banner6

Sarpten, Çam keseböceği ile mücadele ile ilgili paylaşımda bulundu

banner37

Sarpten, Çam keseböceği ile mücadele ile ilgili paylaşımda bulundu
banner150

banner150

banner99

KIBRIS WEB SOSYAL MEDYA

Biyologlar Derneği’nin (Bio-Der) eski Başkanı Hasan Sarpten sosyal medya hesabı üzerinde, “Dostlar alışverişte görsün” diyerek bir paylaşımda bulundu.

Çam ağaçlarına büyük zarar veren çam kese böceği ile entegre mücadele programı kapsamında ilk parti terminatör böcekler dün Lapta ve Çatalköy-Karaağaç bölgelerine bırakılmıştı.

Sarpten, “Unutulmaması gereken en onemli nokta şudur; bu predatör böcekler ancak havadan ilaçlamayla çam kese böceği popülasyonu yüzde 90'in üzerinde ortadan kaldırıldıktan sonra destekleyici olarak kullanılırsa ormanda ekolojik dengesinin oluşmasına katkı sağlayabilir” ifadeleini kullandı.

Sarpten, “Ancak, içinde bulunduğumuz istila seviyesinde bu gibi destekleyici yöntemlerin etkisi oldukça sınırlıdır” demesi dikkat çekti.

Biyologlar Derneği’nin (Bio-Der) eski Başkanı Hasan Sarpten'in paylaşımı şu şekilde:

DOSTLAR ALIŞVERİŞTE GÖRSÜN‼️

???? Tarım Bakanı ormanlara predatör böcek bırakmış. Predatör böceklerin kullanılması elbetteki çam kese böceği mücadelesinde olması gereken bir uygulamadır. Ancak, içinde bulunduğumuz istila seviyesinde bu gibi destekleyici yöntemlerin etkisi oldukça sınırlıdır...

???? Unutulmaması gereken en onemli nokta şudur; bu predatör böcekler ancak havadan ilaçlamayla çkb populasyonu yuzde 90'in üzerinde ortadan kaldırıldıktan sonra destekleyici olarak kullanılırsa ormanda ekolojik dengesinin oluşmasına katkı sağlayabilir.

???? Aksi durum, her yer sivrisinek kaynarken sivrisinek kovucu özelliği bilinen lavanta bitkisinden bahçenize birkac kök ekmekten farksızdır. Özetle, böyle bir ortamda predatör böceklerin çkb üzerine etkisi yok denecek kadar azdır.

???? Çok merak ediyorum, Dursun Bey, kurumaya yüz tutmuş ağaçların önünde fotoğraf çektirmeye utanmıyor mu? Zira, bu manzaranın sorumlusu kendisidir. Kaldı ki, madem bu böceklerle sorunu çözecebilecekti 3 yıldır o koltukta oturuyor, neden ağaçlar bu hale gelmeden bu işi yapmadı?

???? Doğaya bırakılan 1500 böcek adapte olacak, çoğalacak ve 25 bin hektar çam ormanındaki çam kese böceklerini yiyecek demek abesle iştigaldir. Ormanlar alev alev yanıyor, sizse bir kova su dökerek iş yaptığınızı sanıyorsunuz ama yanılıyorsunuz.

???? Sonuç olarak, bu yapılan "havadan biyolojik mücadele" ile paralel düşünülmediği sürece göstermelik olmaktan öte bir anlam taşımaz. Bu iş, olsa olsa ormanları koruyamayarak kuruma noktasına getiren Tarım Bakanı'nın imajını düzeltme çabasıdır. Ama, nafile...

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2023, 13:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104