banner6

Şartlı tahliye için 85 mahkum başvurdu

banner37

Cezasının 3’te 1’ini yatan mahkumlara başvuru hakkı tanıyan Şartlı Tahliye Tüzüğü’ndeki değişikliğin ardından Şartlı Tahliye Kurulu bugün ilk toplantısını gerçekleştirecek

Şartlı tahliye için 85 mahkum başvurdu
banner8

Ahmet KARAGÖZLÜ

Merkezi Cezaevi’nde Covid-19 vakalarındaki patlamanın ardından cezaevindeki yoğunluğu azaltmak için Şartlı Tahliye Tüzüğü’nde değişiklik yapılarak, belirli suçlar haricindeki, cezasının 3’te 1’ini yatan mahkumlara başvuru hakkı tanınmasının ardından 85 mahkumun bu haktan yararlanmak için kurula başvurduğu bildirildi.

Mahkum ve mahkum yakınlarının heyecanla beklediği Şartlı Tahliye Kurulu toplantısının bugün gerçekleştirileceği öğrenildi.

Şartlı Tahliye Tüzüğü’nde yapılan değişikliğin yürürlüğe girmesinden sonra, cezaevinde yatan hak sahibi mahkumlar ile ailelerinin gözü bugün toplanacak olan Şartlı Tahliye Kurulu toplantısına çevrildi.  

banner134

KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, Şartlı Tahliye Kurulu’nun bugün 85 hak sahibi mahkum için toplanacağını söyledi.

Bengihan, Şartlı Tahliye Kurulu’nda cezasının 3’te 1’ini yatan ve şartlı tahliyeye başvuran mahkumların durumunun görüşüleceğini ve şartlı tahliyesi uygun görülen mahkumların aynı gün serbest bırakılacağını ifade etti.

Şartlı Tahliye Kurulu; İçişleri Bakanlığı Müsteşarı’nın başkanlığında, Cezaevi Danışma Kurulu Başkanı veya Cezaevi Danışma Kurulu’nun görevlendireceği bir üye, Polis Genel Müdürü 1. veya 2. Yardımcısı, Merkezi Cezaevi Müdürü veya Muavini, Başsavcılıktan bir savcı, Sosyal Hizmetler Müdürü veya yardımcısı ile Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi olmak üzere 7 kişiden oluşuyor.

Irza geçme ve benzeri suçları kapsam dışında bırakan Şartlı Tahliye Tüzüğü uyarınca, mahkumların mahkumiyet sürelerinin belli süresini cezaevinde çekmesinden sonra hak kazanabildiği şartlı tahliyeye, Şartlı Tahliye Kurulu karar veriyor.

Mahkumlar, cezaevinde iyi hal göstermeleri ve yeniden suç işlememeleri şartıyla şartlı tahliye edilebiliyor.
Tahliye edilen mahkum, cezasının belli bir süresini dışarıda çekecek, ancak bu süre içerisinde suç işlemesi durumunda eski cezasını yeni cezasıyla birlikte çekecek.
Şartlı tahliyeden yararlanan mahkumlar, cezaevinden çıkarken, “Şartlı tahliyeyle serbest bırakıldığımda iyi karakterli olacağımı ve başka suç işlemeyeceğimi, Şartlı Tahliye Tüzüğü hükümlerinin bana izah edildiğini, tarafımdan anlaşıldığını ve bu kuralara uyacağımı Şartlı Tahliye Kurulu huzurunda beyan ve imza ederim” diye bir beyanat veriyor.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104