Satıcı cezaevinde, alıcılar serbest

banner37

Uyuşturucu madde etkisi altındayken polise imza vermeye giden ve tasarruflarında da bir miktar uyuşturucu bulunan Odoh ile kız arkadaşı Okeye teminatla serbest kaldı, onlara uyuşturucuyu satan Mushitu cezaevine gönderildi

banner87
Satıcı cezaevinde, alıcılar serbest
banner90
banner99

Ahmet VAMIK

İspat-ı vücut yükümlülüğünü yerine getirmek amacıyla 16 Temmuz akşamı gittiği Girne Polis Müdürlüğü’nde uyuşturucu madde etkisinde olduğu anlaşılan ve aracında da bir miktar uyuşturucu bulununca kız arkadaşı Kizito Obino Okeye ile birlikte tutuklanan Gabriel John Odoh ve onlara uyuşturucuyu satan Damien Mahamba Mushitu aleyhindeki polis soruşturması tamamlandı.

Üç zanlı dün teminat talebiyle Girne’de mahkemeye çıkarıldı. Odoh ve Okeye yargılanıncaya kadar teminatla serbest bırakılırken, Mushitu teminat emri gereği yargılanıncaya kadar cezaevine gönderildi.

 

“Odoh, her şeyi itiraf etti”
Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Mesut Mesutoğlu’nun huzurunda görüşülen duruşmada Başsavcılık adına Savcı Mustafa Atakara, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli polis çavuşu Mehmet Bayram’ı tanık olarak dinletti.

Zanlılar Gabriel John Odoh ve Kizito Obino Okeye’nin, “Hintkeneviri Türü Kanunsuz Uyuşturucu Madde Alma ve Tasarrufu” suçundan methaldar olduğunu belirten polis çavuşu Mehmet Bayram, zanlıların 16 Temmuz akşamı saat 23.00 sıralarında Girne Polis Müdürlüğü otoparkında suçüstü yakalandıklarını anımsattı.

Gabriel John Odoh’un Ocak ayında benzer suçtan Girne Kaza Mahkemesi tarafından teminat karşılığında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığını ifade eden Bayram, zanlının 16 Temmuz akşamı saat 22.40 sıralarında ispat-ı vücut yükümlülüğünü yerine getirmek için kullanımındaki kiralık araç ile Girne Polis Müdürlüğü’ne gittiğini söyledi.

Bayram, zanlının hareketlerinden şüphelenen görevli polislerin, Odoh’un kullanımındaki kiralık araçta yaptıkları aramada 3 ayrı paket içerisinde toplamda 3 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu madde ele geçirdiklerini ve Odoh’un yanında bulunan zanlı Kizito Obino Okeye’nin de uyuşturucu madde etkisi altında olduğunu tespit ettiklerini kaydetti.


“Serbest kalırsa kaçabilir!”
Polis Çavuşu Mehmet Bayram, tasarruflarında 3 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu madde ele geçirilen Gabriel John Odoh ile arkadaşı Kizito Obino Okeye’ye yapılan sorgulamada, söz konusu uyuşturucu maddeyi zanlı Damien Mahamba Mushitu’dan satın aldıklarına yönelik itirafta bulunduklarını açıkladı.

Bayram, “Hintkeneviri Türü Kanunsuz Uyuşturucu Madde Alma, Verme ve Tasarrufu” suçlarından methaldar olan zanlı Damien Mahamba Mushitu’ya ait ikametgâhta yapılan aramada 4 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu madde ile yaklaşık 100 miligram ağırlığında tütün ile karışık hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddenin emare olarak alındığını anımsattı.

Meseleyle ilgili yürütülen soruşturmanın, zanlıların etki edebilecekleri bölümünün tamamlandığını belirten Bayram, serbest kalması halinde yargılanmaktan kaçma veya benzer suç işleme ihtimali yüksek olan zanlı Mushitu’nun tutuklu yargılanmasını talep ederken, Denetimli Serbestlik Yasası kapsamında olan zanlılar Gabriel John Odoh ve Kizito Obino Okeye’nin mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmalarını talep etti.

Mushitu cezaevine gönderildi
Yargıç Mesut Mesutoğlu, zanlılar Gabriel John Odoh ve Kizito Obino Okeye’nin yurt dışına çıkışlarının yasaklanıp, tüm kimlik ve seyahat belgelerine el konulması, en yakın polis karakoluna haftada 3 kez ispat-ı vücut yapmaları, 100’er bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalamaları ve 7’şer bin TL’lik şahsi kefalet senedi karşılığında yargılanıncaya kadar serbest kalmalarına emir verdi.
Yargıç Mesutoğlu, ayrıca yargılanmaktan kaçma ihtimali bulunan zanlı Damien Mahamba Mushitu’nun yargılanma safhasında davalarında hazır bulunmasını temin etmek maksadıyla 35 gün süreyle hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderilmesine emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2018, 13:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108