Şantajla büyük dolandırıcılık

banner37

Polisin, Lefkoşa ve Girne’de gerçekleştirdiği eş zamanlı operasyonlarda, biri bankacı, biri falcı olan dört kişi, ‘cinsel içerikli ses ve görüntülerini gizlice kaydettikleri şahıslara şantaj yaptıkları’ iddiasıyla tutuklandı

banner87
Şantajla büyük dolandırıcılık
banner90
banner99

Mustafa ÖZYAĞCI

Polis Genel Müdürlüğü’ne (PGM) bağlı Özel Soruşturma Birimi’nin bir süredir yürütülen titiz çalışma sayesinde Lefkoşa ve Girne’de faaliyet gösteren büyük bir şantaj dolandırıcılığı ortaya çıkarıldı. Oluşturulan özel bir ekibin uzun süredir takibe aldığı olay için önceki gün düğmeye basıldı ve PGM Özel Soruşturma Birimi, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nden de destek alarak hem Lefkoşa’da hem de Girne’de eş zamanlı operasyonlar gerçekleştirdi. Operasyonlar neticesinde, bazı şahısları ağlarına düşürerek cinsel içerikli ses ve görüntülerini gizlice kaydettikten sonra bu kayıtlarla şantaj yapıp, şahıslardan yüklü miktarlarda gelir elde ettikleri öne sürülen biri bankacı, biri falcı olan dört kişi tutuklandı.

Cinsel içerikli ses ve görüntülerini kaydettikleri bazı şahıslara şantaj yaptıkları iddia edilen bankacı Didem Uçak, falcı Arife Özoğlu, Muharrem Tanrıverdi ve İsmail Dimililer isimli dört kişi dün aleyhlerine başlatılan soruşturma kapsamında Lefkoşa’da mahkemeye çıkarıldı.

Oluşturulan özel ekip tarafından titizlikle yürütülen ön hazırlık sonrasında önceki gün gerçekleştirilen ‘şantaj dolandırıcılığı’ operasyonunda tutuklanan zanlıların tasarrufunda, şahısların görüntülerinin kaydedildiği radyo görünümlü kameranın yanı sıra, diğer ses kayıt cihazları ve kameralar ile kayıtların saklandığı çok sayıda CD ele geçirildi. Ele geçen emareler arasında çok sayıda canlı merminin de bulunması dikkat çekti.

“Özel hayatın gizliliğini ihlal”, “Kanunsuz patlayıcı madde” ve “Şantaj” suçlamasıyla dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılan 4 zanlı hakkında 3 gün tutukluluk alındı.

Kıdemli Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görülen duruşmada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Behrat Mavioğlu, Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Özel Soruşturma Birimi’nde görevli polis çavuşu Necmi Samancı’yı tanık olarak dinletti.

“Hayatın gizliliği ihlal edildi”

banner134
Mahkemede yeminli şahadet veren Samancı, zanlıların Şubat ve Mayıs 2018 tarihinde meydana gelen “özel hayatın gizliliğini ihlal” suçundan methaldar olduklarını söyledi.

Polis Samancı, zanlı Didem Uçak’ın radyo görünümlü görüntü ve ses kaydı cihazı ile yatak odasında müştekinin cinsel içerikli görüntülerini çektiği iddiasıyla tutuklandığını belirtti.

Çavuş Samancı, mesele ile bağlantılı olarak Arife Özoğlu, İsmail Dimililer, Muharrem Tanrıverdi’nin de tutuklandıklarını söyledi.

Samancı, Lefkoşa’da bir bankada çalışan zanlı Uçak’ın, görüntülerini çektiği müştekinin banka hesap bilgilerini şantaj yoluyla elde edip zanlı Dimililer ve zanlı Tanrıverdi’ye verdiğini ve hesabından para çekildiğini aktardı.

Polis çavuşu Samancı, olayda kullanılan radyo görünümlü cihazın yanı sıra, yapılan operasyon sırasında meseleyle bağlantısı olan zanlı Özoğlu’nun işyerinde fal ve büyü işleri için kullandığı malzemeler ile masa saati görünümlü ses ve görüntü kayıt cihazının ele geçirildiğini ve hepsinin emare olarak alındığını söyledi.

Samancı ayrıca, zanlıların evinde ve aracında yapılan aramada ise 13 canlı mermi ile zanlı Uçak’ın görüntülerini çektiği şahsa ait video kayıt görüntülerinin ele geçirildiğini anlattı.

Çavuş Samancı, zanlıların evlerinde yapılan aramalar sonrasında ayrıca, tabletler, bilgisayarlar, zanlı Özoğlu ile Tanrıverdi’nin birlikte kaldığı evde 12 canlı mermi ele geçirdiklerini ifade etti.

Samancı, zanlıların işlenen suçla ilgili tek tek gönüllü ifade verdiğini, soruşturmanın yeni başladığını, zanlıların serbest kalmaları halinde tahkikata etki etme ihtimalleri olduğunu, alınması gereken birçok ifade ve aranan emareler olduğunu belirterek zanlıların 3 gün süre ile tutuklu kalmalarını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Kıdemli Yargıç Cenkay İnan, soruşturmanın yeni başladığını, zanlıların serbest kalmaları halinde tahkikata etki etme ihtimalleri bulunduğunu, alınması gereken birçok ifade ve aranan emareler olduğunu belirterek zanlıların 3 gün süre ile tutuklu kalmalarına karar verdi.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2018, 09:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75