Savaş alanı gibi

banner37

Burası Alsancak ve Lapta

Savaş alanı gibi
banner90

Ahmet KARAGÖZLÜ

VATANDAŞLARIN ŞİKAYETLERİNİ DİNLEDİLER Başbakan Tufan Erhürman ve Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay, doğal felaketin yarattığı tahribatı yerinde görmek amacıyla dün Lapta ve Alsancak’ta incelemelerde bulundu. Temizleme çalışmalarını yerinde izleyip, sel felaketinin verdiği zararı yerinde inceleyen Erhürman ile Özersay, geçmiş olsun dileğinde bulunup, vatandaşların şikayetlerini dinledi.

 

“YAŞADIĞIMIZ DOĞAL AFET DEĞİL” Alsancak ve Lapta bölgesinde etkili olan sağanak yağışlar nedeniyle mağdur olan vatandaşlar, “Bu yaşadığımız doğal afet değildir. Eskiden yedi metre genişlikte olan dere yataklarının şimdiki genişliği iki metreye kadar düştü. Yani dere yataklarına ev yaptıkları için biz her yağmurda korkuyla yaşıyoruz” dedi.

 

“YAŞANAN SIKINTILAR DERELERLE İLGİLİ” Başbakan Tufan Erhürman, yağışlar sonrası yaşanan sel felaketinin bölgeyi olumsuz etkilediğini, araçların sürüklendiğini ve maddi hasar oluştuğunu belirtti. Erhürman, bazı iş yerleri ile evlerin zarar gördüğünü kaydederek, Alsancak’ta yaşanan ciddi sıkıntıların derelerle ilgili olduğunu ve gerekli düzenlemelerin yapılmasının elzem olduğunu vurguladı.

 

HÜKÜMETLE BİRLİKTE ADIM ATILACAK... Başbakan Erhürman, belediye başkanına derelerle ilgili düzenlemenin yapılması için gerekli desteği vereceklerini söyleyerek, vatandaşlardan da anlayış beklediğini kaydetti. Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser, radikal kararlar almak zorunda olduklarını ve bu sıkıntıların bir daha yaşanmaması için gerekli adımları hükümetle birlikte atacaklarını ifade ederken, Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ da yaraları sarmak için çalıştıklarını ve bu sorunların yaşanmaması için gerekli önlemleri alacaklarını söyledi.

 

BAŞPINAR BÖLGESİ SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ Lapta’nın Başpınar bölgesinde etkili olan şiddetli yağışlar nedeniyle dağ yamacından hızla akan sular bölgeyi adeta savaş alanına çevirdi. Başpınar’da bulunan 20 Temmuz Sokak’ta yamaçtan gelen sular hem yolların çökmesine, hem de toprak kaymasına neden oldu. Sel yüzünden park halinde bulunan iki araç dere yatığına düşerken, birçok araç da çöken yolların içine düştü. Sel nedeniyle bölgedeki telefon direkleri de yerinden söküldü. Lapta Belediyesi ekipleri ise çöken yolların içine düşen araçları kaldırmak ve bölgeyi temizlemek için seferber oldu.

 

TAŞ DUVARLAR YOLLARA SAÇILDI... Lapta Belediyesi’nin yaptığı taş duvarlar, sel suları nedeniyle yıkıldı. Sel nedeniyle yıkılan duvarların parçaları ise yollara saçıldı. Sürücüler, hem yollara saçılan taş parçaları, hem de çöken bazı yollar nedeniyle zor anlar yaşadı. Bazı vatandaşlar da kendi imkanlarıyla yollara saçılan parçaları kenara çekti.

 

YAMAÇTAN DÜŞEN KAYALAR TEHLİKE YARATTI Başpınar bölgesinde meydana gelen şiddetli yağışlar nedeniyle dağ yamaçlarında toprak kaymaları yaşandı. Yamaçlardan toprağın yanı sıra kayalar da düşerek bölgede bulunan bazı evlere çarptı.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2018, 09:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108