banner6

Savaşan: 20 Ülkeye Kuzey Kıbrıs’ın Sağlık Turizmi olanaklarını anlattı

banner37

Antalya’da Anfaş Fuar ve Kongre Merkezi’nde yirmi ülkenin katılımı ile gerçekleştirilen Turizm Fuarı’ndaki panelde konuşan Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı, Milletvekili Dr. Ahmet Savaşan, Kuzey Kıbrıs’ın sağlık ve diğer alternatif turizm avantajlarını anlattı.

Savaşan: 20 Ülkeye Kuzey Kıbrıs’ın Sağlık Turizmi olanaklarını anlattı
banner99

“KKTC’DE SAĞLIK TURİZMİ GELİŞMEYE DEVAM EDECEK”

Sunumunda Covid-19 salgınının küresel zaman ve mekan sıkıştırmasının bir sonucu olduğuna işaret eden Ahmet Savaşan, salgının dünyanın ekonomik, politik, sosyal, kültürel, turistik ve diğer bütün faaliyetlerini derinden etkilediğine vurgu yaptı.

Pandemiyi en iyi yöneten ülkelerden biri TC biri de KKTC oldu…

Salgın esnasında gelişmiş ülkeler ve Akdeniz çanağındaki turizm bakımından rakip ülkeler arasında; vaka, iyileşme, vefat sayıları ve tedavi olanakları açısından pandemiyi en iyi yöneten ülkelerden birinin Türkiye bir diğerinin ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olduğunun altını çizen Ahmet Savaşan, “ülkelerimizin uluslararası alanda yankı bulan bu başarısı Türkiye’ye de Kuzey Kıbrıs’a da olan güveni arttırmıştır” dedi.

Medikal turizm büyümeye devam ediyor…

Gerek İngiltere-Imperial College’in pandemi esnasında hastane başvuru yüzdelerinin oldukça düştüğü ve pandemiden sonra ülkesi dışında medikal sağlık hizmeti alacak kişilerin sayısında ön gördüğü artışın, gerekse de yapılan araştırmalarda pandemiden sonra yurt dışına çıkacak insanların sağlığı koruyucu ve geliştirici tatillere yönleneceği beklentisinin içinde bulunduğumuz yılda gerçekleştiğine dikkat çeken Ahmet Savaşan, Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi’nin 2025 yılına kadar 143 milyar dolarlık hacme ulaşacağı hesaplanan sağlık turizmi pazarından KKTC’nin daha fazla pay alabilmesi için çalışmalarını arttırdığını söyledi. Savaşan ayrıca konseyin, KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ve sektör temsilcilerinin iş birliğiyle yeni ürünler geliştirerek 2023 yılına yönelik dijital tanıtım pazarlama faaliyetlerini de çoğalttığını anlattı.

Sağlık Turizmi sadece hastaneler ile kliniklerde yapılmıyor…

Sağlık Turizmi’nin sadece hastaneler ve kliniklerde sunulan medikal hizmetlerden ibaret olmadığına dikkat çeken Dr. Ahmet Savaşan, SPA ve wellness alanının da geliştiğine işaret etti. “Gerek dünyada hızla değişen tatil anlayışı, gerekse de pandemi sürecinde halkımızın sağlığını koruma noktasında elde ettiğimiz başarının katkısıyla, sağlık ile turizm hizmetlerini birleştirerek; medikal, ileri yaş ve engellilere yönelik sunduğumuz paketler sayesinde, gerekse de otellerimizde sunduğumuz özel SPA ve Welness ürünlerimiz ile ülkemiz Kuzey Kıbrıs her geçen gün nitelikli turistler tarafından daha fazla tercih ediliyor. Kısa vadedeki hedefimiz 10 bin sağlık turisti ve 100 Milyon USD gelir elde etmektir. 2022’nin ilk altı ayına baktığımızda ülkemize gelen sağlık turisti sayısının koyduğumuz hedefi tutturacağımızı gösteriyor” diye konuştu.

KKTC nüfusunun 3 katından fazla turist ağırladı…

2019 yılında nüfusunun 3 katından fazla turist ağırlamayı başaran Kuzey Kıbrıs’ın, Covid-19 ile mücadelede elde ettiği başarıyla birleştirerek sunduğu tatil, kültür, kongre, spor, sağlık, inanç gibi turizm alanlarında dünyaya alternatif bir turizm destinasyonu sunduğunu söyleyen Ahmet Savaşan, İstanbul Havaalanı’ndan bir saatlik uçuş mesafesinde olan Kuzey Kıbrıs’a dünyanın her yerinden kolaylıkla ulaşılabildiğini anlattı.

Kuzey Kıbrıs 300 gün güneş ve alternatif turizm imkanları sunuyor…

Ahmet Savaşan sunumunun sonunda, “Kıbrıs tarihin her döneminde, stratejik, politik, ticari ve dini sebeplerden dolayı her zaman istenilen ve cazibesini hiçbir zaman yitirmemiş bir ada olmuştur. Misafirlerini 300 günden fazla güneşle buluşturan Kuzey Kıbrıs 10 ay deniz keyfi yaşanmasına olanak sunuyor. Altın Kumsallar, geniş konaklama ve eğlence imkanlarına sahip olan ülkemiz, güçlü kongre olanakları ve alternatif turizm imkanları ile de fark yaratıyor” diye konuştu.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104