bütçe dönemi  için  eylül ayı sonuna  kadar projelerin  tamamlanması gerektiğini anımsattı.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2016, 17:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner158

banner34

banner75

banner88

banner104