Şansal'ın serbest kalması için kampanya!

banner37

Modacı Barbaros Şansal’ın serbest bırakılması için Sosyal Medya’da kampanya başlatıldı. Dün akşam saatlerinde başlatılan kampanyaya ilgi büyük…

banner87
Şansal'ın serbest kalması için kampanya!
banner90
banner8

Yılbaşı gecesi Sosyal Medya’da paylaştığı bir video dolayısıyla KKTC’den sınır dışı edilen ve Türkiye’de de önce gözaltına alınan sonrasında da tutuklanan Barbaros Şansal için Sosyal Medya’da kampanya başlatıldı.

Şansal’ın serbest bırakılması için başlatılan kampanyaya kısa sürede 5 binden fazla insan imza atarak destek verdi.

Kampanya change.org adresinde başlatıldı.

Kampanya’nın bulunduğu adrese ulaşmak için tıkla >>>

Konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

Kuzey Kıbrıs’ta yatırımları olan, bir moda okulunun açılması için yoğun uğraş içerisinde olan tasarımcı Barbaros Şansal, bir provokasyon sonucu Kıbrıs’tan sınırdışı edilmiş, Türkiye’deki uluslararası bir havalimanında kışkırtılmış bir kalabalık tarafından feci şekilde dövülmüş ve gözaltına alınmıştır.

Bu çirkin planın kuzey Kıbrıs ayağında ülkemizde görev yapan bir grup gazeteci nefret söylemleri ile hedef göstererek, aynı Türkiye’deki meslektaşları gibi yalanlarla kamuoyunu kışkırtmış ve bu da yetmemiş Polis Genel Müdürlüğü’ne Şansal’ın sınırdışı edilmesi için dilekçe yazmışlardır. Bu provokasyonda gazeteciler Sefa Karahasan, Haluk Doğandor, Kartal Harman ve Nazmi Pınar başrolü üstlenmişlerdir. Bu planın bir parçası olarak da KKTC Hükümeti, Barbaros Şansal’ı sınırdışı ederek ünlü tasarımcının linç edilmesine hizmet etmiştir.

Barbaros Şansal gönderildiği İstanbul’da, daha uçaktan çıkar çıkmaz saldırıya uğramış, ardından gözaltına alınmıştır. Şansal’ın tutuklanmak üzere bugün mahkemeye çıkması bekleniyor. Türkiye’de devletin her türlü muhalif veya farklı görüşe karşı gittikçe artan baskıları artık kitlesel, örgütlü ve her yere sirayet eden bir hal almıştır. Türkiye’nin bu hızla büyüyen hastalığına Kıbrıs’ta katılanların olduğu görmek, buna hükümetin ortak olması büyük bir utanç vesilesidir.

Unutmayalım ki bu tip şiddet eylemlerine verilen en küçük katkı bile bizi bugün Türkiye’nin içine girdiği şiddet sarmalının içine çekecektir. Biz bu hataya ortak olmak istemiyoruz ve Türkiye’nin de bu şiddet ortamından hızla çıkmasını ümit ediyoruz. Bizim katkımız Türkiye’de temel insan haklarının, ifade özgürlüğünün ve demokrasinin bir an önce yerleşmesi için olmalıdır.

Tüm bu hususlar ışığında, biz aşağıda imzası bulunanlar;

1. Barbaros Şansal’ın linç edilmesine imkân veren bu sınırdışı kararını alan KKTC Hükümeti’ni şiddetle kınarız;

2. Tüm aydınlara, siyasi partilere, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya, tüm sivil toplum örgütlerine, bu tür provokasyonları tertip eden gazetecileri artık muhatap almamaları çağrısında bulunuyoruz. Bu gazetecilere mülakat vermek, muhatap almak demek bu provokasyonlara onay vermektir;

3. Kuzey Kıbrıs’ta, Türkiye ve yerel iktidarın onayıyla farklı görüşten KTÖS gibi sivil toplum örgütü, siyasi parti ve kişilere yönelik linç girişimleri düşünenleri uyarıyoruz: elimizdeki tüm siyasi ve örgütsel imkânlarla sonuna kadar direneceğiz.

4. Barbaros Şansal’ın sınırdışı edilmesi halkımızın anlına çalınmış kara bir lekedir. Sınırdışının ardından Şansal’ın linç edilmesi ise insanlık adına utanç verici bir eylemdir. İnsanlık onuru ve hakikat yalanı, işkenceyi, kışkırtmaları yenecek. Gerçek bugün değilse yarın egemen olacak.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2017, 12:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75